Poklad řecké kuchyně u vás doma: Jak na přípravu tradičního filo těsta

pláty filo těsta
ZDROJ: Meruyert/Pexels
sdílet:

Filo je tradiční řecké těsto, které se používá k přípravě mnoha slaných i sladkých jídel. Mezi nejznámější patří baklava, což je pečené filo těsto naplněné ořechy a slazené medem, a spanakopita neboli pečivo plněné špenátem, koprem a sýrem feta. Příprava filo těsta není nejjednodušší, ale díky našemu receptu se s ní se ctí poperete!

Filo těsto by mělo být tenké jako list papíru. Odtud pochází i jeho pojmenování. Slovo filo v překladu znamená list. Toto průsvitné těsto se v dnešní době vyrábí průmyslově, takže ho můžete sehnat už hotové ve specializovaných prodejnách, ale i v některých supermarketech.

 • V Řecku však stále existuje několik rodinných podniků, kde se tenoučké těsto vyrábí tradiční ruční metodou, která může zabrat až 4 hodiny.
 • Ke zpracování těsta se nejprve používá speciální válcový stroj, který těsto natáhne a zploští.
 • Následně se těsto vyválí do tenkého oválu, který se ručně přehazuje, což vypadá velmi poutavě.
 • Díky této efektní technice je těsto uprostřed tenčí než na okrajích.

Jak na domácí filo těsto krok za krokem?

Čerstvě vyrobené filo těsto chutná vždy lépe než to zmražené. A nemusíte být řecký pekařský mistr, abyste si mohli vytvořili vlastní filo těsto v domácích podmínkách. Stačí jen trpělivost, přesné dodržení jednotlivých kroků přípravy a „poklad“ řecké kuchyně je za několik desítek minut na světě!

Ingredience:

 • 4 šálky hladké mouky (plus trochu navíc pro zpracovávání těsta)
 • 5 čajových lžiček olivového oleje
 • ½ lžičky soli
 • 2 lžičky bílého vinného octa
 • ¾ šálku teplé vody (cca 43 °C)
 • ½ šálku kukuřičného škrobu

Koláč se špenátem na způsob spanakopity

Koláč se špenátem na způsob spanakopity

Více

Postup:

 1. Dejte do mísy 2 šálky mouky a uprostřed udělejte důlek, do kterého nalijte olivový olej, bílý vinný ocet a teplou vodu. Směs pomocí prstů zpracujte v těsto, které se odlepí od stěn mísy. Zabere vám to 1 - 2 minuty. Těsto pak přeneste na pomoučněnou pracovní plochu.
 2. Na pracovní ploše těsto hněťte a když se začne lepit, lehce poprašte moukou. Pokračujte v hnětení cca 5 minut. Měli byste získat pružné a elastické těsto. To zabalte do folie a nechte 1 - 2 hodiny odpočívat v pokojové teplotě.
 3. Pomocí kuchyňské váhy těsto rozdělte na 20 dílů, přičemž 1 díl by měl mít cca 20 g. Z každého dílu vyválejte kuličku, kterou umístěte na talíř a přikryjte fólií, aby nevyschla, než ji začnete válet.
 4. V jiné míse smíchejte kukuřičný škrob se 2 lžícemi mouky. Touto směsí poprašte pracovní plochu a první kuličku těsta, kterou poté vyválejte válečkem do kruhového plátu o velikosti cca 15 cm.
 5. Jakmile máte vyváleno 5 takových plátů, každý lehce poprašte směsí škrobu a mouky, poskládejte je na sebe a společně je vyválejte. Ve chvíli, kdy průměr plátů zvětší svou velikost téměř dvojnásobně, pláty znovu rozdělte a každý znovu poprašte škrobem s moukou.
 6. Pláty opět naskládejte na sebe a finálně vyválejte tak, aby vám vznikly papírově tenké plátky těsta.
 7. Ty můžete rovnou použít k přípravě jakéhokoliv jídla nebo schovat na později, a to tak, že pláty položíte na pečící papír, jemně srolujete a obalíte plastovou folií. Takto vám v chladničce vydrží až 24 hodin.

A jaké pochoutky si z filo těsta můžete připravit? Inspirujte se následujícími recepty:

Související články

Není kebab jako döner kebab: Kde se vzal a jak si ho připravit doma?
 • Novinky a zajímavosti

Není kebab jako döner kebab: Kde se vzal a jak si ho připravit doma?

Döner kebab je pokrm původem z Turecka, který si zamiloval téměř celý svět. I u nás se těší velké popularitě, a to nejen v čase oběda či večeře. Je také oblíbenou noční svačinou po cestě z večírku. Víte, jak se k nám kebab dostal a kde si...
Autor: Zorka Švarcová

Obchod Apetit