Houby a zelenina nakyselo: Začněte se zavařováním a připravte si houby Viléma V., papriky se zelím a další dobroty
Tradiční české chuťovky – houby, okurky, květák a plněné paprikové lusky – vám v zimě připomenou teplejší roční období. Tedy pokud je nesníte dřív… Se zavařování můžete začít už teď.
Houby & zelenina
- Houby zavařujte pouze čerstvé, do čtyřiadvaceti hodin po nasbírání. Červivé houby a pomačkané bez milosti vyřaďte.
- Ochucení nálevů můžete obměňovat, zachovávejte však přitom poměr vody a octa.
- Sterilovat můžete v zavařovacím hrnci s teploměrem, v troubě na plechu s trochou vody, a dokonce i v některých myčkách na nádobí.
- Pokud se vám některá víčka při sterilování nechytí, můžete sklenici uzavřít novým víčkem a sterilovat znovu.
Zavařovací výbava
- Na zavařování se vám budou hodit: menší a větší zavařovací patentní sklenice, patentní víčka, nerezová zavařovací hlavice, zavařovací teploměr, gumičky, plastový trychtýřek, kleště dřevěné na okurky. Koupíte je v prodejnách domácích potřeb.
- Sklenice, stejně jako víčka, nemusejí být nutně nové, jen dokonale čisté. Pokud nemáte vyhovující víčka ke šroubovacím sklenicím, jsou nyní rovněž k dostání v prodejnách domácích potřeb.
Tipy & triky
- Sklenice se snažte zeleninou nebo houbami co nejvíc napěchovat. Buďte však přitom opatrní, abyste je příliš nepomačkali. Při zalévání lákem dbejte na to, aby ve sklenici nezůstaly vzduchové kapsy.
- Trvanlivost nakládané zeleniny a hub se po otevření sklenice značně zkracuje – otevřené sklenice patří vždy do chladničky. Velikost sklenic proto volte při sterilování také podle toho, kolik obsahu nejspíš spotřebujete najednou. Čím méně je předpokládaných strávníků, tím menší zvolte sklenice.
Zdroj: časopis Apetit