Inspirativní britští kuchaři a kuchařky pod lupou

sdílet:
Co se vám vybaví, když se řekne britská kuchyně? Nám spousta skvělých kuchařů a kuchařek, od kterých se necháváme rádi inspirovat. Věděli jste, jak svou kariéru začal Gordon Ramsay, Jamie Oliver, Nigella Lawson nebo Heston Blumenthal?

Usměvavý Jamie Oliver

Kdo by neznal Jamieho Olivera? Tenhle populární, věčně se usmívající britský kuchař se těší slávě už přes 20 let. Jeho televizní kulinářské show spolu s desítkami vydaných kuchařek jsou populární po celém světě.

Kariéra

Jamie začínal jako umývač nádobí v hospodě svých rodičů. Pak si ale zamiloval vaření a postupně se vypracoval na pozici sous chefa v populární londýnské restauraci The River Café, kde začala jeho kariéra. V roce 1997 se poprvé objevil na televizní obrazovce stanice BBC a nedlouho na to odstartoval svou popularitu díky vlastní kuchařské show The Naked Chef a vydáním stejnojmenné knihy, která se stala druhou nejprodávanější knihou hned po Harry Potterovi.

Věděli jste, že?

 • Jamie Oliver je dyslektik a celých pět let chodil do speciální třídy. Proto také nechtěl psát kuchařky, ty první nahrával na diktafon.
 • Získal Řád Britského impéria.
 • S manželkou Juliette je už od 17 let a mají spolu pět dětí.
 • Má přezdívku „naked chef“ neboli „kuchař bez čepice“, protože je populární svou snahou zjednodušit komplikované recepty.
 • Několik Jamieho restaurací sice zkrachovalo, ale jeho pokrmy si můžete stále vychutnat například v pobočkách Jamie’s Pizzeria a Jamie’s Deli.

Fenyklovorajčatový salát s grilovanou rybou

Více

Sprostý Gordon Ramsay

Křik, sprostá slova, urážky, ale také perfekcionismus a 16 michelinských hvězd, to je světově proslulá kuchařská hvězda – Skot Gordon Ramsay. Proslavil se především svou kuchařskou show „Pekelná kuchyně“, na kontě má však i mnoho kuchařských bestsellerů a desítky restaurací po celém světě.

Kariéra

Jeho kariéra začala studiem hotelového managementu. Zpočátku trénoval vaření pod dohledem kuchařských profíků v Londýně a prošel také restauracemi v Paříži. V roce 1993 si otevřel svou první restauraci Aubergine, která během tří let získala dvě michelinské hvězdy, což nastartovalo jeho hvězdnou dráhu.

Věděli jste, že?

 • Ramsay chtěl být původně profesionálním fotbalistou. Slibně rozjetou kariéru ale ukončilo zranění kolene.
 • Nemá rád mražená jídla a pizzu Hawai.
 • Se svou ženou Tanou má 5 dětí.
 • Získal Řád Britského impéria.
 • Jeho otec byl alkoholik a bratr je závislý na drogách.
   

Sexy Nigella Lawson

Sexy kuchařka s ženskými křivkami, která učí ženy po celém světě milovat jídlo a muži po ní šílí. To je britská hvězda Nigella Lawson, která se proslavila svými kuchařskými show, do kterých vložila trochu erotiky, a to jak svým bujným výstřihem, tak smyslným olizováním omáčky ze svých prstů.

Kariéra

Nigella začínala jako literární kritička v Sunday Times, později se dostala ke psaní o jídle a vaření, a to například pro magazín Vogue. První knihu o jídle s názvem How to Eat vydala v roce 1998, což nastartovalo její kariéru. Od té doby se prodaly na tři miliony výtisků jejích kuchařek. Vlastní také televizní kuchařský pořad Nigella Bites. U nás se vysílal například její pořad Nigella vaří rychlovky.

Věděli jste, že?

 • Nigellina matka a sestra předčasně zemřely na rakovinu. Nemoc jí vzala i jejího prvního manžela, se kterým má dvě děti.
 • Podruhé se vdala za britského miliardáře Charlese Saatchiho, už spolu však nejsou.
 • Ke psaní kuchařek se prý rozhodla poté, co na jedné oslavě viděla plakat hostitelku kvůli pokaženému dezertu.
 • Nigella je známá luxusním životním stylem, o který mají zájem bulvární magazíny.

Kreativní Heston Blumenthal

Na závěr se podíváme na zoubek kontroverznímu kuchaři se zálibou v molekulární gastronomii, Hestonu Blumenthalovi, mezi jehož nejproslulejší pokrmy patří například šnečí ovesná kaše. Heston je autorem několika kuchařek i televizních pořadů.

Kariéra

Kariéra Hestona Blumenthala začala již v mládí, jako malý připravoval svým rodičům jídlo. Poté, co je vzal do michelinské restaurace v Paříži, kde ochutnal jehněčí s omáčkou z humra, se rozhodl, že s jídlem spojí svůj život. Pracovat v restauraci pro něj ale bylo málo kreativní, proto se nakonec vydal svou vlastní cestou. V roce 1995 (ve svých 20 letech) koupil restauraci The Bell, která po 4 letech získala první michelinskou hvězdu. Dnes v tomto místě provozuje proslulou restauraci The Fat Duck, která se pyšní již třemi michelinskými hvězdami.

Věděli jste, že?

 • Heston má se svou bývalou manželkou tři děti.
 • Získal Řád Britského impéria.
 • Je nejoblíbenějším kuchařem britské královny Alžběty II.
 • Aby mohl Heston provozovat restauraci Tha Fat Duck, musel prodat svou sbírku asi 500 lahví vína.
   

A jaký britský šéfkuchař či šéfkuchařka se těší vaší oblibě? Odpovědi nám piště do komentářů pod článek. 

Související recepty

Svatební páj

Svůj oblíbený páj Jamie Oliver pojmenoval ‚svatebn...

Související články

 • Tipy a triky

Objevte spolu s námi britské dezerty

Eton messV doslovném překladu je tento dezert pojmenován jako Etonský nepořádek. Nemusíte se však bát, při jeho výrobě si neobvyklý nepořádek v kuchyni rozhodně nenaděláte. Název vychází z nepříliš upraveného vzhledu dezertu....
 • Novinky a zajímavosti

5 zajímavostí o fish & chips

Filet z bělomasé mořské ryby smažený v křupavém těstíčku a dozlatova smažené bramborové hranolky jsou stále jedním z nejoblíbenějších jídel ve Velké Británii. Věděli jste, že si je oblíbili i hudební hvězdy John Lennon, Paul McCartney (než...

Obchod Apetit