Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo
Nakládané papriky
ZDROJ: Apetit
sdílet:
4.4/5 Počet hodnocení: 28
Do 45 minut Velmi snadné Na 2 sklenice po 500 ml

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 594 kcal
Bílkoviny 8 g
Sacharidy 58 g
Tuky 28 g
Vláknina 16 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Když máte v chladničce sklenici paprik, můžete si i v zimě přivolat chuť léta. Nakládané papriky v oleji dodají další chuťový prvek rajčatovým omáčkám nebo je přidejte do majonézy a připravte pikantní dresink do hamburgerů nebo třeba BLT sendviče. Recept na nakládané papriky určitě vyzkoušejte a objevujte jejich nenahraditelnou chuť a skrytý potenciál.

Suroviny

olivový olej 2 PL
ocet 250 ml
(sherry octa, červeného vinného, jablečného)
sůl mořská
nejodidovaná

Postup

1

Papriky opečte dočerna – nejlépe nad grilem s uhlíky nebo nad ohněm, ale jde to i nad plynovým hořákem, na grilovací ploténce, popřípadě na roštu pod grilem v troubě. Upečené papriky vložte do mísy a přetáhněte fólií, anebo je uzavřete do pevného plastového sáčku a nechte stát 2040 minut. Až papriky zchladnou tak, že s nimi půjde pracovat, zbavte je slupek, stopek, semeníků a snažte se odstranit co nejvíc semínek. Nemyjte je, aby neztratily chuť. Očištěné papriky vložte do misky.

2

Až dočistíte poslední papriku, nalijte do mělké misky či kastrolu trochu octa, párkrát v něm každou papriku obraťte, aby se smočila pořádně ze všech stran, a odložte do jiné misky (původní misku nemyjte!). Papriky v misce osolte a opatrně promíchejte jako salát. Ještě trochu osolte a opět promíchejte. Trochu soli nasypte i do původní misky se šťávou, kterou pustily papriky po oloupání.

3

Do sterilizovaných sklenic nalijte trochu octa, aby zakrýval dno. Napěchujte je paprikami a nechte navrchu asi 3–5 cm volných. Sklenici nakloňte a zespodu do ní poklepávejte rukou, abyste vyhnali vzduchové bublinky. Nepůjde-li to, zlehka promíchejte příborovým nožem nebo čistými jídelními hůlkami. Uvidíte, jak hladina tekutiny klesá. Doplňte ji osolenou paprikovou šťávou. Až vyženete vzduch a ocet se šťávou bude sahat těsně nad papriky, zalijte olivovým olejem tak, aby vytvořil asi 0,5–1cm vrstvu. Zašroubujte. Vydrží až rok v chladničce. 

PAPRIKOVÉ MINIBURGERY

PŘÍPRAVA 20 MINUT ■ NA 9 KOUSKŮ ■ VELMI SNADNÉ

V misce rozpusťte 3 lžíce cukru v 6 lžících červeného vinného či sherry octa. V rendlíku na středním ohni rozehřejte 1 lžíci panenského olivového oleje. Vsypte 1 šalotku, nadrobno, 1 chilli papričku, bez semen a nadrobno, a špetku soli. Za občasného míchání opékejte asi 3–4 minuty. Přidejte 2–3 kusy nakládané papriky, na kostičky, minutu míchejte, vlijte ocet a duste, než se vypaří, 7–9 minut. Vmíchejte 1,5 lžičky čerstvého tymiánu, osolte, opepřete a nechte vychladnout. Promíchejte 450 g hovězího masa na burgery, 125 ml vzniklého paprikového reliše, osolte, opepřete. Opatrně promíchejte. Vytvarujte 9 burgerů o něco vyšších než 1 cm, opečte je na grilovací pánvi (cca 2 minuty z každé strany) a podávejte v burgerových žemlích, doplněné zbývajícím relišem. 

PRAVIDLA KONZERVÁRNY

Aby měly zavařené produkty dlouhou trvanlivost, je nutné dbát při konzervování na kvalitu surovin, čistotu a dodržování předepsaných postupů. Na co se soustředit?

  • ČISTÉ SKLO I VÍČKA. Troubu předehřejte na 140/120 °C. Sklenice umyjte v horké vodě se saponátem a pak důkladně opláchněte (můžete je také umýt v myčce). Poté je postavte na plech, vložte do trouby, vypněte ji a nechte zcela vychladnout. Víčka vyvařte v horké vodě a pak nechte úplně oschnout.
  • VOLBA SKLENIC. Při výběru sklenic či jiných nádob berte v potaz způsob využití i tekutost či pevnost obsahu. Například kečup můžete dát i do lahví se širším hrdlem, na džemy nebo chilli omáčku, které je vhodné nabírat lžičkou, volte klasické sklenice, nejlépe se šroubovacími víčky, jež se snadno uzavírají. 
  • SPRÁVNÁ TEPLOTA. Postupujte podle rad v receptech nebo v návodech ke skleničkám. Obecně platí, že sklenice určené k zavaření se plní co nejteplejší hmotou, proto je dobré postavit je při plnění na poskládanou mokrou utěrku, která pomáhá vyrovnávat teploty (případně je ohřát). Nádoby určené k uchovávání v chladničce či mrazáku plňte naopak hmotou zchladlou.
  • ŽELÍROVACÍ TEST. U džemů a marmelád je dobré vyzkoušet, zda už želírují, tj. samovolně tuhnou: Do mrazáku nachystejte malé porcelánové talířky. Potom na ně kápněte svařenou hmotu, chvilku počkejte a pak vrstvu projeďte prstem. Když zůstane zvrásněná a prst v ní zanechá trvalou stopu, je hotovo. V opačném případě ještě chvilku vařte či přidejte pektin. 

Související články

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2015/8 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2015/8

Apetit magazín

AD
Vychutnejte si dokonalý kopeček zmrzliny
  • Zajímavosti

Vychutnejte si dokonalý kopeček zmrzliny

Zmrzlina k létu neodmyslitelně patří, milují ji děti i dospělí. Chladivý kopeček v horkých dnech dokonale osvěží a potěší chuťové buňky. Marks & Spencer si letos opět připravil několik novinek ze světa mraženého osvěžení – a...