Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Pinot noir: Vinařský klenot ze srdce Francie

Pinot noir: Vinařský klenot ze srdce Francie
sdílet:

Jedna z nejrozšířenějších a nejdražších odrůd na světě. Těmito přívlastky se pyšní Pinot noir – víno s plnou a bohatou chutí, kterým si můžete zpříjemnit posezení s přáteli nebo romantickou večeři s vaší drahou polovičkou. Ke kterým jídlům se hodí nejvíce? A proč se právě v Česku stalo víno světovým unikátem? To vám prozradíme v dnešním článku.

Z mnišských vinic až na císařský dvůr

Název odrůdy je odvozen z francouzštiny, protože hrozny připomínají šišky jehličnanů („pin“ znamená borovice). Za domovinu Pinot noir bývá považováno Burgundsko, kraj proslulý lahodnými víny, jemuž starobylý původ a mocenský vliv vynesl hrdou přezdívku „srdce Francie“.

Původ odrůdy je dodnes zastřený tajemstvím. Podle jedné z pověstí ji do Burgundska přivezli Římané během válečných výprav v 1. století n. l.

Později se o výsadbu vinné révy starali řádoví mniši, kteří pečovali o klášterní vinice a sazenice postupně rozšířili i do dalších evropských zemí. Do Čech se odrůda dostala ve 14. století: přivézt ji nechal sám císař Karel IV., který v roce 1358 dokonce vydal nařízení o zakládání vinic okolo Prahy.

Víno odrůdy Pinot roir
Víno (odrůda Pinot noir). Foto: Didgeman, Pixabay.com

Víno pěstované napříč světadíly

Dnes patří Pinot noir mezi nejrozšířenější odrůdy na světě. Největším producentem zůstává i nadále Francie s vinicemi o rozloze 22 tisíc hektarů.

V Burgundsku vznikají z hroznů Pinot noir věhlasná červená vína, v oblasti Champagn je odrůda jednou z těch, z nichž je povolena výroba pravého šampaňského. Velké oblibě se víno těší také v Argentině, Austrálii, Německu, USA, na Novém Zélandu nebo třeba v Itálii.

Rulandské modré – světová vzácnost z českých vinic?

Dlouhou tradici má pěstování odrůdy Pinot noir také v našich končinách. Podle některých pramenů nechal sazenice přivézt z Francie a vysadit na Mělnicku už Karel IV.

Pojmenování Rulandské modré (hovorově „modrá Rulanda“) je ale mnohem mladší než pěstování této odrůdy u nás. Název původně označoval pouze odrůdu Pinot gris (která je mutací Pinot noir a objevila se ve 14. století). O její rozšíření se v 18. století zasadil v Německu obchodník Johann Seger Ruland (odtud pozdější označení Rülander). Původem německý název se v našich zemích vžil pro obě obě odrůdy: Pinot gris je v Česku známo jako Rulandské šedé. Pinotu noir říkáme Rulandské modré.

V českém prostředí se v letech 1941–1993 užívalo pojmenování Burgundské modré. Na popud Francie ale muselo dojít kvůli mezinárodním úmluvám o ochraně původu ke změně názvu. Tuzemští vinaři zvolili místo všeobecně užívaného Pinot gris jméno Rulandské modréčímž se Česká republika stala světovou raritou.

Na etiketách prodávaných vín se dnes proto můžeme setkat s oběma povolenými názvy (Rulandské modré nebo Pinot noir).

Hudba pro vaše chuťové pohárky

Vína odrůdy Pinot noir mají většinou rubínovou až cihlově červenou barvu s nazlátlým okrajem. Mladé víno voní po lesních malinách, ostružinách a jahodách.

Aroma vyzrálých vín připomíná ořechy, černé třešně, sušené švestky a povidla. Víno je ideální pro dlouhodobé skladování, abyste si ve vzácném okamžiku mohli dopřát jedinečný vinařský požitek.

K jakému jídlo se Pinot noir hodí?

Víno se doporučuje podávat ke zvěřině (například k srnčímu ragú), drůbeži (třeba k nadívané kachně), rybám (vyzkoušejte voňavého lososa).

Servírovat jej může také k houbovým pokrmům (můžete vyzkoušet třeba houbové rizoto přímo z trouby) nebo kvalitním tvrdým sýrům. Rulandské modré si ale můžete vychutnat i samotné, třeba při večerní relaxaci.

Tip pro opravdové fajnšmekry? Nejdražší víno na světě

Pokud patříte mezi opravdu náročné sběratele a neváháte si za kvalitu připlatit, nemůže vaší pozornosti uniknout jméno kultovního vinařství Domaine de la Romanée-Conti.

Právě z jeho produkce pochází také jedno z nejcennějších vín světa – proslulé Romanée-Conti.

Hrozny pro výrobu Romanée-Conti se pěstují na jediném vinohradu o rozloze necelých dvou hektarů. Výrobci ročně vyprodukují pouhých pět až šest tisíc lahví vína.

Tomu odpovídá i cena, která se běžně pohybuje ve stovkách tisíc korun. V roce 2018 byla jediná lahev Romanée-Conti vydražena za rekordních 558 tisíc dolarů (asi 12, 4 milionu korun). Šlo o vůbec nejvyšší prodejní cenu za láhev vína v historii.

Vinice sv. Kláry, foto: archiv Botanické zahradyChcete si zpříjemnit letní večer degustací kvalitního vína? Mezinárodní den Rulandského modrého připadá na 18. srpna! Překvapte partnera nebo vyrazte na ochutnávku vína s kamarády.

Kam? Třeba do Botanické zahrady v Praze, kde bude na terase pod ořechem probíhat degustace vybraných vín z místní produkce.

 

Pohled z Vinice Sv. Kláry na Trojský zámeček
Foto: archiv Botanické zahrady v Praze-Troji

Skryt pre seznam

Související články

Autor: petr.suth

Apetit magazín