
Základní vanilkový crème brûlée
Jediné prolomení krustičky a ochutnání vás rázem přivede k závislosti na tomhle úžasném francouzském dezertu. Vypadá rafinovaně, ale podle našeho receptu ho zvládnete raz dva.
Ingredience
- 250 ml 12% smetany
- 250 ml smetany ke šlehání
- 1 lusk vanilky, rozpůlený a vyškrábaný
- 4 žloutky
- 70 g co nejjemnějšího cukru krupice + 8 lžiček na posypání
Příprava jídla
Zahřejte troubu na 160 °C, horkovzdušnou na 140 °C. Oba druhy smetany a vanilku dejte do rendlíku a na mírném ohni pomalu prohřívejte těsně pod bod varu. Odstavte.
Žloutky a cukr utřete dohusta a dosvětla. Poté je zalijte ohřátou vanilkovou smetanou (lusk předtím vyjměte) a prošlehejte, aby se směsi spojily.
Vše přesuňte zpátky do rendlíku a na mírném ohni míchejte šest až osm minut nebo tak dlouho, až se pudink udrží na zadní straně lžíce. Pudink nalijte do ohnivzdorných formiček o objemu zhruba 200 ml a umístěte je do hlubší zapékací nádoby nebo pekáče. Do nádoby pak vlijte tolik vody, aby sahala do poloviny výšky formiček.
Pečte pětadvacet minut nebo do chvíle, kdy pudinky zpevní. Poté vyjměte formičky z pekáče a nechte je přibližně tři hodiny chladit.
Každý pudink posypte dvěma lžičkami cukru. Velkou kovovou lžíci (u které by vám nevadilo, pokud navěky zčerná) rozpalte, co to dá, na otevřeném plameni. Dál postupujte podle návodu níže, abyste karamelizovali povrch.
NĚCO NAVÍC: Ačkoli to tak nevypadá, je crème brûlée celkem tolerantní, co se týče surovin. Jako mléčný základ můžete vzít prakticky všechno od plnotučného mléka až po 40 % smetanu ke šlehání – my jsme zvolili zlatou střední cestu a výsledek byl více než lahodný. Vejce, respektive žloutky, použijte pokud možno co největší. Toužíte-li po hutnějším krému, dejte jich víc.
Škola vaření: crème brûlée
Přidat komentář
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.
Komentáře
Tomáš Novák
31. Prosinec 2015 17:17
Po smíchání smetanové směsi s vanilkou a žloutky doporučuji již celou směs nevařit v rendlíku, ale rovnou nalít do formiček a strřit do trouby tak, jak to radí i kuchaři se zvučnými jmény a celému receptu to jen pomůže.
Tomáš Novák
Martina Zajícová
6. Leden 2016 14:49
Zuzana Burešová
22. Duben 2017 12:56
recepr delam opravdu casto a nikdy jsem zadny problem nemela. Mozna je to i tim, ze pouzivam slehaci metlicku, smetanu pridavam po malych davkach do vajicek za staleho michani a v rendliku za staleho michani ( slehaci metlickou ) varim opravdu na mirnem ohni. Obavam se, ze za Vase "odporne" dilo nemuze recept, ale Vase nezkusenost, ci chyba.
Hana Vytopilová
7. Březen 2017 11:09
Hana Borská
19. Březen 2017 13:20
Martina Zajícová
20. Březen 2017 15:11
pokud pokaždé používáte stejný recept a stejné vybavení (tedy sporák a troubu), na vině bude pravděpodobně jediná proměnná, tedy suroviny :-(. Mohla jste třeba mít menší žloutky než obvykle, které nezvládly krém "udržet". Samozřejmě pokud jste třeba vařila poprvé v nové kuchyni, mohlo by to být troubou, která peče méně než jste zvyklá. Pokud se ráda věnujete pečení a tvorbě dezertů, určitě bychom investovali do teploměru do trouby a cukrářského teploměru, oba vám práci neuvěřitelně usnadní :-). A při podobných dezertech pozor na vejce, maximální teplota zahřívání je 82°C, při vyšší teplotě se okamžitě sráží a mění na míchaná vajíčka s cukrem :-(. Držíme palce, ať se příště crème brûlée opět vydaří na výbornou.