Rostlinná mléka a jak na ně – semínková

 Rostlinná mléka a jak na ně – semínková
sdílet:
Čím dál tím více lidí zjišťuje, že mají na laktózu intoleranci. Některým kravské mléko nechutná, či jej pro svůj veganský způsob života úmyslně vynechávají. Jaké jsou alternativy mléka a mléčných výrobků a co všechno obsahují? Pojďme se jim podívat na (ne)mléčný zoubek. Dnes se zaměříme na mléka vyráběná ze semínek.

Příprava rostlinného mléka ze semínek

Postup je stejný jako u rostlinných nápojů z ořechů. Na jeden litr mléka je třeba cirka 1 dcl suchých semínek. Ty je třeba namočit v čisté vodě alespoň na 6 hodin, nejlépe však přes noc. Poté je propláchněte, a s čistou vodou rozmixujte v mixéru. Pokud máte dostatečně výkonný, nevznikne vám kal, většinou je však třeba výslednou tekutinu přecedit přes pláténko. Pevnou složku můžete využít do kaší, na výrobu sušenek nebo pomazánek. Pokud chcete nápoj sladší, můžete před mixováním přidat sladké sušené ovoce: fíky, datle, švestky či rozinky. Dochutit lze také skořicí, vanilkou nebo zkrátka tím, co máte rádi. Rostlinné mléko poté uchovávejte v lednici a spotřebujte do 4 dní. A jaká semínka lze na výrobu rostlinného mléka využít?

Sezam

Mléko ze sezamových semínek bývá označováno jako nejzdravější varianta rostlinných nápojů. Jeho účinky na zdraví jsou až neuvěřitelné. Pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu v krvi, ale také pravděpodobnost výskytu srdečních chorob. Obsahuje velké množství vápníku, vitaminu E, který příznivě ovlivňuje kvalitu kůže i vlasů. Díky obsahu vápníku dokáže snížit pravděpodobnost výskytu rakoviny konečníku. Navíc v něm najdeme hořčík, fosfor a železo prospívající chudokrevnosti. Je vhodné při potížích s depresemi. Najdeme v něm také beta-karoten pro lepší zrak. Použít můžete loupaný i neloupaný sezam. Černým sezamem získáte zemitou chuť, světlý má chuť jemnější. Skvěle se hodí ke kakau, do snídaňových kaší, pečení nebo smoothie.

Slunečnice

Nápoj připravený ze slunečnicových semínek vaši kapsu ušetří asi nejvíce. Díky slunečnici do těla dostanete velkou dávku hořčíku pomáhajícího při bolestech hlavy, psychické nepohodě nebo svalových křečích. Dále obsahuje vitaminy B6, B9 a E, také mangan, měď, fosfor, selen a thiamin. Najdeme v něm také nepatrné množství cholesterolu a sodíku. Díku tomu však brání šíření volných radikálů v těle, napomáhá správnému srážení krve, podporuje funkce mozku, funkci střev a působí proti zácpě díky vysokému podílu vlákniny. Posiluje celkovou imunitu, snižuje krevní tlak a reguluje hladinu cholesterolu. Podpoří i vaši náladu a dodá vám energii pro celý den. Pokud jej hned nevypijete, využít ho můžete při pečení, přípravě pudinku, kakaa i kávy.

Konopná, chia a lněná semínka mají v jídelníčku mnoho benefitů

Konopná, chia a lněná semínka mají v jídelníčku mnoho benefitů

Více

Konopné semínko

Konopná semínka, loupaní či neloupaná, z technického konopí neobsahují látky THC, nemusíte se tedy bát vedlejších účinků. Naopak se vedle oříškové chuti dočkáte řady benefitů pro vaše zdraví. Neloupaná semínka je třeba namočit alespoň na 12 hodin, oloupaným stačí 4. Co všechno nápojem z konopných semínek získáte? Příznivě působí na činnosti a vývoj mozku, metabolismu i reprodukčního systému. Hormonální hladinu vám udrží v rovnováze, hladinu cholesterolu naopak reguluje. Zlepšuje paměť, kvalitu vlasů, ale i pokožku trpící vysoušením, lupénkou nebo ekzémy. Dodá vám energii, hořčík, železo, vápník, zinek, jód, chrom, stříbro, síru, fosfor a draslík. Sportovci ocení vysoký obsah bílkovin a vitaminu B6. 

Lněné semínko

Použít můžete hnědý i zlatý len, ten má jemnější chuť. Lněná semínka po namočení vyloučí sliz a hůře se proplachují, s trochou důslednosti to však zvládnete. Lněné semínko je označováno jako superpotravina. Můžou se pyšnit vysokým obsahem vlákniny a proteinů, vitaminy B a E, řadou minerálů jako je vápník, hořčík, selen, zinek nebo draslík. Třetinu semínka tvoří omega-3 mastné kyseliny. Ozdravují střeva díky vláknině, vhodné jsou i pro nastávající maminky. Chuť nápoje je jemná, využijete jej do celé řady pokrmů, nápojů, dobře chutná i samotný.

Mák

Při přípravě makového mléka bychom ho měli nechat namáčet alespoň 24 hodin. Má výraznou smetanovou chuť a hodí se do jakéhokoli pokrmu jako náhražka mléka kravského. Mák z 20 % obsahuje kvalitní bílkoviny a 42 % tvoří nejlepší tuky. Je také významným zdrojem zinku, železa a hořčíku. Doporučuje se pít při překyseleném organismu a osteoporóze. Makové mléko se tráví lépe než samotný mák. Podporuje také paměť, dobrou náladu a centrální nervovou soustavu. Tlumí bolest hlavy a je znám pro svou pomoc při nespavosti. Makové mléko určitě vyzkoušejte, jeho chutí i univerzálním využitím budete mile překvapeni.

Nápoj z máku podle Alemari

Nápoj z máku podle Alemari

Více

Další semínka vhodná pro výrobu mléka

Lahodné rostlinné mléko připravíte také ze superpotraviny chia semínek, které jsme vám již představili jako chia pudink. Využít ale můžete i dýňová semínka či kakaové boby. Ať už si vyberete jakékoli, váš organismus to náležitě ocení. Je třeba dbát na častou obměnu, proto semínka střídejte. Tímto dílem jsme uzavřeli možnosti výroby rostlinných mlék.

Napište nám, které z oříškových, obilných či semínkových nápojů vás nejvíce překvapil do komentáře pod článkem.

Související recepty

Související články

Jsou džusy a smoothies plnohodnotnou snídaní?
  • Novinky a zajímavosti

Jsou džusy a smoothies plnohodnotnou snídaní?

Málokdo má čas připravovat bohaté snídaně, které vypadají jako z amerického filmu. Pokud patříte mezi milovníky spánku, kteří ráno mají na kvap, pak klasickou snídani nahraďte smoothie. Nápoj, ve kterém se kromě ovoce a zeleniny ukrývá...
Rostlinné nápoje: obilné
  • Tipy a triky

Rostlinné nápoje: obilné

Intolerance není alergie Intolerance laktózy, tedy neschopnost organismu strávit mléčný cukr – laktózu, postihuje téměř 75 % lidské populace. Jedná se o přirozený průvodní jev dospělého stádia lidského života, dříve se mlékem živili...
Rostlinná alternativa mléka: ořechová
  • Tipy a triky

Rostlinná alternativa mléka: ořechová

Ořechové nápoje Příprava rostlinného nápoje z ořechů je snazší než z obilí. Potřeba je pouze stolní mixér, pláténko, ořechy a dostatek času. Použít můžeme všechny druhy, které máme rádi. Postupně si projdeme, jaké účinky a...
Bezlepkové pečení
  • Novinky a zajímavosti

Bezlepkové pečení

Jak se pozná celiakieCeliakie se projevuje zánětem sliznice tenkého střeva. Pokud se u dospělých i dětí nediagnostikuje včas, může vést k absolutní ztrátě klků přirozeně zvětšujících povrch tenkého střeva. Následné zmenšení povrchu...
Autor: hana.kovarikova

Obchod Apetit