Whole30 je krátkodobý stravovací program, během kterého se konzumují pouze základní suroviny. Vynecháním lepku a mléčných výrobků pomůžete obnovit svůj metabolismus, zlepšit spánek i kožní problémy. Kdo jiný by nám o tomto směru měl povědět víc než Lucie Grusová, známá autorka dvou nízkosacharidových kuchařek.
Lucie, jak byste se představila těm, kteří vás ještě neznají?
Jako blázen do vaření! Stát v kuchyni mě vždy bavilo, fascinovala mě nekonečná řada možností kombinací jednotlivých surovin a chutí. Vaření beru jako malování obrazu, kdy jen místo barev používáte různé suroviny a způsoby přípravy. Pokud pak výsledek někomu udělá radost a chutná mu, je to ta nejlepší odměna.
Popište nám ve stručnosti, co je Whole30.
Jedná se o krátkodobý stravovací program, jehož cílem je nutriční restart organismu a následné zjištění, které suroviny vám dělají obtíže a které vám naopak prospívají. Je to návrat k přirozené stravě, bez chemie a průmyslového zpracování potravin, složené ze základních surovin jako je zelenina, maso, ryby, vejce, ořechy a ovoce.
Kterým potravinám se musíme během programu vyhnout?
Hodně ve zkratce můžeme říct, že ve Whole30 se ze stravy na měsíc striktně vyřazují veškeré mléčné výrobky, obiloviny, většina luštěnin, přidaný cukr, alkohol, siřičitany, karagenan, glutaman sodný a různá další ‚éčka‘. Těmto pravidlům musí odpovídat složení veškerých surovin, takže je při nákupu potřeba pečlivě sledovat etikety potravin.
Mezi další pravidla (a ta bývají nejčastěji porušována či záměrně ignorována) patří ta týkající se naší psychiky. Nesmí se (byť z jinak povolených surovin) připravovat různé dezerty, sladké snídaně, pečivo, pizza atd. a je nutné zapomenout na osobní vážení či měření. Zkrátka byste měli (minimálně) měsíc jíst stravu postavenou na základních čerstvých potravinách a plně se soustředit na veškeré zdravotní benefity, které vám to přinese.
Kdy byste doporučila s Whole30 začít?
Určitě ne tehdy, když vás čeká nějaká velká plánovaná událost, která by vám mohla celé Whole30 narušit. Tou může být třeba dovolená v zahraničí, rodinná oslava či svatba kamarádky. Je dobré si v harmonogramu najít 45 dní, kdy víte, že budete mít na program čas a dostatek psychické energie na všechny ty nutné změny. Na druhou stranu, nežijeme ve vzduchoprázdnu. Vždy se objeví něco, proč zrovna teď Whole30 odložit. Takže to zase neodkládejte do nekonečna.
Myslíte si, že je tento program pro každého?
Ne, není. Nic není univerzální a vhodné naprosto pro každého. Každý máme jiný životní styl, zdravotní omezení či návyky. Každý vstupujeme do Whole30 na jiné startovací čáře. Pro někoho bude změna v jídelníčku snadná a nebude se příliš měnit od toho předchozího, někdo prožije revoluci na vlastním talíři, někdo to prostě nedá. Ať už fyzicky či psychicky.
Vždy je nutné myslet na případná zdravotní omezení. Žádné pravidlo Whole30 nemá přednost před nařízením lékaře. Pro někoho tak bude program absolutně nevhodný. To ale neznamená, že se jím nemůže inspirovat a provést alespoň základní změny v jídelníčku.
Proč a jak často Whole30 do svého stravování zařadit?
Rozhodně kvůli sobě samotným, kvůli možnosti se o sobě dozvědět něco nového, pro své zdraví. Je mi jasné, že hodně lidí se do Whole30 pustí s vidinou zhubnutí. Což se také velmi často stane. Je ale fajn myslet na mnohem důležitější přínosy, jakým je třeba lepší spánek, stabilnější energie po celý den, zmírnění či vymizení trávicích obtíží, zlepšení ekzému, snížení krevního tlaku atd.
Jak často? To záleží na mnoha věcech. Osobně se k Whole30 vracím vždy, když cítím, že potřebuji ve stravě trochu kázně, když mě jídlo začne ovládat více, než bych chtěla. Nic si nenalhávejme, jídlo není pouze palivo. Vyvolává v nás spoustu emocí, máme ho spojené s mnoha životními událostmi, obracíme se k němu, když potřebujeme vyřešit nějaké vnitřní boje. Pokud se z dobrého sluhy stane špatný pán, Whole30 může být cestou, jak to napravit.
Co od takové zásadní změny stravy můžeme očekávat?
Každý bude od Whole30 čekat něco jiného, každý se bude muset vyrovnat s jinými překážkami. Někdo bude bojovat s časem a nutností zahrnout přípravu jídla do svého denního harmonogramu, někdo se závislostí na sladkém, jiný třeba se sociální izolací (jít do restaurace a koukat, jak všichni pijí víno, zatímco vy sedíte u čaje, není jednoduché). Někteří si stanoví nereálné cíle a budou zklamaní výsledky, jiní se dopředu tak vystresují přísnými pravidly, že celý program pro ně bude spíše utrpení než cesta za poznáním sebe samotných.
Proto radím se do programu pustit s hlavou otevřenou, připravenou přijmout nové, i zcela protichůdné informace než doposud, s chutí se o sobě dozvědět něco nového. Ať už se jedná o zjištění případných potravinových nesnášenlivostí (o alergiích většina z nás dobře ví), či našich psychických závislostí spojených s jídlem a stravovacích vzorců, které nás ve výsledku omezují.
Poradila byste, jak své první Whole30 zvládnout? Nějaké fígle, tipy, vychytávky?
Jednoznačně platí: Připravte se. Nejen nákupem vhodných potravin (a nejlépe i odstraněním těch „zakázaných“), ale i předběžným sestavením jídelníčku. Připravte si do mrazáku pár záchranných jídel, po kterých můžete sáhnout, až přijde krize. A ta přijde, počítejte s tím. Proto mějte předem připravené varianty řešení na situace, kdy přijdete utahaní z práce a nebude se vám chtít vařit.
Na situace, kdy vám bude tak trochu smutno a dřív byste si prostě dali skleničku vína nebo kousek dortu. A někam si napište velkými písmeny, proč do programu jdete, co je vaším cílem, čeho chcete dosáhnout a hlavně, jak se pak budete cítit, až to zvládnete. To si pak přečtěte ve chvílích, až budete cítit nutkání to vzdát.
Je nutné při tomto programu dodržovat i nějaké další zásady?
Vyloženě součástí pravidel to není. Ale pohyb samozřejmě patří ke zdravému životnímu stylu.
Co vnímáte na tomto měsíčním programu jako nejtěžší?
Rozhodně je to změna myšlení. Musíte v hlavě vypnout dosavadní výživová doporučení o tom, že zdravá strava by měla být z větší části založena na příjmu sacharidů pocházejících z obilovin, že tuky jsou zlo a stojí za většinou současných onemocnění, že jíst se musí 5-6krát denně.
Pak také vše zvládnout časově. Nemůžete už nechávat jídlo osudu a počítat s tím, že si „někde něco“ koupíte. Musíte plánovat, a také možná strávit víc času v kuchyni, než jste byli dosud zvyklí. Ale tohle všechno se dá zvládnout a odměna vás nemine. Ať už to bude méně centimetrů v pase, zbavení se některých zdravotních obtíží, nebo „jen“ to, že sami o sobě zjistíte spoustu nových věcí.
Co následuje po skončení samotného Whole30 programu? Co když v zařazovací fázi zjistím, že mi žádné další potraviny nevadí? Mohu se vrátit ke klasické konvenční stravě?
Co budete jíst po ukončení celého programu, je zcela na vás. Whole30 vám jen poskytne nové informace o vás samotných. Jak s nimi naložíte, bude čistě vaše rozhodnutí. Většina lidí se po Whole30 obrací k podobným výživovým směrům. Tím může být třeba paleo, Primal či nízkosacharidové stravování. Na Whole30 jim bylo zkrátka dobře a nechtějí vytyčený směr opustit.
A jakou cestou jste se ke zdravému stravování dostala vy?
Celý život jsem se potýkala s nadváhou a zkoušela různé způsoby, jak to řešit. Někdy s menšími, jindy s většími úspěchy, nikdy ale trvale. Kila se vždy vrátila i s úroky. Postupně jsem to vzdala a smířila se s tím, že se moje váha přehoupla do tříciferných čísel.
Pak přišel bod zlomu. Dcera se připravovala na maturitní ples. Jako každá maturantka chtěla, aby jí to ve večerních šatech slušelo co nejvíc, proto chtěla shodit pár kilo (dvě tři, žádné desítky, jak jsem to potřebovala já). Protože jsem se o hubnutí a související trendy dlouho nezajímala, sedla jsem k internetu a pátrala „jak zázračně shodit pár kilo“.
Pak jsem náhodou objevila zmínku o paleo stravování a úplně mě to pohltilo. Všechno mi to do sebe začalo zapadat! To, že jsme si zvykli slepě důvěřovat výrobcům potravin a většina z nás nezkoumá složení nebo původ toho, co si dává na talíř. Že moje tělo má možná víc rozumu než já, když se mu nechce do stravy plné sacharidů a lepku, po které se cítím unavená a nateklá, i když výživoví poradci tvrdí něco jiného.
Kde berete inspiraci na tvorbu nových receptů? A kde je mohou čtenáři Apetitu najít?
Tuhle otázku dostávám poměrně často a odpověď je velmi jednoduchá – všude okolo sebe. Jídlo mě vážně baví, je to tenká linka vedoucí celým mým životem. Jako malá jsem ráda listovala v kuchařkách a s tátou pak trávila hodně společných chvil v kuchyni. Na dovolených v zahraničí zbožňuji objevování nových chutí a jídel místní kuchyně. Při vaření mě baví zkoušet nové netradiční kombinace a postupy. Všechny tyhle zkušenosti a dojmy se v hlavě vždy nějak uloží, uzrají, protřepou a časem z nich vypadne nápad na nový recept.
S lidmi pak sdílím jen to, na čem jsem si sama opravdu pochutnala. Takhle jsem se „projedla“ všemi recepty na webových stránkách, v tištěných knihách (úspěšné Voňavé a Svěží kuchařce) nebo mobilní aplikaci PaleoSnadno. Celkem tak se mnou můžete ochutnat už více než tisíc jídel ze zeleniny, masa, vajec, ořechů, semínek a ovoce. Je opravdu z čeho vybírat. Ať už během programu Whole30 nebo i po jeho skončení, kdy se rozhodnete jíst zdravěji. Dle ohlasů ale chutná i těm, kteří se stravují naprosto běžným způsobem. Což mě samozřejmě ohromně těší.
A na závěr nám prozraďte, na kterém „nezdravém jídle“ ujíždíte?
Když nad tím tak přemýšlím, tak asi jednoznačně tatarák na klasických topinkách. Tomu občas prostě neodolám.