0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo
Kůzlečí ragú v mléce
ZDROJ: Apetit
sdílet:
5/5 Počet hodnocení: 1
Více než hodinu Snadné Pro 6 osob

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 2152 kcal
Bílkoviny 209 g
Sacharidy 31 g
Tuky 130 g
Vláknina 0 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Vaření masa v mléce je oblíbené v Itálii či Francii, ale zná ho i tradiční česká kuchyně. Nejčastěji se takhle připravuje vepřová pečeně, ale i kůzlečí maso se na tuto úpravu skvěle hodí. Získáte tak neuvěřitelně křehké a šťavnaté maso a dokonalou omáčku.

Suroviny

kůzlečí maso 1 kg
kýta nebo plec, na větší kostky
šťáva
česnek 2 stroužky
na plátky
rozmarýn 1 snítka
+ na ozdobu
olivový olej extra panenský 6 PL
sůl a pepř
mléko 300 ml
plnotučné + na přilévání
bageta
čerstvá k podávání

1 Maso osušte a promíchejte s vymačkanou citronovou šťávou, česnekem, lístky rozmarýnu a polovinou oleje. Osolte jej a opepřete a nechte zhruba 4 hodiny marinovat.

2 Maso vyjměte z marinády děrovanou sběračkou a na zbylém oleji zprudka opékejte zhruba 10 minut ze všech stran. Marinádu přeceďte, podlijte jí maso a vařte ho asi 5 minut, až se tekutina zredukuje na polovinu. Pak zalijte mlékem, ztlumte a vařte zhruba hodinu doměkka. Během vaření podle potřeby ještě přilévejte horké mléko.

3 Hotové ragú podle chuti dosolte a opepřete. Podávejte ozdobené rozmarýnem a s křupavou bagetou. 

VYPLATÍ SE VĚDĚT:

  • Porcování. Kůzle většinou seženete v celku, takže ho budete muset sami rozporcovat. Kůzlata se porcují po- dobně jako jehňata. Stažené kůzle se dělí na přední a zadní půlku. Řez veďte ostrým nožem mezi 8. a 9. žebrem. V tomto místě pak překrojte celé kůzle napůl, páteř přesekněte sekáčkem. Přední půlku lze ještě rozdělit řezem mezi hrudními a krčními obratli na čtvrtky. Stejně tak zadní půlku na dvě kýty.
  • Dělení. Přední i zadní kůzlečí maso je vhodné na pečení i smažení. Celou přední půlku (vykostěnou) je nejlepší naplnit nádivkou a upéct. Pokud jste sehnali maso už naporcované, vyzkoušejte některý z našich receptů.
  • Kořínek. Pod tímto souhrnným pojmem rozumíme vnitřnosti, tedy plíce, srdce, slezinu a někdy i játra. Nejlepší je zadělávaný, ale hodí se i do polévek nebo jarních paštik.
  • Pravidla. Vždy dbejte na to, aby stažené kůzle a porce z něj neobsahovaly zbytky vnitřností a krevních sraženin. Při vaření všech dílů kůzlečího masa vsaďte na šetrnou tepelnou úpravu a jemné kořenění – jen tak vynikne jeho jemná chuť.
  • Bez výčitek. A dobrá zpráva nakonec: stejně jako v případě jehněčího ani u kůzlečího masa nemusíte mít po jídle špatný pocit – samců je totiž pro další chov potřeba jen minimální množství a na porážku by šli tak jako tak.
     

CO K TOMU PÍT?
Ke kůzlečímu masu se hodí například bílé víno z oblasti Benátska z odrůdy Trebbiano di Lugana, které se vyznačuje jemným ovocným aromatem s tóny koření a kopřiv. Anebo zkuste odrůdu Pinot Grigio: třeba Collio-Friuli z vinařství Livon (u nás mu odpovídá Rulandské šedé). 

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2015/5 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2015/5

Apetit magazín

Představujeme novou kuchařku z edice Apetit: Mrkev, dýně a cuketa
  • Tipy redakce

Představujeme novou kuchařku z edice Apetit: Mrkev, dýně a cuketa

Druhou kuchařku roku 2023 jsme věnovali zelenině. Nečekejte ovšem knihu jen pro vegany či vegetariány, novinka obsahuje recepty s masem i bez. Další přírůstek do edice Apetit – Mrkev, dýně, cuketa – vychází v květnu a je určena pro všechny,...
Co je cmunda po kaplicku a jak ji správně přichystat
  • Zajímavosti

Co je cmunda po kaplicku a jak ji správně přichystat

Cmunda po kaplicku patří mezi hospodské evergreeny. Bramborák s uzeným masem a kysaným zelím v hostinci dokonce vznikl. Navíc si získal takovou oblibu, že si ho lidé začali připravovat i doma. Pojďme oprášit tuto specialitu...