0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Proč si koupit svatomartinskou husu z české farmy?

husy
ZDROJ: Nick Fewings/Unsplash
sdílet:

Svatomartinské hody jsou v plném proudu. Oficiálně se slaví 11. listopadu, ale radovánky spojené s tímto dnem si obvykle užíváme klidně celý týden. Popíjení vína a pečená husa k polovině měsíce neodmyslitelně patří, ale není husa jako husa. Poradíme vám, jak a proč si ji pečlivě vybrat.

Pokud si chcete vychutnat svatomartinskou husu, máte dvě možnosti.

 • První je návštěva restaurace. Husu si můžete předem objednat, restaurace mají možnost rozvozu a rádi vám ji dovezou.
 • Druhou možností je pečení doma. Základem je výběr husy, který tvoří takový první krok ke skvělému výsledku. 

Husy s Česku

Pro chovatele je listopad stěžejní dobou obchodu. Drůbeží maso je u nás populární. Jeho spotřeba se  standardně drží na druhé pozici hned za vepřovým s hodnotou 28,7 kg na osobu za rok. Jen 200 g z toho je  však husí maso.

Chovem hus se v ČR zabývá celkem 50 hospodářství, které na jaře hlásili přibližně 170 tisíc vylíhlých vajec. To je o trochu méně než minulý rok, ale na druhou stranu je velmi pozitivní, že housata nejsou primárně určena k exportu. Část housat si nechají hospodáři, ale většina je vykrmována u malochovatelů a tradičních menších výkrmů hus. 

Nejlepší je pro husy volný výběh s vodní plochou. Takové prostředí najdou právě u malochovatelů, kteří mají většinou menší hejna.

 • Nejčastěji takové najdeme v prodejích ze dvora, farmářských trzích a obchodech. České spokojené husy jsou velmi žádané a rychle se vyprodají, vyplatí se tedy rezervace. Někteří chovatelé přijímají objednávky už na jaře, aby věděli, kolik housat nakoupit.
 • Sehnání takové husy dá tedy trochu práce, ale určitě se vyplatí. Vyzkoušejte farmy Holubí Zboř – Velká Bíteš, Svatomartinská husa z Kokořínska – Zakšín, Rybářství Hodonín, Farmu rodiny Opatrných v Tovačově nebo husy od Radka Matěje z Kateřinic. 

Jak poznat kvalitní maso

Barva kvalitního masa je tmavší načervenalá. Kůže by neměla mít žádné vady jako potrhání nebo vetší zbytky peří a zároveň příliš tučná. Právě kůže ochrání maso při dlouhém pečení před vysušením.

Husa by neměla mít žádné podlitiny, takže je důležité ji pozorně prohlédnout. Odradit by vás měl také zápach. Svou roli hrají droby. Husa krmená směsí má daleko menší žaludek než ta, která se pase na loukách. Obecně platí, že poctivá husa je vykrmována až pět měsíců pestrou stravou

 • Cena se bude pohybovat od 200 Kč za kilogram u prodeje ze dvora, ale na farmářských trzích a v prodejnách se cena klidně zdvojnásobí.
 • Správně krmená husa je jemná, šťavnatá a na chuti bohatá. Menší kousky okolo tří kilogramů váhy mají sice měkčí maso, ale nemají skoro žádná prsa. Správně by tedy i ta měla být pořádně masitá.
 • Výborná, ač pracnější je husí galantina s kaštanovou nádivkou, klasickým receptem však zůstává pečená martinská. Ze zbytků si můžete připravit pomazánku z husího masa nebo pořádně silný vývar s bylinkovým kapáním.

Buďte opatrní na záměnu s husokachnou. Ta je také moc dobrá, ale s husou nemá nic společného. Jedná se o křížence dvou kachen – pižmové a pekingské. 

Raději si husu objednejte z farmy a vyhněte se té mražené

Mražení husímu masu příliš neprospívá. Stejně jako u ostatní drůbeže hrozí, že maso bude tuhé, jinak zbarvené a chuť mdlá. U těchto kousků musíte nejdříve maso rozmrazit, což při nejlepším způsobu rozmrazovanými v lednici, může trvat i několik dní. Daleko déle se pečou, aby maso dostatečně změklo – a to minimálně 14 hodin.

Mražená husa vám zabere více času při své přípravě, místo v mrazáku, a ačkoli je levnější, není jisté, že se vaše úsilí promění ve voňavou a chutnou pečínku. Chuti pečené husy z farmy se rozhodně nevyrovná. Její koupí podpoříte lokální malé chovatele a také šťastnější život, který farmáři husám dopřávají.

Související články

5 typů knedlíků k svatomartinské huse
 • Zajímavosti

5 typů knedlíků k svatomartinské huse

Svatomartinské oslavy jsou za dveřmi a královská posvícenská hostina se dá skvěle připravit jednoduše i doma. Máme pro vás tipy, jak na to. Zaměřili jsme na typy knedlíků, které se rozhodně nemusíte bát podávat k slavnostnímu pokrmu....
Podle čeho si vybrat skutečné svatomartinské víno
 • Tipy a triky

Podle čeho si vybrat skutečné svatomartinské víno

Svátky svatého Martina nejsou spjaty pouze s voňavou pečenou husou. Jsou také první možností, jak ochutnat svatomartinská vína. Jaké odrůdy vín spadají pod označení svatomartinské, čím se vyznačují a proč se neotvírají dříve vám rádi...

Apetit magazín

7 návykových sladkostí à la mrkvový dort
 • Tipy a triky

7 návykových sladkostí à la mrkvový dort

V mnoha kavárnách má mrkvový dort své čestné místo ve vitríně a patří k nejčastěji objednávaným zákuskům. Nedivíme se. Je krásně vláčný, se svěží polevou ze smetanového sýra, přitom relativně jednoduchý na přípravu. Napadlo by vás, že ve...
Pohlazení jménem čokoládový fondán
 • Poradna

Pohlazení jménem čokoládový fondán

Představte si, jak zakrojíte do dezertu, který má na první pohled hustou strukturou, a najednou z jeho vnitřku pomalu vytékat lesklá, krémová čokoládová láva. Někteří už určitě vědí, že je řeč o tzv. lávových dortících někdy označovaných...
Domácí lékárnička: Jak se zbavit bolesti žaludku
 • Zdraví a výživa

Domácí lékárnička: Jak se zbavit bolesti žaludku

Pokud nejde o závažné onemocnění, jako jsou například žaludeční vředy, patří mezi hlavní příčiny náhlé bolesti žaludku konzumace potravin, které z nějaké důvodu vašemu žaludku nesedí, stres, těhotenství či přílišná konzumace alkoholu. Co je...
AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
 • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit