0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Rakytníkový sirup, čatní nebo džem – přírodní léky proti depresím

Rakytníkový sirup, čatní nebo džem – přírodní léky proti depresím
sdílet:

Malé oranžové plody v sobě skrývají vitamíny a zdraví prospěšné látky, které oceníme především v zimních měsících. Posilují imunitu, zlepšují zrak, zkrášlují pokožku a navíc mají lahodnou svěží chuť. Pěstování rakytníku není nic složitého a je také hezký na pohled. Připravit si z něj můžete třeba rakytníkový sirup, džem nebo čatní.

Malé oranžové bobulky jsou bohaté na vitamin C.  Tento vitamin si často spojujeme například s citrusy, ale rakytník ho obsahuje až desetkrát více. Co ještě rakytník ukrývá?

 • vitamíny skupiny B, D, F, E, A a K.
 • antioxidanty, které pomáhají v boji proti oxidačnímu stresu

Především v chladnějších měsících oceníme jeho posilující vliv na imunitu. Doporučuje se konzumovat preventivně proti chřipce, nachlazení i únavě

Jak rakytník využít?

Má jemně nakyslou chuť, takže se hodí jako osvěžující složka do dezertů. Výborný je v kombinaci se smetanou a obecně sladkými krémy.

 • Hodí se například do smetanové zmrzliny, jemně zkaramelizovaný s cukrem na cheesecake a do nejrůznějších sladkých koláčů.
 • Je vhodný i na přípravu džemu a přidat ho můžete i do smoothie.
 • Oblíbený je rakytníkový sirup, který se hodí do čaje.
 • Někdo nedá dopustit na rakytníkový olej, džem, rakytník naložený v medu, jiní z něj připravují omáčky nebo čatní například ke zvěřině.

Rakytníkový sirup

Sirup představuje způsob, jak si bobule a jejich účinky uchovat na později. Připravit ho můžete buď za studena nebo za tepla. 

 • V obou případech budete potřebovat oprané a prolisované nebo rozemleté bobule rakytníku.
 • Můžete je rovnou vymačkat a ke šťávě přidat vodu a cukr, nebo rozemleté bobule zalít nejdríve vodou a přecedit a osladit až po 24h louhování.
 • Pomoct cukru rozpustit se můžete buď stálým mícháním studené šťávy, nebo ji můžete přihřát. Mějte však na paměti, že vitamín C se teplem ničí, proto by ani "teplá" metoda neměla dosahovat vysokých teplot.

Pěstování rakytníku na zahradě

Pokud chcete mít doma na zahrádce keř rakytníku, bude z počátku vyžadovat trochu trpělivosti, výsledku ale nebudete litovat.

 • Nejprve si pečlivě vyberte místo. Svědčí mu slunné, půda zásaditá nebo neutrální. Není nijak náchylný, hravě si poradí suchem, hodí se do svažitého terénu a nevadí mu ani silnější vítr. 
 • Jedná se o dvoudomou rostlinu, je tedy třeba vedle sebe zasadit samčí i samičí keříky. Na jednu samčí rostlinu budete potřebovat alespoň dvě samičí.
 • Rakytník není náročný na údržbu. Při velkém suchu ho stačí mírně zalít a pravidelně omlazovat. 

Rakytník plodí až okolo čtvrtého roku od výsadby, do první sklizně se využívá jako neprostupný živý plot. Ke sběru je připraven, když jsou plody jasně oranžové, ale ještě neměknou. Na pomoc si vezměte nůžky a rukavice, protože má velké trny. Nejlépe se sklízí tak, že odstřihnete celou větvičku, zamrazíte ji a plody jednoduše oklepete.

Související články

Autor: Tereza Mašková

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
 • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...
AD
Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy
 • Nakupujeme

Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy

Díky vyspělým technologiím, kterými jsou televize LG doslova našlapané, se otevírá celá škála nových možností na sledování obsahu a také hraní her. Nejzásadnější je zde technologie samotného zobrazení obrazu OLED. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč