Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Recepty na husté polévky

Husté a zahuštěné polévky jsou českou doménou. Potkávají se v nich obvykle klasické české suroviny: brambory, luštěniny a kořenová zelenina, někdy smetana  a jíška. Polévka, ve které "stojí lžíce", navíc často vydá za plnohodnotnou večeři či oběd. Ne nadarmo se říká: „Polévka je grunt!“  

...

 

Hustá polévka zahřeje 

Jakmile se ochladí, přichází čas na husté vydatné polévky. V našich končinách do nich rádi přidáváme brambory nebo třeba kysané zelí.

Čím polévku zahustit? 

Asi nejpoužívanějším polévkovým zahušťovadlem v české kuchyni je máslová jíška. Aby byla polévka chutná, je potřeba jíšku dostatečně dlouho provařit. Tuto dobu výrazně zkrátíte, pokud jíšku do polévky zarestujete hned na začátku. 

  • Polévku však lze zahustit i dětskou krupičkou, rozkvedlanými vejci, rozmačkanými vařenými  bramborami, obilovinami (rýže, ovesné vločky, bulgur, pohanka) nebo úplným či částečným rozmixováním části polévky.
  • Pro krémovější konzistenci použijte na zahuštění smetanu na vaření.  
  • Na smetanovém základu je postavena legendární česká houbová polévka kulajda

Husté polévky nakrmí celou rodinu  

I když na husté polévky jsme v Čechách experti, jejich obdobu najdeme všude ve světě. Je to i tím, že hustá polévka obvykle spolehlivě zasytí velký počet strávníků a neudělá nikomu díru do peněženky. Pokud ji navíc servírujeme s domácím pečivem, vydá za jeden teplý denní chod.  

  • Pokud vám však připadá, že polévka je jídlem z nouze, nenechte se mýlit, dokladem o vysokém postavení hustých polévek je třeba vánoční rybí polévka, chowder nebo tzv. kaldoun. Všechny jsou součástí slavnostních menu. 
  • Nemusíme chodit daleko pro ikonický ruský boršč. Jeho základem je bílé zelí, červená řepa, brambory a chceme-li aby byl boršč opravdu vydatný, tak i hovězí, skopové či vepřové maso

Celý popis