Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Skladování ořechů tak, aby co nejdéle vydržely

Máte doma košíky plné nasbíraných vlašských ořechů a zajímá vás, jak se efektivně vybavit dlouhodobými zásobami? Správně uskladněné ořechy vám vydrží i několik měsíců. Ať už plánujete oříškové vánoční cukroví, pečení ořechových koláčů a buchet nebo máte rádi vlašáky jen tak na chroupání, vězte, že správné skladování je základem pro zachování původní chuti ořechů, zároveň ochranou proti žluknutí.
18. 10. 2020 | Autor: Šárka Měřičková

Ořechy jsou doslova blahodárnou potravinou. Příznivě působí na naši nervovou soustavu a podporují správnou funkci mozku při soustředění. Vlašské ořechy můžeme skvěle využít jak v přípravě sladkých pokrmů, tak nám mohou být pomocníkem ve slané kuchyni. Podívejte se s námi na správné skladování ořechů, abyste s nimi mohli kouzlit v kuchyni po celý rok. 

Pravidlo tří V: Vyloupat, vytřídit, vysušit

Vlašské ořechy je možné skladovat v původním stavu se skořápkou nebo samotná vyloupaná jádra. Nevyloupané ořechy skladujeme v suchu a chadu. Pro skladování jader ořechů platí 3 zásady: vyloupat, vytřídit a vysušit. Každý, kdo má již se zpracováním ořechů své zkušenosti, ví, že podzimní večery se neobejdou bez louskáčku v ruce. Chce to jen trochu síly a dostatek trpělivosti. Pokud jsou ořechy příliš tvrdé a nejdou rozlousknout, máme pro vás osvědčený tip, jak si s nimi poradit. Jakmile máte ořechy vyloupané a chystáte se je připravit k sušení, všechny pečlivě prohlédněte a vyberte ty, které jsou už na pohled nahnilé. Ty raději rovnou vyhoďte. V uzavřených nádobách by vám pak nadělaly paseku a plísní by se mohly nakazit i zdravé ořechy. Pak už jen stačí oříšky rozprostřít v jedné vrstvě a nechat několik týdnů sušit. Vybírejte pro jejich sušení takové místo, kde je sucho a ořechy nenavlhnou, měly by pak tendenci snáze žluknout. 

5 snadných způsobů, jak častěji jíst ořechy a semínka

Jsou zdravé, zlepšují práci mozku a navíc jsou zdrojem cenných látek. Skvěle dochutí váš oběd i dezerty.

Skladování ve vzduchotěsných nádobách

Správně vysušené ořechy jsou připraveny k dlouhodobému uskladnění. Jednou z možností, která se pro skladování ořechů nabízí, jsou vzduchotěsné nádoby. V nich ořechy vydrží několik měsíců (nejdéle do půl roka bychom ale měli všechny takto uskladněné ořechy spotřebovat) a máme je připraveny k okamžitému použití. Jakmile vás přepadne chuť na křupavý ořechový koláč, stačí jen odebrat potřebné množství a můžete se pustit do pečení. Pokud si rádi večer dáte něco na zub ke sklence vína, pak je pro vás ideální volbou příprava pikantních ořechů. Přidejte k vyloupaným vlašákům i jiné druhy ořechů, smíchejte s kořením a připravte si skleničky s křupavou pikantní směsí oříšků. V případě, že vlastníte vakuovačku potravin, dobře vysušené ořechy se také nabízí uskladnit pomocí této moderní technologie pro uchování potravin.  

Jednoduchý trik, jak správně upravovat ořechy a semínka

Ořechy a semínka jsou nositelem života a zásobárnou živin pro novou rostlinu. Jsou doslova nabitá cennými látkami, i...

Ořechy v mrazáku? Proč ne!

Podobně jako ve vzduchotěsných nádobách v pokojové teplotě vám ořechy vydrží také v lednici. Kde se jim ale dlouhodobě daří a můžete je skladovat klidně i celý rok, je mrazák. Zamrazení je nejčastěji doporučovaná metoda dlouhodobého skladování ořechů. Stačí odvážené množství nasypat do speciálních zamrazovacích sáčků nebo naplnit vzduchotěsnou nádobu, důkladně uzavřít a vložit do mrazničky. Ořechy si zachovají svou výraznou chuť a také veškeré vitamíny a mastné kyseliny, které obsahují. 


 

Související

Sýrové prkénko s ořechy a datlemi

Sýrové prkénko s ořechy a datlemi

Francouzi sýry běžně podávají místo sladkého dezertu. Vyzkoušejte to jako oni nebo sýrové prkénko nabídněte jako...
Sekané ořechy bez nože

Sekané ořechy bez nože

Potřebujete do těsta na hrubo nasekané vlašské nebo lískové ořechy? Poradíme vám, jak je rychle a efektivně získáte,...
5x křupavé vlašské ořechy

5x křupavé vlašské ořechy

Vlašské ořechy povznesou chuť moučníků i masa do labužnického nebe. Vyberte si některý z našich receptů. Ořechy totiž...

Salát s uzenou krůtou, meruňkami a vlašskými ořechy

Kombinace pikantní zálivky, křupavých lístků, vláčných meruněk a voňavého masa je prostě neodolatelná.

Fazolová pomazánka s ořechy

Ořechové ozvláštnění

Ořechové oleje v kuchyni. Jaké používat?

Používají se v kosmetice i v kuchyni. Vynikají vysokým obsahem vitamínů, minerálních látek i antioxidantů. Navíc jsou...

Jak na dokonalý griliáš

Bez griliáše, tedy hmoty sestávající ze zlatavého karamelu a oříšků, se neobejde žádný cukrář. Je totiž nedílnou...

Přidat komentář