Křupavý zelný salát coleslaw: Kde se vzal a jak se správně vyslovuje?
Někdo mu říká [kolsló], jiný [koleslaf]. Křupavý zelný salát coleslaw se stal celosvětově populární přílohou, a to zejména díky americkým fastfoodům, které ho začaly servírovat k burgerům a grilovanému masu. Jak název salátu správně vyslovit a odkud vlastně pochází?
Holandský salát s anglickým názvem
Salát coleslaw je dílem holandských zakladatelů státu New York, kteří pěstovali kolem řeky Hudson zelí a připravovali z něj salát, jemuž říkali koosla (kool je v holandštině zelí, sla znamená salát). Název poangličtily a vzniklo slovo coleslaw, správně vyslovované kolsló.
- První zmínky o zelném salátu pochází z roku 1770 a našli bychom je v knize Rozumný kuchař (nizozemsky De Verstandige Kock). V knize nizozemská hospodyňka popisuje salát připravený z krouhaného zelí, rozpuštěného másla, octa a oleje.
- Salát coleslaw, jak ho známe my, tedy s majonézou, je starý asi 250 let.
Coleslaw na tisíce způsobů
Podle jedné z nejvíce vydávaných kuchařek Spojených států The Joy of Cooking z roku 1997 je zelí jedinou stálou složkou salátu coleslaw. Druh zelí, zálivka a další přísady se liší.
- Coleslaw se připravuje s majonézou, ale běžná je také kombinace se zálivkou z vinného octa nebo zakysané smetany.
- Základem salátu je krouhané zelí, někdo ale přidává také celer, mrkev, fenykl, jablko či hrušku, cibuli nebo kyselé okurky.
- Dalšími možnými přísadami, na které narazíte v různých světových kuchyních, mohou být slanina, ananas, granátové jablko, sušené ovoce nebo ořechy.
- Pro dochucení přidejte do salátu různé bylinky nebo koření. Hodí se tymián, rozmarýn, koriandr či kopr, pro orientální styl můžete použít kari koření, sezamový olej nebo sojovou omáčku.
- Salát můžete doplnit také o ricottu nebo strouhaný parmezán.
I jednoduchý recept se dá pokazit!
Základem tradičního salátu coleslaw je krouhané zelí a octová nebo majonézová zálivka. Přesto, že recept je velmi jednoduchý, existuje pár kroků, ve kterých ho můžete pokazit. Čemu se vyvarovat?
- Nepřežeňte to s množstvím dresinku. Cílem je vytvořit svěží, nadýchaný, křupavý salát, ne udusané zelí plavající ve spoustě omáčky.
- Salát vždy podávejte čerstvý, nepřipravujte ho příliš dlouho dopředu. V omáčce lístky zelí zvadnou a salát ztratí na svěžesti a křupavosti.
Zdroj: Apetit