Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo
Segedínský guláš se zakysanou smetanou
ZDROJ: Apetit
sdílet:
4.5/5 Počet hodnocení: 83
Více než dvě hodiny Snadné 4-6

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 2748 kcal
Bílkoviny 212 g
Sacharidy 78 g
Tuky 191 g
Vláknina 16 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Segedínský guláš – jeden ze symbolů maďarské kuchyně. V zemi svého původu se sice jmenuje trochu jinak, ale na tom tak úplně nezáleží. Když se adoptuje, tak se i přejmenovává! Důležité je, že kombinaci křehkého a šťavnatého vepřového, husté smetanové omáčky s pikantním naloženým zelím se u nás moc líbí a recept zdomácněl.

Suroviny

ramínko nebo plecko
rostlinný olej 3 PL
vývar 200 ml
či bílého vína (případně směsi obou) na podlití
zelí kysané 400 g
scezeného a překrájeného (lákem můžete na závěr dotáhnout chuť)
sůl
pepř bílý
cukr 1 špetka
případně
saturejka
(nemusí být) na dochucení
(nemusí být) na dochucení

Postup

1

Maso pokrájejte na zhruba dvoucentimetrové kostky jako u hovězího guláše. Mouku vsypte na talíř a kousky masa v něm stejnoměrně obalte; přebytek mouky oklepte. Jiná důvtipná možnost: nasypte mouku do sáčku, přidejte maso, sáček uzavřete a razantním protřepáváním maso obalte.

segedín - restování masa

2

V kastrole rozehřejte olej, a když je hodně rozpálený, ze všech stran na něm zprudka osmahněte kousky masa; to se zatáhne a zůstane krásně šťavnaté. Část oleje z kastrolu slijte (odeberte naběračkou), aby zůstala jen slabší vrstva na dně a jídlo nebylo příliš tučné.

3

Cibulku vsypte do kastrolu a za stálého promíchávání ji smažte, aby chytila barvu. Pak ji poprašte paprikou, promíchejte a stáhněte z ohně, jinak paprika začne hořknout. Vsypte vepřové, podlijte, promíchejte, vraťte na střední plamen a osolte. Přikryjte a duste 15 minut, až maso pustí šťávu.

segedín - podlévání

4

Podlijte vývarem a/nebo vínem podle toho, kolik maso pustilo šťávy. Tekutiny má být tolik, aby se maso nepřichytávalo, ale nemělo by plavat. Promíchejte, přikryjte poklicí a na slabším plameni duste asi půl hodiny. Můžete přidat rajče nebo lžíci dvě pyré, viz tipy.

5

Přidejte scezené a překrájené zelí a guláš důkladně promíchejte. Opět přikryjte a duste, dokud nebude maso zcela křehké; trvá to přibližně patnáct až dvacet minut. Podlévejte, jen je-li to zapotřebí.

segedín - přidání zelí

6

Dokončete když je maso měkké, dobře vmíchejte smetanu. Na středním plameni ještě chvíli odvařujte, aby omáčka získala požadovanou hustotu. Před podáváním ochutnejte a dotáhněte podle potřeby a vlastního uvážení; zakysané smetaně neuškodí špetka cukru, sladké zase trochu láku ze zelí.

TIPY

  • Když kostky masa na začátku vaření poprášíte moukou, docílíte hustší šťávy. Odpadá pak závěrečné dohušťování, ke kterému máme v Čechách přehnané sklony.
     
  • Chcete-li výběrový, jemný a výrazně odlehčený ‚segedín‘, použijte místo vepřového krůtí, takzvaný svrchní plátek nebo gulášovou směs, nebo kuřecí maso (stehenní řízky). Na chuti nic neztratíte, na kaloriích ano!
      
  • Místo na tradičním sádle osmahněte cibuli na jemném rostlinném oleji, například olivovém. Zvýrazní chuť, vylepší ,zdravotní hodnoty‘ – a rázem posune tuhle lidovku do sofistikovaněj­ších sfér.
      
  • Chuť a barvu omáčky vylepší i dužina ze zralého rajčete. V období skleníkových se raději uchylte ke kvalitnímu rajskému pyré (passata).
      
  • Zakysaná smetana je ‚maďarštější‘ a pikantější. Kdo se bojí kalorií, může použít polo- nebo nízkotučné kondenzované mléko a chuť omáčky dotáhnout lákem z kysaného zelí.

Související články

Tento recept naleznete také v kolekcích:

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2008/1 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2008/1

Komentáře

06.01.2020 10:44

Az na tu hloupost misto sadla pouzit olivac nebo rostlinny olej. Podle vsech lekarskych poznatku je sadlo nejzdravejsi pro jakekoliv smazeni. Urcite ne olivac,ktery se rychle prepaluje. Dalsi moznost je ryzovy olej ci rafinovany kokosovy- za studena lisovany ma vyrazne aroma a neni vhodny. Jinak recept ok. Kvituji zapraseni masa moukou,ulehci to praci

12.01.2019 18:10

Také jiný nedělám. Všem moc chutná

30.04.2009 15:47
Dělala jsem kdysi segedin podle tohoto receptu poprvé v životě, držela se přesně návodu a dopadlo to na jedničku, jiný od té doby nevařím, je to jeden z mých nejoblíbenějších receptů na Apetitu.
12.01.2019 18:11

Souhlasím. Je super.

15.04.2009 21:25
maso obalené v mouce je dobrý nápad, ale mě se mouka přilepila na dno hrnce :(... když jsem nalila vodu, tak se vše spravilo a guláš byl opravdu dobrý - i když jsem vynechala smetanu :)
24.01.2009 17:19
Vyyyyborné! ;-) a pre vegetariánov odporúčam obmenu so sójovým "mäsom" - sójové kocky, bežne dostupné. Len ich je treba dôkladne namočiť a "vyždímat" - dobré je zaliať ich mäsovým vývarom (môže byť z kocky). ;-)
12.04.2009 11:54
Jenom technická. Vegetariánům nevadí "masový vývar"?
15.11.2009 13:57
Za prvé žádný (normální) vegetarián nejí sojové maso. Je to jen nějaká pověra... Za druhé, žádný (normální) vegetarián nejí masové vývary. Tip na obměnu se sojovým masem je zajímavý, a ač sojové maso je hodně nezdravé (nefermentovaná sója) a jeho výroba neekologická (GMO, plantáže na místech deštných pralesů atp.), díky za tip. V receptu mne pobavily typ na "dietní obměny", když dělám segedín s knedlíkem, tak sakra budu smažit na sádle a zamíchám zakysanou smetanu!:-) Dietní si pak můžu udělat třeba salát nebo polévku, ale dietní segedín, to mi zní odporně... ale nejsem ten "dietní typ":-)
24.01.2009 17:18
Vyyyyborné! ;-) a pre vegetariánov odporúčam obmenu so sójovým "mäsom" - sójové kocky, bežne dostupné. Len ich je treba dôkladne namočiť a "vyždímat" - dobré je zaliať ich mäsovým vývarom (môže byť s kocky). ;-)

Apetit magazín