Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Co možná (ne)děláte špatně aneb Co patří do carbonary

Puristické těstoviny carbonara
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Původní recept pochází z Říma s kořeny sahajícími do roku 1944. I když existuje mnoho variací carbonary, ta pravá italská potřebuje jen pár základních surovin.

Špagety carbonara milují strávníci pro jejich dokonalou krémovost. Recept je to jednoduchý, což je nejspíš důvodem jeho široké obliby. Rozšířil se v poválečné době nouze, čemuž odpovídají i suroviny. V každém případě jde o prosté italské jídlo.

  • První recept na carbonaru se údajně datuje do srpna roku 1954, kdy vyšel v časopise La Cucina Italiana. Skládal se ze špaget, vajec, pancetty, sýru gruyere a česneku.

Těstoviny jsou lepší dlouhé

Nejčastěji se používají špagety, ale v Itálii můžete narazit i na varianty s fettuccine, rigatoni, nebo bucatini. Když jiné mít nebudete, skvělou večeři carbonara vykouzlíte i z krátkých (frafalle, penne)

Pancetta nebo guanciale

Guanciale je italský sušený vepřový lalok. Jako pancettu označují Italové nasolený a kořeněný vepřový bůček.

Celá vejce, nebo jen žloutky?

Původní carbonara, která vznikla z trvanlivých zásob amerických vojáků za druhé světové války, se připravovala z celých vajec. Celá vejce také najdete v mnoha receptech dodnes. Samotné žloutky – jako vylepšení – se začaly používat v 90. letech. Dodávají omáčce hustotu, větší krémovost a výraznější barvu.

  • Není žádnou kulinářskou chybou použít celá vejce nebo žloutky.

Který sýr použít do carbonary?

Ostrý ovčí Pecorino Romano je tradiční volbou. Je však zcela legitimní kombinovat ho nebo zcela nahradit parmazánem. V prapůvodní receptuře figuroval dokonce gruyere. 

Černý pepř nesmí chybět

Drcený černý pepř dodává carbonaře pikantnost a chuťovou hloubku. Je důležitým prvkem a měl by být použit štědře.

Zdroje informací: časopis Apetit, ItalyMagazine, GreatItalianChefs, CookingSchoolitaly, LaCucinaItaliana

Skryt pre seznam
Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

Jaké želírovací prostředky použít na přípravu džemu
  • Tipy a triky

Jaké želírovací prostředky použít na přípravu džemu

Jahodový, višňový, malinový, meruňkový, rybízový nebo třeba švestkový. Příprava domácích džemů je na spadnutí, a tak není divu, že se v obchodech opět poohlížíme po vhodných želírovacích prostředcích. Pokud se zavařováním džemů a marmelád...