0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Skladování ořechů tak, aby co nejdéle vydržely

Skladování ořechů tak, aby co nejdéle vydržely
sdílet:

Správně uskladněné ořechy vydrží i několik měsíců. Ať už plánujete oříškové vánoční cukroví, pečení ořechových koláčů a buchet nebo máte rádi vlašáky jen tak na chroupání, vězte, že správné skladování je základem pro zachování původní chuti ořechů, zároveň ochranou proti žluknutí.

Ořechy jsou doslova blahodárnou potravinou. Příznivě působí na naši nervovou soustavu a podporují správnou funkci mozku při soustředění. Vlašské ořechy můžeme skvěle využít jak v přípravě sladkých pokrmů, tak nám mohou být pomocníkem ve slané kuchyni.

Podívejte se s námi na správné skladování ořechů, abyste s nimi mohli kouzlit v kuchyni po celý rok. 

Pravidlo tří V: Vyloupat, vytřídit, vysušit

Vlašské ořechy je možné skladovat v původním stavu se skořápkou nebo samotná vyloupaná jádra.

 • Nevyloupané ořechy skladujeme v suchu a chadu. Pro skladování jader ořechů platí 3 zásady: vyloupat, vytřídit a vysušit.
 • Každý, kdo má již se zpracováním ořechů své zkušenosti, ví, že podzimní večery se neobejdou bez louskáčku v ruce. Chce to jen trochu síly a dostatek trpělivosti.
 • Pokud jsou ořechy příliš tvrdé a nejdou rozlousknout, máme pro vás osvědčený tip, jak si s nimi poradit.

Jakmile máte ořechy vyloupané a chystáte se je připravit k sušení, všechny pečlivě prohlédněte a rovnou vyhoďte všechny špatné. V uzavřených nádobách by pak nadělaly paseku a plísní by se mohly nakazit i zdravé ořechy.

Pak už jen stačí oříšky rozprostřít v jedné vrstvě a nechat několik týdnů sušit. Vybírejte pro jejich sušení takové místo, kde je sucho a ořechy nenavlhnou, měly by pak tendenci snáze žluknout. 

Skladování ve vzduchotěsných nádobách

Správně vysušené ořechy jsou připraveny k dlouhodobému uskladnění.

 • Jednou z možností, která se pro skladování ořechů nabízí, jsou vzduchotěsné nádoby. V nich ořechy vydrží několik měsíců (nejdéle do půl roka bychom ale měli všechny takto uskladněné ořechy spotřebovat) a máme je připraveny k okamžitému použití.
 • Jakmile vás přepadne chuť na křupavý ořechový koláč, stačí jen odebrat potřebné množství a můžete se pustit do pečení. Pokud si rádi večer dáte něco na zub ke sklence vína, pak je pro vás ideální volbou příprava pikantních ořechů. Přidejte k vyloupaným vlašákům i jiné druhy ořechů, smíchejte s kořením a připravte si skleničky s křupavou pikantní směsí oříšků.
 • V případě, že vlastníte vakuovačku potravin, dobře vysušené ořechy se také nabízí uskladnit je ve vakuu.  

Ořechy v mrazáku? Proč ne!

Podobně jako ve vzduchotěsných nádobách v pokojové teplotě vám ořechy vydrží také v lednici. Kde se jim ale dlouhodobě daří a můžete je skladovat klidně i celý rok, je mrazák.

Zamrazení je nejčastěji doporučovaná metoda dlouhodobého skladování ořechů. Stačí je nasypat do zamrazovacích sáčků nebo naplnit vzduchotěsnou nádobu, důkladně uzavřít a vložit do mrazničky.

 • Ořechy si zachovají svou chuť a také veškeré vitamíny, navíc nezplesnivejí a nezkazí se

 

Související články

5 tipů jak nejlépe uskladnit ořechy
 • Jak na to

5 tipů jak nejlépe uskladnit ořechy

Jádra suchých skořápkových plodů si při správném uskladnění zachovají svou chuť i barvu. Vyvarujte se plísni i žluknutí důkladným usušením, naložením do medu nebo vyzkoušejte zavaření jader v mikrovlnné troubě. ...
Sekané ořechy bez nože
 • Tipy a triky

Sekané ořechy bez nože

Potřebujete do těsta na hrubo nasekané vlašské nebo lískové ořechy? Poradíme vám, jak je rychle a efektivně získáte, zatímco nůž zůstane ležet v zásuvce....

Apetit magazín

5 kroků, jak si snadno a rychle vyrobit domácí balkánský sýr
 • Jak na to

5 kroků, jak si snadno a rychle vyrobit domácí balkánský sýr

Láká vás domácí výroba sýrů? Zkuste začít od něčeho jednoduchého. Sýr balkánského typu je snadný na přípravu, nemusí zrát a rovnou čerstvý se nakládá do slaného nálevu. Odpadne vám tak spousta starostí a téměř okamžitě máte domácí pochoutku...
AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
 • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit