Malé oranžové plody v sobě skrývají velké množství vitamínů a zdraví prospěšných látek, které oceníme především v zimních měsících. Posilují imunitu, zlepšují zrak, zkrášlují pokožku, a navíc mají lahodnou svěží chuť. Pěstování rakytníku není nic složitého a je také hezký na pohled. Připravit si z něj můžete třeba rakytníkový sirup, džem nebo čatní.
Malé oranžové bobulky jsou bohaté na vitamin C. Tento vitamin si často spojujeme například s citrusy, ale rakytník ho obsahuje až desetkrát více. Co ještě rakytník ukrývá?
- vitamíny skupiny B, D, F, E, A a K.
- antioxidanty, které pomáhají v boji proti oxidačnímu stresu
Především v chladnějších měsících oceníme jeho posilující vliv na imunitu. Doporučuje se konzumovat preventivně proti chřipce, nachlazení i únavě.
Pěstování rakytníku na zahradě
Pokud chcete mít doma na zahrádce keř rakytníku, bude z počátku vyžadovat trochu trpělivosti, výsledku ale nebudete litovat.
- Nejprve si pečlivě vyberte místo. Svědčí mu slunné, půda zásaditá nebo neutrální. Není nijak náchylný, hravě si poradí suchem, hodí se do svažitého terénu a nevadí mu ani silnější vítr.
- Jedná se o dvoudomou rostlinu, je tedy třeba vedle sebe zasadit samčí i samičí keříky. Na jednu samčí rostlinu budete potřebovat alespoň dvě samičí.
- Rakytník není náročný na údržbu. Při velkém suchu ho stačí mírně zalít a pravidelně omlazovat.
Rakytník plodí až okolo čtvrtého roku od výsadby, do první sklizně se využívá jako neprostupný živý plot. Ke sběru je připraven, když jsou plody jasně oranžové, ale ještě neměknou. Na pomoc si vezměte nůžky a rukavice, protože má velké trny. Nejlépe se sklízí tak, že odstřihnete celou větvičku, zamrazíte ji a plody jednoduše oklepete.