0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Skladování ořechů tak, aby co nejdéle vydržely

Skladování ořechů tak, aby co nejdéle vydržely
sdílet:

Správně uskladněné ořechy vydrží i několik měsíců. Ať už plánujete oříškové vánoční cukroví, pečení ořechových koláčů a buchet nebo máte rádi vlašáky jen tak na chroupání, vězte, že správné skladování je základem pro zachování původní chuti ořechů, zároveň ochranou proti žluknutí.

Ořechy jsou doslova blahodárnou potravinou. Příznivě působí na naši nervovou soustavu a podporují správnou funkci mozku při soustředění. Vlašské ořechy můžeme skvěle využít jak v přípravě sladkých pokrmů, tak nám mohou být pomocníkem ve slané kuchyni.

Podívejte se s námi na správné skladování ořechů, abyste s nimi mohli kouzlit v kuchyni po celý rok. 

Pravidlo tří V: Vyloupat, vytřídit, vysušit

Vlašské ořechy je možné skladovat v původním stavu se skořápkou nebo samotná vyloupaná jádra.

  • Nevyloupané ořechy skladujeme v suchu a chadu. Pro skladování jader ořechů platí 3 zásady: vyloupat, vytřídit a vysušit.
  • Každý, kdo má již se zpracováním ořechů své zkušenosti, ví, že podzimní večery se neobejdou bez louskáčku v ruce. Chce to jen trochu síly a dostatek trpělivosti.
  • Pokud jsou ořechy příliš tvrdé a nejdou rozlousknout, máme pro vás osvědčený tip, jak si s nimi poradit.

Jakmile máte ořechy vyloupané a chystáte se je připravit k sušení, všechny pečlivě prohlédněte a rovnou vyhoďte všechny špatné. V uzavřených nádobách by pak nadělaly paseku a plísní by se mohly nakazit i zdravé ořechy.

Pak už jen stačí oříšky rozprostřít v jedné vrstvě a nechat několik týdnů sušit. Vybírejte pro jejich sušení takové místo, kde je sucho a ořechy nenavlhnou, měly by pak tendenci snáze žluknout. 

Skladování ve vzduchotěsných nádobách

Správně vysušené ořechy jsou připraveny k dlouhodobému uskladnění.

  • Jednou z možností, která se pro skladování ořechů nabízí, jsou vzduchotěsné nádoby. V nich ořechy vydrží několik měsíců (nejdéle do půl roka bychom ale měli všechny takto uskladněné ořechy spotřebovat) a máme je připraveny k okamžitému použití.
  • Jakmile vás přepadne chuť na křupavý ořechový koláč, stačí jen odebrat potřebné množství a můžete se pustit do pečení. Pokud si rádi večer dáte něco na zub ke sklence vína, pak je pro vás ideální volbou příprava pikantních ořechů. Přidejte k vyloupaným vlašákům i jiné druhy ořechů, smíchejte s kořením a připravte si skleničky s křupavou pikantní směsí oříšků.
  • V případě, že vlastníte vakuovačku potravin, dobře vysušené ořechy se také nabízí uskladnit je ve vakuu.  

Ořechy v mrazáku? Proč ne!

Podobně jako ve vzduchotěsných nádobách v pokojové teplotě vám ořechy vydrží také v lednici. Kde se jim ale dlouhodobě daří a můžete je skladovat klidně i celý rok, je mrazák.

Zamrazení je nejčastěji doporučovaná metoda dlouhodobého skladování ořechů. Stačí je nasypat do zamrazovacích sáčků nebo naplnit vzduchotěsnou nádobu, důkladně uzavřít a vložit do mrazničky.

  • Ořechy si zachovají svou chuť a také veškeré vitamíny, navíc nezplesnivejí a nezkazí se

 

Související články

Apetit magazín

AD
Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy
  • Nakupujeme

Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy

Díky vyspělým technologiím, kterými jsou televize LG doslova našlapané, se otevírá celá škála nových možností na sledování obsahu a také hraní her. Nejzásadnější je zde technologie samotného zobrazení obrazu OLED. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč