Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Trojice nejlepších britských kuchařů: Oliver, Ramsay a Blumenthal

Trojice nejlepších britských kuchařů: Oliver, Ramsay a Blumenthal
sdílet:

Co se vám vybaví, když se řekne britská kuchyně? Nám spousta skvělých kuchařů a kuchařek, od kterých se necháváme rádi inspirovat. Věděli jste, jak svou kariéru začal Gordon Ramsay, Jamie Oliver nebo Heston Blumenthal?

Usměvavý Jamie Oliver

Kdo by neznal Jamieho Olivera? Tenhle populární, věčně se usmívající britský kuchař se těší slávě už přes 20 let. Jeho televizní kulinářské show spolu s desítkami vydaných kuchařek milují lidé po celém světě.

Kariéra

Jamie začínal jako umývač nádobí v hospodě svých rodičů. Pak si ale zamiloval vaření a postupně se vypracoval na pozici sous chefa v populární londýnské restauraci The River Café.

V roce 1997 se poprvé objevil na televizní obrazovce stanice BBC a nedlouho na to odstartoval vlastní kuchařskou show The Naked Chef. Jeho stejnojmenná kniha se stala druhým nejprodávanějším titulem hned po Harry Potterovi.

Věděli jste, že?

 • Jamie Oliver je dyslektik a pět let chodil do speciální třídy. Proto také nechtěl psát kuchařky, ty první nahrával na diktafon.
 • Získal Řád Britského impéria.
 • S manželkou Juliette je už od 17 let a mají spolu pět dětí.
 • Má přezdívku „the naked chef“ neboli „kuchař bez čepice“. Stojí za tím jeho snaha přiblížit vaření běžným lidem a zjednodušit komplikované recepty.
 • Několik Jamieho restaurací sice zkrachovalo, ale jeho pokrmy si můžete stále vychutnat například v pobočkách Jamie’s Pizzeria a Jamie’s Deli.

Sprostý Gordon Ramsay

Křik, sprostá slova, urážky, ale také perfekcionismus a 16 michelinských hvězd, to je světově proslulá kuchařská hvězda – Skot Gordon Ramsay. Proslavil se především svou kuchařskou show „Pekelná kuchyně“, na kontě má však i mnoho kuchařských bestsellerů a desítky restaurací po celém světě.

Kariéra

Jeho kariéra začala studiem hotelového managementu. Zpočátku trénoval vaření pod dohledem kuchařských profíků v Londýně a prošel také restauracemi v Paříži. V roce 1993 si otevřel svou první restauraci Aubergine, která během tří let získala dvě michelinské hvězdy, což nastartovalo jeho hvězdnou dráhu.

Věděli jste, že?

 • Ramsay chtěl být původně profesionálním fotbalistou. Slibně rozjetou kariéru ale ukončilo zranění kolene.
 • Nemá rád mražená jídla a pizzu Hawai.
 • Se svou ženou Tanou má 5 dětí.
 • Získal Řád Britského impéria.
 • Jeho otec byl alkoholik a bratr je závislý na drogách.

Kreativní Heston Blumenthal

Na závěr se podíváme na zoubek kontroverznímu kuchaři se zálibou v molekulární gastronomii, Hestonu Blumenthalovi, mezi jehož nejproslulejší pokrmy patří například šnečí ovesná kaše. Heston je autorem několika kuchařek i televizních pořadů.

Kariéra

Kariéra Hestona Blumenthala začala již v mládí, jako malý připravoval svým rodičům jídlo. Poté, co je vzal do michelinské restaurace v Paříži, kde ochutnal jehněčí s omáčkou z humra, se rozhodl, že s jídlem spojí svůj život.

Pracovat v restauraci pro něj ale bylo málo kreativní, proto se nakonec vydal svou vlastní cestou. V roce 1995 (ve svých 20 letech) koupil restauraci The Bell, která po 4 letech získala první michelinskou hvězdu. Dnes v tomto místě provozuje proslulou restauraci The Fat Duck, která se pyšní již třemi michelinskými hvězdami.

Věděli jste, že?

 • Heston má se svou bývalou manželkou tři děti.
 • Získal Řád Britského impéria.
 • Je nejoblíbenějším kuchařem britské královny Alžběty II.
 • Aby mohl Heston provozovat restauraci Tha Fat Duck, musel prodat svou sbírku asi 500 lahví vína.
   

A jaký britský šéfkuchař či šéfkuchařka se těší vaší oblibě? Odpovědi nám piště do komentářů pod článek. 

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín