Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Dinara Kasko: ukrajinská cukrářka, která spojila architekturu s vášní pro sladké

Dinara Kasko
ZDROJ: Se souhlasem Dinary Kasko/osobní archiv Dinary Kasko
sdílet:

Je pečení vaší vášní? Pak byste si neměli nechat ujít náš článek o populární ukrajinské cukrářce Dinaře Kasko. V čem jsou její sladké výtvory tolik výjimečné? Čím prorazila a v čem je její tvorba pozoruhodná?

Cukrářku Dinaru Kasko z Ukrajiny proslavil unikátní vzhled jejích dezertů. Její dorty jsou totiž architektonické skvosty. Dinara se už od malička zajímala o různé druhy umění - od fotografování přes malování až po tanec. Nakonec ji kroky zavedly na vysokou školu architektury a designu, po jejímž ukončení nastoupila do architektonické firmy.

  • Zatímco pracovala jako architektka a věnovala se 3D vizualizacím, ve volném čase pekla. Nejprve na amatérské úrovni, později si udělala několik kurzů a nakonec zjistila, že pečení jí baví víc než architektura.
  • Uvědomila si při tom, že vzhled dortů je stejně důležitý jako chuť. Využila tak svých znalostí z oblasti architektury a designu a pokusila se dát svým výrobkům unikátní vzhled. 
  • A tak je to nakonec cukrařina, skrze níž realizuje své tvůrčí schopnosti a kreativitu.Když se spojí architektura, design a cukrařina

Z architektky architektonickou cukrářkou

Dinara navrhuje a vytváří silikonové formy geometrických tvarů na 3D tiskárně a ty následně používá k tvarování dortů. Má ráda rovné, ostré linie a jednoduché geometrické tvary. Její dorty mají často tvary krychlí, koulí, jehlanů nebo kuželů.

Aby se Dinaře podařilo co nejvíce propojit svět pečení a architektury, často spolupracuje s řadou uznávaných pekařů, vědců, matematiků a designérů.

Výrobní proces

Jak zhruba vypadá proces výroby Dinařiných architektonických dortů?

  • Jakmile Dinara dostane nápad, představuje si, jak by mohl výsledný výrobek vypadat, a přemýšlí a jak zrealizovat jeho výrobu .
  • Na základě této představy vytvoří 3D model v počítači a vytiskne ho na 3D tiskárně.
  • Hotovou formu naplní ingrediencemi a zamrazí.
  • Jakmile je výrobek dostatečně zmrazený, vyjme ho z formy a ozdobí.

Hotový výrobek se mnohdy podobá modelům budov a připomíná beton nebo sklo. Ve skutečnosti se v něm skrývá želatina, krém a korpus. Její dorty ale nejsou krásné jen na povrchu. I po rozkrojení na vás čekají úhledně zarovnané linie jednotlivých vrstev. Každý její výtvor je zkrátka kombinací dokonalého vzhledu a neodolatelné chuti.

Dinary nejpopulárnější dorty

  • Mezi Dinařiny nejznámější výtvory patří dort Bubbles, který se objevil na obálce časopisu So Good v roce 2016 a je považován za jeden z nejpřekvapivějších a nejinovativnějších výtvorů posledních let.
  • Za svůj nejnáročnější projekt Dinara považuje 81dílný rubínový čokoládový dort, který vyrobila pro producenta kakaa Barryho Callebauta.
  • Měla za úkol vyvinout recept, ve kterém by byla rubínová čokoláda hlavním chuťovým prvkem dortu, a také unikátní formu, která by zdůraznila neobvyklou chuť rubínové čokolády. Na přípravě výrobku tak strávila měsíc a půl.

Dinařiny umělecké dorty si můžete prohlédnout na jejím Instagramu nebo webových stránkách.

Zdroje informací: web Dinary Kasko, So Good Magazine

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč