Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Sladký život není příliš dlouhý aneb Kdy vstoupil cukr do životů obyčejných lidí a odkdy sladíme

Pocukrovaná bábovka
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Dnes je cukr samozřejmostí, nad kterou se pozastavíme jen v případě jeho výrazného zdražení. Ještě donedávna tomu tak ale vůbec nebylo. Na počátku 19. století platil za luxusní zboží a ani v dobách rozkvětu cukrovarnictví nebyl cukr pro každého. Odkdy běžně sladíme, jak cukrovarnický průmysl ovlivnil Napoleon a co o cukru píše denní tisk z roku 1920?

Nejstarším cukrem v Evropě a posléze i v českých zemích, byl cukr třtinový.  Ten se sem, coby luxusní zboží, dovážel po staletí.

Značnou mírou se o to zasloužil mořeplavec Kryštof Kolumbus. Ten díky zámořským výpravám rozšířil pěstování cukrové třtiny po Karibiku a dalších koloniích, čímž zajistil Španělsku přísun sladkého potěšení. Zpracování třtiny je náročné na lidskou práci, proto na plantážích pracovali otroci dovezení z Afriky.

První pokusy o výrobu cukru v Čechách

Nejstarší dochované záznamy o zpracování v té době ještě třtinového cukru v Čechách pocházejí ze Zbraslavi, a to v létech 1787 až 1812.

Už v roce 1747 německý chemik Andreas Marggraf objevil přítomnost cukru v cukrové řepě a zároveň přišel na způsob, jak ho z ní získat. Jeho žák a následovník Franz Karl Achard dosavadní metodu ještě vylepšil, navíc vyšlechtil řepu s mnohem větší cukernatostí.

  • V roce 1802 byl v Konarech nedaleko Vratislavi ve Slez­sku otevřen první cukrovar na světě.
  • I v českých zemích se uskutečnily první pokusy o získání cukru z řepy a to v roce 1801 na panství hraběte Vrbny v Hořovicích. Tehdy tam dokázali zpracovat asi 12 tun řepy, z té vyrobili asi 1390 kg sirobu, který následně v již zmíněné zbraslavské rafinerii přeměnili na cukr.

Cukrovarnictví pod taktovkou Napoleona a Marie Terezie

Velký zásah do rozvoje cukrovarnictví nejen u nás, ale i ve zbytku Evropy učinily napoleonské války. Tehdejší francouzský vojevůdce znemožnil export exotické cukrové třtiny a tím muselo mnoho cukrovarů zcela zastavit svou činnost. Dále v roce 1809 ztratili Habsburkové své území u pobřeží Jadranu, a tím přišli i o své tamní cukrovary. To donutilo Marii Terezii hledat alternativu z domácích zdrojů.

  • Jednou z alternativ k třtinovému cukru bylo zpracování javorového sirupu. V letech 1811 – 1814 vzniklo asi deset továren na jeho zpracování.
  • Marie Terezie vyzvala tehdejšího rakouského lékaře a profesora chemie Johanna Jassnügera, aby se opět pokusil vyrobit cukr z řepy, avšak oba pokusy byly neúspěšné.

Český cukrovar a lihovar v Dobrovicích je světovým unikátem

První průmyslový závod na zpracování cukrové řepy v našich zemích byl vybudován v roce 1829 v Kostelním Vydří u Dačic, avšak pracoval jen tři roky. Velký přelom v cukrovarnickém průmyslu odstartoval roku 1831 hrabě Karel Anselm Thurn-Taxis, který na svém panství v Dobrovicích u Mladé Boleslavi postavil první cukrovar svého druhu na zpracování cukrovky v Čechách a na Moravě. Od té doby podnik pracuje nepřetržitě a tím se zapsal mezi světové unikáty.

  • V 19. století, kdy procházela výrobna rozsáhlou přestavbou a rekonstrukcí, měl podnik až 1600 pracovníků.
  • Přežil mnichovskou dohodu, znárodnění i přeměnění na akciovou společnost.
  • Dnešní společnost Tereos TTD, a. s. je největším producentem cukru a lihu v České republice.

Po roce 1831 začaly v českých zemích vznikat další cukrovary, zlepšovaly se technologie, v souvislosti s tím rostla produkce cukru a v českých domácnostech se cukr objevoval stále více. O to spíš, když v roce 1841 ředitel dačického cukrovaru Jakub Kryštof Rad vymyslel kostku cukru.

  • Důkazem toho, že cukrovarnictví v Čechách vzkvétalo, je fakt, že v roce 1872 – 73 bylo v provozu až 214 cukrovarů.
  • Těch postupem času z důvodu nedostatku řepy začalo ubývat, až ke konci první republiky (1938) fungovalo jen 104 závodů. Jen pro porovnání v současné době je v provozu pouhých 7 cukrovarů.

Cukr za dob první republiky

Jak vidno, cukr byl a stále je komoditou, která hýbe politickou situací a pochopitelně i ekonomikou. Důkazem toho je i článek z roku 1920 v Pražských novinách, kde se tehdejší redaktor snaží vysvětlit nedorozumění o tom, že „Československá komise cukerní poškodila Republiku při prodeji cukru uskutečněném do Francie p. Abelesem, o 30 milionů korun.“

Dále dodává, že takový prodej musel obchodník uskutečnit, „neboť musili jsme zaplatiti 12 mil. hol. zl., jinak mohli holandští věřitelé zpeněžiti zastavený jim tehdy cukr.“  Z článku vyplývá, že pan Abeles docílil nejlepší plné denní ceny, která byla schválena Aloisem Rašínem a ministrem Cyrilem Horáčkem.

Cena cukru před stolety

O měsíc později, téhož roku vyšlo nařízení z ministerstva pro zásobování lidu o tom, že se zvyšuje daň z cukru, kterou budou odvádět paušálně přímo v továrnách na cukr. Daň na cukr není žádnou novinkou a právě kvůli ní si ho ani v době rozkvětu cukrovarnictví nemohl dovolit každý.

Na základě tehdejšího rozhodnutí se navyšuje „základní tovární cena cukru čištěného, určeného pro domácnost, z 257 K na 273 K za 100 kg účetní váhy, základna prima velké homole.“ Tak zní nařízení a dále tisk publikuje nové ceny platné od 26. ledna 1920 pro konkrétní výrobky.

  • Například malá homole cukru o váze 5 kg stála 3,08 K za 1 kg.
  • Homole štípané, krupice i moučka byly za 3,16 K/kg.
  • Levnější byl třeba odpadek z kostek nebo lámané kusy, a to za 3,13 K/kg.

Zdroje informací: Národní archiv Pražské noviny ze dne 10. 1. 1920, Pražské noviny ze dne 13. 2. 1920, Český rozhlas Plzeň, Korunní cukr, Společnost pro výživu

Skryt pre seznam

Související články

Autor: KatkaVavrova

Apetit magazín

AD
Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace
  • Tipy a triky

Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace

Zákaznické hodnocení slouží každoročně jako základ pro sestavení žebříčku nejlepších restaurací a udělení cen Wolt Awards. Pouze chuťové buňky těch, k nimž vyrážejí dnes a denně modří kurýři, tak ukazují cestu k místům, kde na vás...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč