0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Víkendové úsporné pečení díl 12.: Blondies, beránek s likérem a bramborová buchta

Blondies
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Suroviny zdražily a někdo by si mohl říct, jestli má vůbec domácí pečení ještě cenu. Věřte, že má – když se budete řídit tím, jak se peklo dříve. Základem je používat sezónní a místní suroviny. Máslo můžete nahradit z poloviny olejem, který pečivu dodá vláčnost. Jdeme na to? 

Blondies z bílých fazolí 

Blonďatá sestra brownies. Až si tyhle sladké řezy upečete, uvěříte nám, že jsou naprostá pecka! Za ,podezřelým‘ složením a nijak oslnivým vzhledem se totiž skrývá spousta chuti a příjemná konzistence. 

  • Na blondies použijte bílé fazole, jedině tak docílíte blondýnek. Pokud se rozhodnete dát přednost červeným, zákusek bude mít narůžovělou barvou. Chuťově bude ale stejný.  
  • Když bude bílá čokoláda v akci, kupte ji do zásoby. Upotřebíte ji potom třeba do skvělého cheesecaku ze tří ingrediencí, který je hitem internetu. 

Beránek s vaječným likérem

Velikonoce jsou za dveřmi, takže začneme trochu trénovat. Jednoduchý beránek, který se vždy povede a zůstane několik dnů vláčný – pokud vám od Vánoc zbyl vaječný likér, je to nejlepší způsob, jak ho upotřebit. 

Bramborová buchta s mandlemi 

Lehounké nadýchané těsto ze staré české kuchyně je skutečným překvapením! Mandle mu dodají jednoduchou eleganci. 

  • Dalším staročeským receptem z brambor je natřásanka, na kterou budete potřebovat jen brambory, mouku, jablka, moučkový cukr a máslo.  

Kde můžete při pečení ušetřit? 

Následující rady neplatí univerzálně pro každé pečení, většinou však s nimi obstojíte (a ušetříte). Mějte vždy na paměti, že existují různé druhy těst, ve kterých hrají rozličné suroviny své technologické role. Některé nahradit nebo vynechat lze, u jiných to může být problém. Například tam, kam patří vyšlehaný sníh z bílků, není radno nahrazovat vejce. Tekutiny nelze vyměnit za pevné suroviny a obráceně.   

  • Uberte na cukru o čtvrtinu až polovinu, zvlášť, pokud do receptu patří další sladké suroviny, jako jsou například rozinky, jiné sušené ovoce, kousky čokolády, banány, jablka a pod. 

  • Máslo je drahou a cennou surovinou, můžete ho proto částečně nahradit olejem. Ano, ani olej není nejlevnější, ale v porovnání s máslem pořád vede. 

  • Nepečte z polotovarů. Smíchat mouku s cukrem a práškem do pečiva zvládnete, není potřeba je kupovat namixované v krabici. 

  • V mnoha receptech můžete vynechat vajíčka nebo vejce nahradit jinou surovinou (banán, jablečné pyré). 

  • Místo zakysané smetany poslouží stejně dobře tučný bílý jogurt. Jogurt můžete použít, i když vám v lednici chybí mléko, nezapomeňte ho však doplnit vodou do potřebného objemu. 

Zdroj: Apetit 

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Karolína Waberová

Apetit magazín

Představujeme novou kuchařku z edice Apetit: Mrkev, dýně a cuketa
  • Tipy redakce

Představujeme novou kuchařku z edice Apetit: Mrkev, dýně a cuketa

Druhou kuchařku roku 2023 jsme věnovali zelenině. Nečekejte ovšem knihu jen pro vegany či vegetariány, novinka obsahuje recepty s masem i bez. Další přírůstek do edice Apetit – Mrkev, dýně, cuketa – vychází v květnu a je určena pro všechny,...