Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Čím potáhnout dort a jak jej ozdobit

Zdobení dortů je kapitola sama poro sebe, možností je zkrátka nespočet. Někdo rád dorty zkrášluje krémem, jiný sáhne po potahovací hmotě. Právě ta bývá velmi často zátěžovým testem pro cukráře začátečníky, ale i pokročilé. Přinášíme vám pár rad, jak se v hmotách vyznat a jak s nimi zacházet, aby váš dort vypadal i chutnal co nejlépe.
14. 10. 2020 | Autor: Tereza Mašková

Jaké známe druhy potahovacích hmot? 

Pravý marcipán 

Tuhle sladkou pochutinu si nejprve vychutnávali v Orientu a díky obchodníkům se postupem času dostal i do Evropy. Nebyl to ovšem obvyklý dezert. Na marcipánu si od 14. století pochutnávala jen ta nejváženější společnost. Obsahuje totiž velké množství cukru, který byl velmi dlouhou dobu vzácným zbožím.

Pravý marcipán se připravuje jen z mandlí a cukru. Blanšírované mandle se rozdrtí na velmi jedný prášek. Ten se pak hněte společně s cukrem, dokud nevznikne hladká hmota. Neexistuje jasně daný poměr cukru s mandlemi, ale obecně platí, že čím více obsahuje mandlí, tím je lepší a kvalitnější. Hraniční je poměr 50:50, kde je méně než 50% mandlí, tak to není pravý marcipán. Asi nejoblíbenějším poměrem je 75:25, ale najdeme i 80:20 nebo 60:40. 

Dá se jednoduše obarvit potravinářským barvivem, které stačí do hmoty jen zapracovat. Nejčastěji se používá pro svou chuť. Díky mandlím má totiž opravdu lahodnou jemnou chuť a navíc poměrně hezký matný vzhled. Bohužel si na práci s ním musí člověk zvyknout. Má tendence praskat, není moc pružný, nikdy z něj nevytvoříte uplně sametově hladký povrch dortu a není sněhově bílý. 

Dokonalé slavnostní dorty

Dort je hvězdou každé oslavy! Ať už slavíte narozeniny, zasnoubení, svatbu či jinou radostnou událost, dort by...

 

Falešný marcipán (fondán)

Pod tímto označením se skrývají všechny potahovací hmoty, které nejsou pravým marcipánem. V základu se jedná o velmi koncentrovaný rozvar cukru s vodou. Ten je třen dokud nevznikne tuhá hmota. Do fondánů se přidávají další ingredience jako rostlinné tuky, bílky, sušené mléko a sladké sirupy, například kukuřičný. Velmi často se obohacuje extraktem (vanilkovým, mandlovým, pomerančovým, citronovým), aby nechutnal jen po cukru. 

Na trhu najdeme nejrůznější druhy, barvy a příchutě těchto potahovacích hmot. Asi každý si musí najít tu svou oblíbenou nebo vychytat svůj recept. Obecně platí, že mají krásně hladký povrch, najdeme je i ve sněhově bíle barvě, jsou matné a rychle zasychají. Hodí se tedy ideálně na modelování figurek a různých ozdob – květin, čísel, obrazců. 

Barevné dorty pro děti

1. června se každoročně po celém světě slaví Den dětí. Upečte jim dort, na jaký se nezapomíná!

 

Rady, jak pracovat s potahovací hmotou

Načasování – Potahované dorty si vyžadují několik dnů práce – minimálně dva. Upéct korpus, vychladit korpus, připravit krém, vychladit krém, nanést krém, vychladit dort a až nakonec potáhnout.

Zvolte správný krém – Pro potahování dortu se nehodí krémy se základem ze šlehačky, tvarohu, jogurtu nebo zakysané smetany. Obsahují vodu a ta si s marcipánem ani jinou potahovací hmotou nerozumí. Můžete je dát mezi vrstvy dortu, ale na vrchní vrstvu se nehodí. Naopak ideální jsou máslové nebo pudinkové krémy. 

Příprava je základ – Dort opravdu hezky natřete. Použijte dobře vychlazený krém a všechny nedostatky zahlaďte. Pak jej dejte do lednice a nechte několik hodin v klidu. 

Cukr ne mouka – Při válení potahové hmoty nepoužívejte nikdy mouku, ale moučkový cukr nebo speciální podsypový cukr. Plát by měl být tlustý cca 3-5 milimetrů. 

Nespěchejte – V klidu si vyválenou placku přendejte na dort. Zkontrolujte, že máte dost hmoty pro všechny svislé strany dortu. Pak už jen pomalu natahujte a přitlačujte hmotu. Nejlépe se postupuje od shora dolů v kruzích (přitlačte pár centimetrů vždy po celém obvodu, pak se teprve vrhněte na další část). 

Zahlazení – Když máte potaženo a odříznutý přebytek potahovací hmoty, finální vysledek ještě hezky zahlaďte. Postačí vám ruce nebo využijte cukrářské hladítko. 
 

Tipy na jednoduché zdobení dortů

Ovoce – Čerstvé ovoce vypadá krásně samo o sobě. Stačí ho jen na dort naskládat a je hotovo. 

Čokoláda – Můžete ji rozpustit a dort ledabyle pocákat nebo do ní ponořit štětec a udělat pár tahů sem a tam. Dají se z ní vytvořit i ozdoby. Stačí jen požadované tvary vytvořit na plech s pečícím papírem, nechat ztuhnout v lednici a pak na dort naskládat. 

Karamel – Postupujte s ním stejně jako s čokoládou, ale rychleji tuhne.

Bylinky a jedlé květy – Lístky máty, bazalky nebo jedlé květy dodají svěží element a jejich barva na dortech krásně vynikne. 

Pěny – Místo potahové hmoty můžete použít ochucenou pěnu, která dort krásně zahalí. Postup najdete v našem receptu na Dort s malinovou pěnou & s bazalkovým cukrem

Ochucené cukry – Můžete si je vytvořit z různých bylinek a dort jimi jemně poprášit. 

Polevy – Jednoduché, efektní a navíc mají neuvěřitelné množství příchutí

Cukrářské trubičky, pytlíky a špachtle – Pokud máte doma toto cukrářské vybavení, tak se nebojte experimentovat. Udělejte si výborný krém a zkoušejte různé ozdoby. Určitě si najdete váš oblíbený způsob zdobení. 

Jak snadno ozdobit dort

Prošli si tím asi všichni domácí pekaři: Den, kdy jsme se poprvé rozhodli upéct někomu z milovaných dort k narozeninám...

Foto v textu: Deva Williamson (Unsplash), Deva Williamson (Unsplash), Megumi Nachev (Unsplash) 

Související

Jak na to: snadný dortový korpus

Nadýchaný korpus je základem skoro každého dortu. Pokud si chcete ušetřit práci, můžete koupit už hotový, daleko lépe...

Přidat komentář