Jane Austenová, slavná anglická spisovatelka 18. století, ve svých románech líčí romantické zápletky odvážných emancipovaných hrdinek a kritizuje tehdejší patriarchální zvyklosti. Věděli jste ale, že se v jejích textech dá najít i klíč k udržitelnému zdravému stravování?
Právě touhle otázkou se zabývá Bryan Kozlowski v knize The Jane Austen Diet: Austen's Secrets to Food, Health, and Incandescent Happiness (Dieta Jane Austenové: Austenové tajemství výživy, zdraví a zářného štěstí), která vyšla v roce 2019, ale do češtiny zatím nebyla přeložena.
- Slovo „zdraví“ se v jejím díle objevuje více než stokrát, což podle autora dokazuje, že to pro ni bylo velmi důležité téma.
- Ačkoli si toho málokdo všimne, zdraví se nějakým způsobem objevuje ve všech jejích příbězích, včetně posledního románu Sandition (v českém překladu vyšel pod názvem Romance u moře), jehož děj se odehrává v lázních, kde se hosté léčí s nejrůznějšími nemocemi.
- Paradoxně právě tenhle román nestihla dokončit, protože nečekaně zemřela v pouhých jednačtyřiceti letech (zřejmě na následky Hodgkinova lymfomu, ale s jistotou to nebylo prokázáno).
Zdravá lhostejnost k jídlu
Za života Jane Austenové se v Anglii zdokonalilo zemědělství a bylo k dispozici mnohem více jídla než kdykoliv předtím. Vyšší vrstva se tak začala potýkat s nástrahami obezity.
- Spisovatelka tuto skutečnost reflektovala vytvořením fiktivních postav, které prakticky žily jen proto, aby jedly. Příkladem budiž pan Hurst z Pýchy a předsudku, který se nemůže nabažit ragú, nebo doktor Grant v Mansfieldském panství, kterého záchvaty vyvolané emočním přejídáním přivedly do hrobu.
- Austenová však není zastánkyní přísných diet (jako někteří její současníci), ale v knihách zdůrazňuje, že je potřeba přistupovat k jídlu bez emocí a s rozumem. Zkrátka ho považovat za palivo, díky kterému je člověk živ a zdráv.
- Její hrdinky jsou tímhle přístupem proslulé – odmítají o jídle přemýšlet a debatovat víc, než je nezbytně nutné.
Všeho s mírou
Zdravá lhostejnost k jídlu však podle Austenové neznamená restriktivní stravování, ba naopak! Spisovatelka intuitivně cítila to, co většina zarytých dietářů nechápe dodnes – jediný způsob, jak skoncovat s posedlostí jídlem, je začít se stravovat dosyta a vyváženě.
- Proto si dává záležet, aby její hrdinky jedly způsobem, který je dostatečně uspokojuje. Catherine z Opatství Northanger jí, když je hladová – klidně i pozdě v noci po plese. Stejně tak Emma Woodhousová slibuje, že když bude mít hlad, vezme si něco k jídlu.
- Spisovatelčin důraz na to, že je důležité jíst pravidelně a bez pocitu viny, byl na počátku 19. století revoluční, protože dobový diktát udával přesný opak – ženy by neměly být viděny při jídle ani pití.
- V knize The Jane Austen Diet Kozlowski uvádí, že Austenová sobě (ani svým hrdinkám) neodpírala i méně zdravé potraviny. Bylo podle ní v absolutním v pořádku si dát pečivo, alkoholický nápoj nebo kousek dortu – zkrátka se o nic neochudit, ale ani to nepřehánět.
- Kromě jídla pak Jane v knihách nepřímo zdůrazňuje důležitost pobytu v přírodě a přirozeného pohybu, třeba v podobě procházek.
- Jednoduše řečeno – to, co Austenová psala před více než dvěma sty lety dnes považuje moderní medicína za základní pilíře zdravého životního stylu.
Milovala bílou polévku, sendviče s grilovaným sýrem a medovinu
„Nastrouhejte sýr a přidejte jedno vejce, lžičku hořčice a trochu másla,“ radí Martha Lloydová, blízká přítelkyně Jane Austenové, ve svém receptu na jedno z autorčiných oblíbených jídel.
- Ten je součástí kuchařské knihy Martha Lloyd's Household Book, která byla sepsána v letech 1798-1830 a mapovala pokrmy, které se připravovaly a jedly v rodině Jane Austenové.
- Autorka Martha Lloydová se totiž do rodiny Austenových přivdala a žila s Jane pod jednou střechou v hrabství Hampshire, kde vznikly i všechny slavné romány.
- V kuchařce je mnoho receptů na jídla, která se objevují v románech Austenové – například hrášková nebo bílá polévka z Pýchy a předsudku, což byl vývar se žloutky, smetanou, mletými mandlemi a zeleninou, který prý Jane měla moc ráda i v reálném životě.
- V knize se je i několik francouzských pokrmů, jako jsou palačinky, frikasé s tuřínem nebo blancmange, tedy pudink, a recept na Austenové oblíbený alkolický nápoj – medovinu.
Zdroje informací: A Well-Read Tart, Anglotopia, The Guardian, Delafield Public Library, Jane Austen & Bryan Kozlowski: The Jane Austen Diet