O původ slavné pavlovy se pomyslně přetahují Australané s Novozélanďany. Jediné, co můžeme považovat za jisté, je, že dort nese jméno ruské primabaleríny a tanečnice Anny Pavlovny Pavlovové a svým vzhledem má připomínat lehoučkou a nadýchanou baletní sukni. Nejlépe k ní ladí nakyslejší ovoce – kiwi je proto opravdu skvělou volbou.
Suroviny
Postup
Troubu předehřejte na 150°C. Bílky vyšlehejte do měkkých špiček, pak po troškách vešlehejte krupicový cukr a pokračujte dál, až hmota začne být lesklá. Vešlehejte kukuřičný škrob a 1 lžičku citronové šťávy.
Hmotu naneste na plech vyložený pečicím papírem tak, aby utvořila kolo o průměru cca 20 cm s mírnou prohlubní uprostřed. Vložte do trouby a ztlumte ji na 140°C. Pečte 1 hodinu, pak troubu vypněte, mírně pootevřete dvířka a nechte v ní pavlovu vychladnout.
Vychladlou pavlovu přeneste na servírovací talíř. Těsně před podáváním ušlehejte smetanu tak, aby začala tuhnout. Pak přidejte 2–3 lžíce sirupu a pokračujte ve šlehání, aby šlehačka ztuhla, ale byla vzdušná a nezačala se proměňovat v máslo. Naneste na prostředek pavlovy.
V pánvi na středním ohni nasucho opražte mandlové lupínky. Až začnou zlátnout, prosejte na ně moučkový cukr, protřeste v pánvi a odstavte. V misce promíchejte kiwi a 2 lžíce sirupu, naneste na šlehačku a posypte mandlemi.
NĚCO NAVÍC
Další skvělý ovocný doprovod tvoří jahody a mučenka (oblíbená u protinožců) či směs drobného ovoce (borůvky, maliny, jahody, bílý či červený rybíz). Sypat lze i nesolenými pistáciemi.
Recept i fotografie převzaty z Olive Magazine.