Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Historie piknikování plus tipy, jak si připravit dokonalý piknik

Historie pikniku
ZDROJ: Svetlana Kuznetsova/Unsplash
sdílet:

Těžko nesouhlasit s názorem spisovatele W. Somerseta Maughama, který napsal, že je jen málo věcí tak příjemných jako oběd na pikniku. I když se k zábavě občas přidají mravenci a vosy, hostina v přírodě je potěšením pro duši. Jak si připravit dokonalý piknik? A jaká je jeho historie?

Základem každého dobrého pikniku je kvalitní pikniková deka. Zespodu by měla mít nejlépe hliníkovou vrstvu, která vás bude v případě chladu od země chránit před prochladnutím. Cení se také její skladnost a v neposlední řadě design.

K pikniku nedomyslitelně patří dobré jídlo. Ideálně takové, které se dobře přenáší a pohodlně konzumuje. Podle našich receptů si doma můžete předem připravit spoustu pokrmů ideálních pro hodování v trávě – nejen sendviče, bagety či wrapy.

Historie pikniku  

Odkud pochází francouzské slovo pique-nique je tak trochu záhadou. Jednou z teorií je, že jeho původ lze vypátrat v knize Tonyho Willise Origines de la Langue Française z roku 1692. Slovo pique-nique autor používá jako označení skupiny osob, která si na večeři v restauraci přinese své vlastní víno.

V 18. století se slovo piknik stalo výrazem pro setkání lidí, kdy každý přinesl něco k jídlu, nebo se alespoň na jídle finančně podílel. Vznikaly i restaurace, které byly ve stylu pique-nique. Vše ale probíhalo uvnitř a kultura piknikování byla jen pro vyšší třídu.

  • Piknik po celém světě zpopularizovala až francouzská revoluce. Francouzští aristokraté emigrovali do Anglie, USA, Rakouska a dalších zemí a přivezli si s sebou své tradice včetně piknikování.
  • O rozšíření pikniku v Británii se zasloužila i skupina 200 mladých bohatých frankofilů, kteří koncem roku 1801 založili Pic Nic Society. Po sdílené večeři se zpívalo, tančilo a hrálo, hlavní zábavou byla vždy amatérská divadelní hra. 
  • Později pikniky začali pořádat lidé z nově vznikající střední vrstvy a přesunuly se do venkovního prostředí. Piknik přestal být spojován s hudbou a tancem a stal se prostou a klidnou událostí.

Související články

Autor: Apetit

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč