Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zvenku křupavý, uvnitř krémový: Přesně taková je italská ikona mezi dezerty La torta della nonna, kterou zvládne i začátečník

torta de la nona
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Italský koláč s názvem ‚La torta della nonna‘, což v překladu znamená ‚babiččin koláč‘, je jeden z nejklasičtějších italských dezertů, který se často objevuje na menu tradičních toskánských tratorií. Propojení křehkého těsta, pudinkového krému a piniových oříšků představuje souhru, které málokdo odolá. Vypadá i chutná luxusně a přesto jeho přípravu zvládnou i začátečníci.

‚La torta della nonna‘ se skládá z dvou jednoduchých základů – tím prvním je křehké máslové těsto a druhým pudinkový krém. To vše je na vrchu bohatě ozdobené piniovými oříšky a moučkovým cukrem. Právě spojení těchto dvou struktur – zvenku křupavá a uvnitř krémová, dělá koláč neodolatelným.

Mohlo by se zdát, že pro tak ikonický koláč existuje pouze jeden jediný a zaručeně pravý recept, ovšem není tomu tak. Ten původní si údajně jeho autor, toskánský cukrář, bedlivě střežil a tak vzniklo několik variant, jak ‚La torta della nonna‘ připravit.

  • Ta první, nejklasičtější, se skládá ze dvou vrstev křehkého těsta, které mezi sebou ukrývají pudinkový krém. To vše je navrchu bohatě posypané pinovými oříšky.
  • Druhá varianta, tzv. otevřená, obsahuje pouze těstový základ, následně pudink a poté hned piniové oříšky (bez druhé vrstvy těsta).
  • Třetí připomíná klasický zdobený koláč, přičemž vrchní část křehkého těsta tvoří propletené proužky, podobně jako třeba u známého mřížkového koláče.

Babiččin koláč i pro začátečníky

Za úspěchem tohoto fenomenálního dezertu jistě stojí také jeho poměrně snadná příprava. Křehké máslové těsto není nijak složité a vytvořit kompaktní hmotu z mouky, másla, cukru, citronové kůry a prášku do pečiva snadno zvládnou i naprostí začátečníci.

  • Pokud jste někdy vařili klasický pudink, hračkou pro vás bude i samotná příprava krému.
  • Pak už jen stačí vše zkompletovat, posypat piniemi a dát péct.
  • Koláč nechte po upečení ve formě vychladnout a teprve pak ho z vyndejte a naporcujte.
  • Před servírováním ho bohatě posypte moučkovým cukrem.

Další varianty koláče

Jednou z dalších obměn tohoto dezertu je ‚Torta del nonno‘, tedy ‚dědečkův dort‘. Rozdíl je v tom, že do těsta i krému se přidává kakao a místo piniových oříšků je posypaný plátky mandlí. Je tedy jasné, že při přípravě tradičního moučníku se Italové nedrží při zemi a nebojí se experimentovat.

  • Důkazem toho je pomerančový koláč, kdy se nastrouhaná kůra z citrusu přidává do těsta a společně se šťávou i do krému.
  • Na podobné bázi můžete připravit i pistáciový koláč, kávový nebo karamelový s jablky.

Jak a kde ‚La torta della nonna‘ vznikl?

Jak už to u mnohých známých receptů bývá, dopátrat se jeho skutečného původu bývá složité a ani tento koláč není výjimkou. Avšak většina se přiklání k tvrzení, že koláč vzešel z dílny florentského šéfkuchaře jménem Guido Samorini.

Jeho zákazníky prý už nudila malá nabídka dezertů v jeho restauraci a tak ho pobídli, aby vytvořil něco nového. Měl jim na příští týden nachystat překvapení, které jim udělá radost z hlediska chuti i neotřelosti. A pokud tomu tak skutečně bylo, svůj úkol jistě splnil na jedničku,

Zdroje článku: Lucake.it, Cookist.it, blog.giallozafferano.it

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Autor: KatkaVavrova

Apetit magazín