0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Poklad řecké kuchyně u vás doma: Jak na přípravu tradičního filo těsta

pláty filo těsta
ZDROJ: Meruyert/Pexels
sdílet:

Filo je tradiční řecké těsto, které se používá k přípravě mnoha slaných i sladkých jídel. Mezi nejznámější patří baklava, což je pečené filo těsto naplněné ořechy a slazené medem, a spanakopita neboli pečivo plněné špenátem, koprem a sýrem feta. Příprava filo těsta není nejjednodušší, ale díky našemu receptu se s ní se ctí poperete!

Filo těsto by mělo být tenké jako list papíru. Odtud pochází i jeho pojmenování. Slovo filo v překladu znamená list. Toto průsvitné těsto se v dnešní době vyrábí průmyslově, takže ho můžete sehnat už hotové ve specializovaných prodejnách, ale i v některých supermarketech.

 • V Řecku však stále existuje několik rodinných podniků, kde se tenoučké těsto vyrábí tradiční ruční metodou, která může zabrat až 4 hodiny.
 • Ke zpracování těsta se nejprve používá speciální válcový stroj, který těsto natáhne a zploští.
 • Následně se těsto vyválí do tenkého oválu, který se ručně přehazuje, což vypadá velmi poutavě.
 • Díky této efektní technice je těsto uprostřed tenčí než na okrajích.

Jak na domácí filo těsto krok za krokem?

Čerstvě vyrobené filo těsto chutná vždy lépe než to zmražené. A nemusíte být řecký pekařský mistr, abyste si mohli vytvořili vlastní filo těsto v domácích podmínkách. Stačí jen trpělivost, přesné dodržení jednotlivých kroků přípravy a „poklad“ řecké kuchyně je za několik desítek minut na světě!

Ingredience:

 • 4 šálky hladké mouky (plus trochu navíc pro zpracovávání těsta)
 • 5 čajových lžiček olivového oleje
 • ½ lžičky soli
 • 2 lžičky bílého vinného octa
 • ¾ šálku teplé vody (cca 43 °C)
 • ½ šálku kukuřičného škrobu

Postup:

 1. Dejte do mísy 2 šálky mouky a uprostřed udělejte důlek, do kterého nalijte olivový olej, bílý vinný ocet a teplou vodu. Směs pomocí prstů zpracujte v těsto, které se odlepí od stěn mísy. Zabere vám to 1 - 2 minuty. Těsto pak přeneste na pomoučněnou pracovní plochu.
 2. Na pracovní ploše těsto hněťte a když se začne lepit, lehce poprašte moukou. Pokračujte v hnětení cca 5 minut. Měli byste získat pružné a elastické těsto. To zabalte do folie a nechte 1 - 2 hodiny odpočívat v pokojové teplotě.
 3. Pomocí kuchyňské váhy těsto rozdělte na 20 dílů, přičemž 1 díl by měl mít cca 20 g. Z každého dílu vyválejte kuličku, kterou umístěte na talíř a přikryjte fólií, aby nevyschla, než ji začnete válet.
 4. V jiné míse smíchejte kukuřičný škrob se 2 lžícemi mouky. Touto směsí poprašte pracovní plochu a první kuličku těsta, kterou poté vyválejte válečkem do kruhového plátu o velikosti cca 15 cm.
 5. Jakmile máte vyváleno 5 takových plátů, každý lehce poprašte směsí škrobu a mouky, poskládejte je na sebe a společně je vyválejte. Ve chvíli, kdy průměr plátů zvětší svou velikost téměř dvojnásobně, pláty znovu rozdělte a každý znovu poprašte škrobem s moukou.
 6. Pláty opět naskládejte na sebe a finálně vyválejte tak, aby vám vznikly papírově tenké plátky těsta.
 7. Ty můžete rovnou použít k přípravě jakéhokoliv jídla nebo schovat na později, a to tak, že pláty položíte na pečící papír, jemně srolujete a obalíte plastovou folií. Takto vám v chladničce vydrží až 24 hodin.

A jaké pochoutky si z filo těsta můžete připravit? Inspirujte se následujícími recepty:

Související články

Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín

Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti
 • Zdraví a výživa

Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti

Už jste o tomto trendu, který razí řada českých i zahraničních celebrit slyšeli? Pravidelné pití vlažné vody s citronem po ránu má podle mnohých blahodárné účinky na lidský organismus. Přináší tato rutina opravdu nějaké benefity? ...
Co jíst, aby byla vaše pleť krásná?
 • Lidé a jídlo

Co jíst, aby byla vaše pleť krásná?

Naše pleť je do značné míry odrazem životního stylu a reaguje na to, co jíme. Jaké potraviny mohou dělat na naší pleti neplechu a jakým jídlem naopak zdravou pleť podpoříme? Podívejte na naše tipy a pečujte o sebe s chutí. ...
Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí
 • Zajímavosti

Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí

Už jste ochutnali pestrobarevnou misku plnou vitaminů, minerálů a dokonalé chuti? Pokud se s poke bowl osobně dosud neznáte, určitě byste to měli napravit. Prozradíme, odkud se k nám tento hit dostal a jak si poke bowl připravit doma. ...
AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
 • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit