Majoránka zahradní je léčivá bylinka, která povzbuzuje chuť k jídlu, působí proti nadýmání a čaj z ní vás dokonce zbaví bolesti hlavy a pomůže při nachlazení. Víte, co dokáže v kuchyni?
Vypěstujte si
Existují tři druhy majoránky – jednoleté, dvouleté a trvalky. Pokud byste si chtěli majoránku pěstovat doma, zvolte trvalku. Je pro pěstování jako koření lepší, protože u nás semeno špatně dozrává. Sklízejte ji 2x až 3x do roka před nebo během doby rozkvětu. Listy a květy sušte ve svazečcích na vzdušném místě a nejlépe v šeru. Tímto způsobem sušení zachováte její barvu a vůni.
Pokud je při drhnutí vůně majoránky velmi intenzivní, pak jste ji usušili správně a můžete ji používat v kuchyni. Hodí se do polévek, bramboráků, k luštěninám, do zelí, ke zvěřině nebo k játrům, do vaječných salátů a sehranou dvojici tvoří také s tymiánem. Majoránku skladujte v pevně uzavřených nádobách, abyste zachovali obsah éterických olejů. V dobrém stavu tak vydrží několik měsíců až jeden rok.
Zavoňte kuchyní
Vyzkoušejte klasické bramboráky nebo ty cuketové. Na oba způsoby jsou majoránkou krásně provoněné. Majoránka vynikne i v krémové hrachové polévce. Jestliže vám zbyla střívka ze zabijačky, připravte si bramborová jelítka goja. Pokrokové kuře nabízí zkombinovat s majoránkou více bylinek najednou, doporučujeme tymián, rozmarýn a petržel. Při přípravě karbanátků dědy Bohouše se klidně odvažte a dávku majoránky zdvojnásobte. Tyto masové placky ve tvaru dlaně nemusíte smažit, upečte je v troubě.
Připravila Lucie Perlíková