Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Chystáte se péct? Podívejte se, co by vám nemělo chybět v kuchyni!

Chystáte se péct? Podívejte se, co by vám nemělo chybět v kuchyni!
sdílet:

Rádi občas upečete buchty pro celou rodinu nebo vás pečení tak baví, že ve své kuchyni trávíte několik hodin týdně přípravou různých dortů, muffinů, koláčů, řezů a jiných dobrot? Ať je to tak či tak, podívejte se s námi, jaké pomůcky pro pečení by vám jako správné hospodyňce rozhodně neměly chybět v kuchyni.

Váha a odměrka

Abyste do těsta dali správné množství ingrediencí, neobejdete se bez kuchyňské váhy.

 • Vybrat si můžete mezi mechanickou nebo digitální. U mechanických vah je výhodou nižší cena a vyšší nosnost. Digitální váha zase zajistí lepší přesnost a skladnost.
 • Při výběru se zajímejte také o to, jakou má váha nosnost (nejvhodnější je do 5 kg), z jakého materiálu je vyrobena (plastové příliš nevydrží) a zda obsahuje misku.
 • Většina z nás pravděpodobně používá klasickou stolní váhu, pokud ale potřebujete v kuchyni ušetřit místo, můžete si koupit váhu závěsnou.

Stěrka, metla, mašlovačka

Naprostým základem je kuchyňská stěrka, která se používá zejména na přípravu a nanášení polev a krémů. Pomůže vám ale i s pečlivým vytřením krému z mísy.

 • Na trhu najdete ještě ty staré dobré gumové s dřevěnou rukojetí, ale i modernější verze ze silikonu nebo z plastu.
 • Metla vám zase pomůže s vyšleháním bílků nebo šlehačky. I když máte doma kuchyňský robot, který tuto činnost udělá za vás, nepodceňujte situaci a metlu si pořiďte, nikdy nevíte, kdy se vám robot rozbije.
 • No a pokud chcete, aby se houstičky po upečení krásně zlatavě leskly, budete potřebovat také mašlovačku. Někdo má doma možná ještě tu z husího peří, v obchodech pak můžete koupit také silikonovou.

Kuchyňský vál a váleček

Abyste těsto mohli rozválet, potřebujete k tomu vál a váleček. Na trhu najdete klasické dřevěné, ale i silikonové verze válu.

 • Zde platí spojení „stará dobrá klasika“, protože dřevěný vál je prostě spolehlivý držák. Má tvar písmene Z díky dvěma zarážkám, přičemž díky jedné se vál opírá o pracovní desku a neujíždí, a díky druhé vám mouka nebude lítat z válu pryč.
 • Silikonový vál je sice jednodušší na údržbu a skladování, snadněji ho ale poškodíte nožem.
 • Co se týče válečku, opět neuděláte chybu s koupí toho klasického, dřevěného. Na výběr máte i silikonový, mramorový, keramický nebo tzv. embosovaný, díky němuž na těsto můžete nanést různé motivy.

Formy

Největší nedělní klasikou je asi bábovka. Což nám napovídá, že jednou z nejdůležitějších pomůcek jsou jednoznačně formy na pečení.

Chladicí mřížka

Jakmile je dezert upečený, často je potřeba ho před zdobením nechat vychladnout. K tomu slouží právě chladicí mřížka. Mohlo by se zdát zbytečné kupovat si mřížku kvůli chladnutí, ale díky ní se pečivo zespoda nezapaří a chladne rovnoměrně ze všech stran.

Mřížka vám pak může pomoci i s následným zdobením v případě, že poléváte dezert polevou, která krásně steče na pracovní desku a nestane se, že poleva dort obteče, dostane se pod něj a dort se tak k desce přilepí.

Sáčky, zdobicí hubičky a vykrajovátka

Zdobicí sáčky s hubičkami budete potřebovat na zdobení dortů, rolád nebo třeba cupcaků, dále pokud potřebujete nanést nějaké určité tvary těsta na plech, ale hodit se vám budou také na plnění buchet.

 • Vybrat si můžete z jednorázových igelitových sáčků nebo látkových, které lze použít několikanásobně.
 • K sáčkům patří samozřejmě zdobicí hubičky. Těch najdete na trhu nespočet.
 • Vykrajovátka pak využijete nejen na Vánoce při pečení perníčků a cukroví, hodit se budou i při pečení sušenek. K hrnku teplého čaje si teď na podzim upečte naše voňavé zázvorové sušenky.
Skryt pre seznam

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

AD
V Karlových Varech si užijete nejen lázně, ale i gastro
 • Tipy na víkend

V Karlových Varech si užijete nejen lázně, ale i gastro

Staňte se hostem Hotelu Thermal v Karlových Varech a ponořte se do kulinářského ráje, kde se spojuje to nejlepší z tradiční české kuchyně s lahůdkami mezinárodní gastronomie. Objevte místní kulinářské tajemství v hotelové restauraci s...
Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Edice Apetit se rozrůstá o další novinku. Línou kuchařku jsme ušili na míru všem, kteří rádi dobře jedí, ale nemají čas nebo chuť trávit v kuchyni dlouhé hodiny. Kniha je plná receptů, které pravděpodobně znáte. My jsme je ale zjednodušili...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč