Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo
Nejlepší kynuté buchty
ZDROJ: Apetit
sdílet:
4.5/5 Počet hodnocení: 992
Do dvou hodin Snadné Na cca 24 buchet

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 20996 kcal
Bílkoviny 514 g
Sacharidy 989 g
Tuky 1697 g
Vláknina 227 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Naučte se pohádkové kynuté buchty! S klasickým receptem a moderním postupem zvládnou upéct Honzovy buchty i ti, kteří s pečením moučníků teprve začínají a z kynutého těsta mají trochu obavy. Není se čeho bát! S podrobným návodem zvládnete přípravu kynutého těsta i makové náplně s přehledem. A pro ty z vás, kteří makové náplni neholdují, nechybí ani tip na povidlovou a tvarohovou náplň.

Suroviny

Na těsto
droždí čerstvé 20 g
mléko 300 ml
200–300 ml, vlažné
sůl 2 g
najemno nastrouhaná z 1 citronu
vanilka 1 špetka
mletá
máslo 110 g
60 g rozpuštěného másla do těsta + 50 g na vymazání pekáče
rum 2 PL
+ trocha na poprášení
Na makovou náplň
mák mletý 100 g
mléko 150 ml
dětské, umleté nebo nadrcené
rum 2 PL
skořice 1 špetka
mletá
najemno strouhaná
na dochucení
vyloupané poloviny jader

Postup

1

Do misky rozdrobte droždí a zalijte ho asi 100 ml vlažného mléka. Přidejte lžičku cukru a promíchejte. Nechte vzejít kvásek – počkejte, až se objeví bubliny.

2

Do mísy robotu prosijte mouku se solí, přidejte citronovou kůru, vanilku a zbytek cukru, žloutek, vychladlé rozpuštěné máslo a kvásek. Postupně přidávejte zbylé mléko a hákovým nástavcem vypracujte měkké hladké těsto. Bude to trvat asi 15–20 minut. Poprašte ho moukou, zakryjte utěrkou a nechte asi hodinu kynout, až zdvojnásobí objem.

3

Mák a mléko na náplň dejte do hrnce a asi tři minuty za stálého míchání vařte. Přidejte piškoty, rum, vanilkový cukr, skořici a citronovou kůru. Doslaďte krupicovým cukrem podle vlastní chuti.

4

Vykynuté těsto rozválejte na asi centimetr silný plát a nakrájejte na čtverečky 5 × 5 cm. Lžící na ně rozdělte náplň a na každý kopeček náplně položte vlašský ořech. Nejprve spojte protilehlé rohy těsta a poté buchtu uzavřete. V pekáči pak rozehřejte máslo, buchty v něm ze všech stran smočte a vyskládejte je spojem dolů do řad. Zakryjte je utěrkou a nechte ještě 15 minut kynout v pekáči.

5

Zatímco buchty kynou, předehřejte troubu na 200 °C. Vykynuté buchty dejte do trouby. Po 10 minutách trochu snižte teplotu na 180 °C a buchty 10–15 minut dopékejte. 

6

Ještě horké je pokropte rumem smíchaným s moučkovým cukrem a dvěma lžícemi horké vody. Vychladlé buchty pocukrujte moučkovým cukrem.

Tipy pro dokonalé kynuté buchty

Klasika od klasika

Nejlepší buchty jsme hledali v prastarých kuchařkách i pomocí internetových vyhledávačů. Recepty, které nás zaujaly, jsme poctivě zkoušeli: znovu a znovu dávali kynout těsto, plnili buchty, hlídali troubu a vychytávali další triky a fígly. Ačkoli jsme původně chtěli sestavit vlastní recept, výběrové řízení na nejlepší kynuté buchty nakonec vyhrála naprostá klasika – Buchty I. od Marie Sandtnerové z Knihy rozpočtů a kuchařských předpisů. Jsou chutné, nadýchané a po vychladnutí přímo ukázkově měkké. Nádhera!

Mouka, mléko, vejce, máslo…

  • Suroviny zůstávají ve všech receptech víceméně stejné – na pekáč klasických rozměrů potřebujete půl kila hladké mouky. Dobře ji prosijte, aby byla nadýchaná, a zamíchejte do ní špetku soli; můžete mouku i trochu prohřát.
  • Téměř ve všech receptech se pak zvlhčuje čtvrtlitrem mléka. Záleží však na savosti mouky, proto mléko přilévejte postupně a pro jistotu ho mějte po ruce trochu víc.
  • Prakticky nikde nechyběly voňavé ingredience jako vanilka (nebo aspoň vanilinový cukr) a citronová kůra.
  • Poměry ostatních surovin – hlavně másla, cukru a také vajíček – se už lišily výrazněji, a také měly značný vliv na výsledek.
  • Na chuti buchet se naopak překvapivě skoro vůbec neprojevilo množství droždí: my jsme nakonec použili zhruba půl kostky, ale nic se nestane, když těsto připravíte z dvojnásobného množství kvasnic (jen vám bude kynout přímo pod rukama).

Sáhněte si na těsto

V tomhle případě se vyplácí dodržovat postup – různé ,zkratky‘ většinou vedou (aspoň v našem případě) k tomu, že člověk omylem vynechá některou ze surovin nebo že těsto nechce kynout. Práci vám usnadní domácí pekárna chleba nebo robot s hákovým hnětacím nástavcem – hnětení totiž patří mezi fyzicky náročnější činnosti. Pokud žádným šikovným pomocníkem nedisponujete, těsto zpracujte rukama. Jde to podstatně líp než vařečkou, jak to dělávaly naše babičky. Navíc můžete pohodlně posoudit konzistenci a podle potřeby přisypat mouku nebo přilít mléko. Zpracovanou hmotu poprašte trochou mouky a dejte kynout do tepla. Zkazit práci vám může jenom průvan – ten kynutému těstu vůbec nesvědčí.

Voňavé finále

Náplně jsou jen otázkou vaší chuti. Nejrychlejší a nejpohodlnější jsou povidla (můžete je naředit rumem). Pokud jsou vašimi favority buchty s tvarohovou náplní, utřete kostku tvarohu s jedním žloutkem, dvěma lžícemi krupicového cukru, sáčkem vanilinového cukru a podle chuti přidejte rozinky. My jsme tentokrát dali přednost makové náplni se skořicí a rumem. À propos – rumové aroma buchtám hodně sluší! Proto nevynechejte závěrečný trik: pokropit čerstvě upečené buchty rumem smíchaným s moučkovým cukrem. Cítíte tu vůni? Tak se dejte do pečení! Doufáme, že jsme vás tím výjimečným a slavnostním pocitem nakazili…

Související články

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2007/1 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2007/1

Komentáře

30.08.2022 13:38
Pro mě recept není jasný… není napsáno kolik soli… Co mám taky dělat s kůrou kterou chci si koupit už namletou ? Jak mám vědět z kolika citronu je? Taky není pro mě srozumitelná míra PL. Můžete mi to prosím někdo vysvětlit ? Předem dekuju
13.09.2022 10:17

Dobrý den, paní Tichá,
moc děkujeme připomínky. Gramáž soli jsme doplnili, stejně tak jako údaj, že citronová kůra má být najemno nastrouhaná z 1 čerstvého citronu. PL znamená polévková lžíce.

Držíme palce, ať se buchty vydaří,
redakce Apetitu

21.01.2021 23:43

Tak ja jsem asi uplny antitalent. Testo mi zacalo kynout asi az po hodine a az kdyz jsem zvedla teplotu v troube na 50 stupnu. Jinak se s testem pracovalo hezky a i chutove je dobre,ale buchty nemam vubec nakynute. Makovou napln jsem musela pridelavat,jedna varka mi na cele mnozstvi buchet nastacila. Nejsem si taky jista tou teplotou peceni. Pekla jsem v horkovzduchu na 200 a pak ztlumila na 170. Druhou varku uz radeji 185 a ztlumila na 160 a to mi prislo lepsi. Jsem zklamana,ze mi buchty poradne nevybehly. Muze to byt instantnim drozdim? Priste zkusim dat vic... kdyby vybehly,tak budou vynikajici. Ten rum a citronova kura je uzasna kombinace.

22.01.2021 13:47

Dobrý den, paní Dřívková,
určitě nejste antitalent, nezoufejte! Bohužel jste asi měla smůlu na kvasnice.
Čas kynutí je pouze orientační údaj, spíše se řiďte objemem těsta. To by se během kynutí mělo zdvojnásobit. Což může trvat hodinu, ale také hodiny tři. Záleží na teplotě, při které těsto kyne. Příště bychom ale asi přece jenom vsadili na čerstvé droždí. A pozor na teplotu mléka, pokud je příliš horké, kvasinky usmrtí a je po kynutí. Musí mít takovou teplotu, abyste v něm bez problémů udržela prst. Teplotu bychom taky doporučili dodržet – pokud pečete na horkovzduch, předehřejte troubu na 180°C. Údaj 200 °C je pro klasické pečení bez horkého vzduchu. Dříve se takto teploty v receptech uváděly, nyní už uvádíme pouze jeden údaj na vrchní a spodní ohřev (pokud není uvedeno jinak) s tím, že pokud chcete péct na horkovzduch měla byste si odečíst 20°C.
I když i se sušeným by recept měl fungovat, ovšem opět je potřeba použít pouze vlažné mléko. Na 500 g mouky by mělo určitě stačit 7–8 g (podle návodu na obalu).
Množství náplně si samozřejmě upravte podle své chuti, někomu by množství stačilo, někomu zase ne :-).

Držíme palce, ať se napodruhé podaří buchty na jedničku,
redakce Apetitu

15.04.2019 09:11

první moje kynutý buchty a vyměnila jsem náplň a použila pouze povidla a skvělý. Ale teda s tím pečením se mi to nezdálo. Prvně jsem šla podle návodu a po 10ti minutách jsem stáhla troubu (horkovzdušnou) na 160, ale i tak po 15ti minutách jsem přidávala ještě 10 min, protože se mi zdály buchty málo hnědé (ve srovnání tak jak je znám od babičky). Ale i tak si myslím, že to bylo málo a buchty mi pořád připadají nedopečené. Chuťově jsou výborné, ale příště budu péct na 180 celou dobu možná i déle...

25.01.2019 16:51

Horší těsto sem ještě nikdy nedělala. Katastrofa!!!!

28.01.2019 09:02

Dobrý den, paní Adamkova,
moc nás mrzí, že se buchty nevyvedly. Bohužel z komentáře nedokážeme říci, v čem mohl být problém :-(. Držíme palce, ať se příští pokus povede na výbornou!

19.05.2018 09:12

Tak akorat na dortovou formu. Davka mi vysla na 17 buchticek.

17.12.2017 16:25

Miluji tento recept.....opravdu luxusní buchty.....vždy dělám dvojitou dávku :-)))))

13.11.2017 20:44

Super recept, dnes jsem pekla dvě várky.

Apetit magazín