0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kolik vody denně vypít? Jednoduchá otázka, na kterou není snadná odpověď

Pitný režim
ZDROJ: Giorgio Trovato/Unsplash
sdílet:

Dostatečné pití vody patří k základním pilířům zdravého životního stylu. Dlouhodobý nedostatek tekutin v těle může zapříčinit závažné problémy a onemocnění. Kolik vody denně vypít není přesně dáno, záleží na tělesné konstituci, pohlaví i zdravotních problémech. 
 

Naše tělo tvoří voda v průměru z 50 až 70 %. Přesný podíl závislosti na věku, hmotnosti nebo pohlaví. Čistá voda by měla tvořit hlavní součást pitného režimu. Sladké nápoje s cukrem či náhradními sladidly, iontové či alkoholické nápoje sice vodu také obsahují, ale zároveň si nimi do těla dostáváte zbytečně rafinovaný cukr.

Čistá voda jako hlavní složka pitného režimu

Vodu čerpáme nejen pitím, ale také jídlem v potravinách. Přirozeně se nejvíc vody nachází v ovoci (meloun, citrusy, hrozny) a zelenině (rajčata, okurky). Voda je však i součástí mléka, jogurtů či kefíru, najdeme ji i ve spoustě vařených pokrmů, například v polévkách, kaších nebo ragú.

Studie v průběhu let přinesly různá doporučení. Vaše individuální potřeba vody však závisí na mnoha faktorech, včetně vašeho zdravotního stavu, toho, jak jste aktivní a kde žijete.

 • Někteří odborníci tvrdí, že na každých 10 kg tělesné váhy bychom měli denně vypít 3 až 4 dcl vody.
 • Denní příjem tekutin u zdravého dospělého člověka by tak měl činit okolo 2 až 3 litrů v závislosti na fyzické aktivitě.
 • Konkrétnějším příkladem je pak studie potřeb zdravých žen a mužů pobývajících v mírném pásu. Ženy by měly vypít 2,7 litru tekutin, muži 3,7 litru.
 • Počítá se i příjem vody v potravinách, což je zhruba 20 % denního příjmu.
 • Při sportu a v horkém prostředí navíc tekutiny ve velkém ztrácíme, o to víc je třeba pít. 
 • Žádný vzorec ale není vhodný pro každého.
 • Množství vody, které je pro vás každý den vhodné, vám pomůže určit lékař nebo dietolog.

Vodu v organismu potřebujeme například pro: 

 • zbavování se škodlivin močením a pocením
 • udržování normální teploty
 • ochranu tkání
 • správnou funkci kloubního aparátu

Dehydratace přichází dřív než žízeň

Nedostatek vody může vést k dehydrataci –⁠ stavu, který nastává, když v těle nemáte dostatek vody pro normální funkce. I mírná dehydratace může způsobit úbytek energie a únavu. O jaké další signály jde?

 • V první řadě pocítíte sucho v ústech a suché rty, následně se dehydratace může projevit únavou, pocitem suchých očí, suchou kůží, zácpou nebo bolestí svalů a kloubů.
 • Jakmile ucítíte jeden z těchto příznaků, první volbou by mělo být vypití sklenice vody.
 • I když se nemusí vždy jednat o příznaky dehydratace, sklenicí vody rozhodně nic nezkazíte.

Jak poznám, že piju dostatečné množství tekutin?

 • máte zřídkakdy pocit žízně
 • vaše moč je téměř bezbarvá nebo světle žlutá

Jak zajistit dostatečný přísun tekutin?

1. Začněte ráno

Právě ráno a dopoledne bychom měli vypít největší množství tekutin. Neznamená to, že je nutné pít jednu sklenici vody za druhou, ale začít den sklenkou vody je krok správným směrem. Po pár dnech se z ranní sklenice vody stane zvyk a vy jste na skvělé cestě ke hladšímu fungování organismu.

2. Mějte vodu vždy při ruce

Máte-li vodu stále na očích, je pitný režim o poznání snadnější. Pokud cestujete, nezapomeňte si s sebou přibalit láhev s vodou, kterou mějte vždy po ruce. Dehydrataci bychom měli předcházet, nikoli hasit její příznaky.

3. Zařaďte do jídelníčku polévky

Polévky jsou také zdrojem tekutin. Všestranným výživným pomocníkem v doplňování tekutin jsou pak rozhodně poctivé vývary, které jsou navíc nabité důležitými živinami.

Zdroje informací: magazín Health, Healthline, Harvard Health Publishing

Související články

Ženšen: blahodárná rostlina, která údajně zpomaluje stárnutí
 • Zdraví a výživa

Ženšen: blahodárná rostlina, která údajně zpomaluje stárnutí

Ženšen pravý se využívá v tradiční východní medicíně po staletí, přezdívá se mu kořen života. Blahodárné účinky na lidské zdraví mají ale údajně i další ženšeny, které nejsou tak vzácné a jsou tedy dostupnější. Ženšen pětilistý si například...
Domácí lékárnička: Jak se zbavit bolesti žaludku
 • Zdraví a výživa

Domácí lékárnička: Jak se zbavit bolesti žaludku

Pokud nejde o závažné onemocnění, jako jsou například žaludeční vředy, patří mezi hlavní příčiny náhlé bolesti žaludku konzumace potravin, které z nějaké důvodu vašemu žaludku nesedí, stres, těhotenství či přílišná konzumace alkoholu. Co je...
Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

5 kroků, jak si snadno a rychle vyrobit domácí balkánský sýr
 • Jak na to

5 kroků, jak si snadno a rychle vyrobit domácí balkánský sýr

Láká vás domácí výroba sýrů? Zkuste začít od něčeho jednoduchého. Sýr balkánského typu je snadný na přípravu, nemusí zrát a rovnou čerstvý se nakládá do slaného nálevu. Odpadne vám tak spousta starostí a téměř okamžitě máte domácí pochoutku...
AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
 • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit