Bešamelová omáčka je jedna ze základních omáček francouzské kuchyně a neodmyslitelně patří například k zapékaným jídlům (gratinům). Bešamel patří také do lasagní ale slouží také jako základ českých bílých omáček (česneková, křenová ale i koprovka). Recept na bešamel si určitě osvojte, protože takový um se v kuchyni neztratí.
Suroviny
Postup
Do rendlíku dejte asi dvě třetiny mléka, bobkový list, petrželku, celý pepř a cibuli i tymián a přiveďte k mírnému varu. Sceďte do džbánku.
Rendlík vymyjte a osušte. Pak ho vraťte na plotnu a na nízkém plameni v něm rozpusťte máslo. Přisypte mouku a míchejte vařečkou nebo pružinovou metlou. Pár minut za stálého míchání opékejte tak, aby se mouka lehounce zabarvila. Pak rendlík sejměte z vařiče, do vzniklé jíšky zapracujte studené mléko. Zbývající teplé ochucené mléko přilijte natřikrát a za stálého míchání.
Rendlík vraťte na plotnu a na nízkém plameni přiveďte k varu. Jemně míchejte a vařte asi patnáct až dvacet minut (od chvíle, kdy usoudíte, že směs už nebude dále houstnout, vařte ještě pět minut). Osolte a dochuťte muškátovým oříškem, případně bílým pepřem a bešamel vyšlehejte doleskla.
NĚCO NAVÍC
Mouky mívají odlišnou kvalitu, a tak můžete postupovat i ,od oka‘. Rozpusťte máslo a postupně přisypávejte mouku tak, aby vznikla jíška. Pak po trochách přilévejte mléko. Pokud omáčky navaříte víc, než spotřebujete, nezoufejte. Bešamelová omáčka vydrží v lednici až tři dny a v mrazáku tři měsíce, můžete si ji tedy navařit do zásoby.