V létě potřebujete meloun!

Melouny
ZDROJ: Loren Joseph/Unsplash
sdílet:

Štavnatý meloun plný sladkého nektaru rozplývající se na jazyku patří mezi typické letní pochoutky. Podívejte se s námi do světa melounů, jejich odrůd i chutí a vyzkoušejte zajímavé a netradiční melounové recepty.

V botanickém a kulinářském světě platí meloun za ovoce, byť jeho příbuzné z čeledi tykvovitých (dýni, okurku, cuketu) v kuchyni řadíme spíš mezi zeleninu.

Na rozdíl od melounových odrůd, kterých existují stovky, jsou druhy melounů pouze dva - vodní a cukrový.

Vodní melouny

  • Obsahují 90 a více procent vody
  • Patří mezi ně nejznámější vodní meloun s červenou nebo žlutou dužinou.
  • Existují v různých velikostech a velmi oblíbenou variantou je meloun bezsemenný.

Cukrové melouny

  • Oproti vodnímu melounu mají pevnější dužinu a jsou chuťově výraznější.
  • Mezi nejznámější patří honeydew, žlutý až nazelenalý meloun Galia, na povrchu síťovaný a uvnitř meruňkově oranžový meloun Cantaloupe nebo oválný zeleně žíhaný meloun Piel de sapo.

Melounová sangria s kiwi

Více

Meloun není žádný nováček 

První zmínky o tykvovitém plodu s nevídaně sladkou dužinou sahají do doby před více než 5 000 lety, kdy byl běžně pěstován ve starověkém Egyptě. Od té doby se pěstování melounu rozšířilo do celého světa ve stovkách různých odrůd.

Snadno jej můžete vypěstovat také v našich podnebných podmínkách, základem pro úspěšnou sklizeň je zejména horké léto s vydatným přísunem slunečního světla. Doba zrání melounu se většinou pohybuje okolo 85 až 100 dní.

5 důvodů, proč jíst meloun

Více

Melounové otázky

  • Můžeme meloun použít jako náhradu pitného režimu?

Přestože se může na první pohled zdát, že meloun našemu tělu dodá potřebný přísun tekutin, není vhodné jím plně nahrazovat pitný režim. Odborníci na výživu doporučují dodržovat dostatečný přísun pitné vody. Meloun totiž patří mezi plodiny, které organismus odvodňují, takže příjem tekutin z melounu následně tělo vyloučí ještě ve větším množství.

  • Jsou nějak našemu tělu prospěšná melounová semínka?

Melounová semínka nejsou nijak zvlášť chutná a některým lidem v melounové dužině vadí. Nelze však říct, že by byla škodlivá. Obsahují zinek a hořčík, což jsou minerály, které lidské tělo uvítá.  

  • Pomáhá meloun při redukci váhy?

Meloun je skutečně doporučovanou potravinou při redukci váhy. Má nízkou kalorickou hodnotu a je bohatým zdrojem vlákniny. Navíc obsahuje barvivo zvané lykopen, které v našem těle působí jako antioxidant a brání působení škodlivých volných radikálů.

Opojné melounové recepty

Vyzkoušejte naše tipy, jak kouzlit s melounem v kuchyni. I když se tento svěží šťavnatý velikán dá snadno a chutně konzumovat tak, jak je, nebojte se kreativity.

Pod článkem najdete odkazy na svěží melounové delikatesy. Experimentujte a vyzkoušejte například nevšední kombinace melounu a parmské šunky nebo sýra. 

 

Související recepty

Autor: Šárka Měřičková

Obchod Apetit