0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Pohár jako vzpomínka na bezstarostné dětství

pohar
ZDROJ: Lukas/Pexels
sdílet:

Víte, že 25. srpna je dnem proslulého poháru Banana split? Také jsme to ještě donedávna netušíli. Pojďme si při této příležitosti, pochopitelně nejlépe nad zmrzlinovým pohárem, zavzpomínat na sladké dětství!

Karamelový, jahodový, banana split. V době dětství Husákových dětí z mnoha variant pohárů na výběr nebylo. Přesto jsou právě ony dodnes pro děti vyrůstající v době předrevoluční symbolem luxusní dobroty, na kterou je třeba vzpomínat s nostalgií.

Pamatujete, že i šlehačka byla kvalitnější, jahody voňavější, banány pevnější a karamel sladší? Je to pravda, nebo jen nostalgie barvící minulost na růžovo?

Banana split – legenda mezi zmrzlinovými poháry

Zmrzlinové poháry získaly na popularitě ve dvacátých letech dvacátého století. Za vlnu vášně, která se kolem zmrzlinových pohárů vzedmula může rozšíření zmrzlinovačů po celých Spojených státech a následně také po světě.

Nejprve se cukráři snažili o své originální produkty, později ale pochopili, že jen několik z nich má šanci na úspěch. Lidé totiž mají rádi chutě, na které jsou zvyklí. Takže se podniky od třeskutých experimentů postupně navracely ke klasice, kterou je možno najít napříč mléčnými bary v USA dodnes.

 • Světově nejproslulejší a neoblíbenější variantou zmrzlinového poháru je Banana split, který spatřil světlo světa už v roce 1904. Vymyslel ho cukrářský učeň David Evans Stickler.
 • Jeho novinka stála tehdy neuvěřitelných 10 centů, což bylo jednou tolik, než byste v té době dali za běžnou zmrzlinu se šlehačkou. Název pohár se tehdy ještě nepoužíval.

V čem tkví kouzlo legendy jménem Banana split? V jednoduchosti a dokonale vyladěné chuti.

 • Podélně rozkrojený banán na oválném talířku, nebo talířku ve tvaru lodičky je nejen základem poháru, ale také skvělým chuťovým akcentem k vanilkové, čokoládové a jahodové zmrzlině.
 • Dozdobený je na obou koncích, kde se banány dotýkají, pořádným kopcem šlehačky. Na tu patří koktejlová třešeň, a nakonec něco nastrouhané hořké čokolády či nasekaných ořechů (arašídů či vlašských).
 • Často nechybí ani čokoládová, karamelová nebo jahodová poleva.

Na počest vynálezce nejslavnějšího zmrzlinového poháru se vždy ve druhé polovině srpna koná v jeho rodišti, městě Latrobe festival zmrzliny, kterou korunuje soutěž o nejdokonalejší přípravu poháru Banana split.

Zmrzlinové poháry za železnou oponou

Za dob socialismu měly v Česku zmrzlinové poháry na růžích ustláno. Byly oblíbeným dezertem podávaným v automatech, ale na výběr bylo jen několik variací:

 • jahodový pohár se šlehačkou
 • vanilkový pohár se šlehačkou, karamelem a griliášem
 • případně v luxusnějších podnicích výše uvedený Banana split.

Všechny výše uvedené dobroty byly na všech prodejních místech prakticky stejné, protože se vyráběly podle přesně stanovených receptů v Knihách materiálových norem.

Takže jahod bylo v poháru vždy stejně, banánu také a šlehačky též. I proto je chuť dětství pro děti vyrůstající v období socialismu tak snadno definovatelná – nebyl totiž prostor na experimenty a pokrmy se opakovaly napříč všemi podniky hromadného stravování.

Současnost přeje purismu

Po revoluci se nabídka uvolnila, v okamžiku, kdy na trh vstoupily nejen rodinné domácí zmrzlinárny, ale také zahraniční hráči, se začalo experimentovat s kombinacemi chutí i s tím, o jaké ovoce nové druhy zmrzlin doplnit.

 • Faktem je, že s ohledem na to, že zmrzliny jsou skvělé, kvalitní a tedy snadno konzumovatelné také samostatně, se od pohárů začalo pomalu ustupovat směrem k chuťovému purismu.
 • Klasické zmrzlinové i další poháry si tak dnes podle provozovatelů kaváren a restaurací dávají spíše pamětníci. Ovšem s ohledem na rozvolnění norem jen marně hledají tu pravou chuť svého dětství.
 • Banana split je ale stále sázkou na jistotu. Jeho receptura se totiž od roku 1904 prakticky nezměnila. 

Související články

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
 • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
549 Kč
384 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč