Vánoční čas je spojen s mnoha tradičními zvyky, které se po dlouhá léta v české krajině dochovaly a dodržují se dodnes. Vánoční tradice se často dědí z generace na generaci a každý si najde své oblíbené zvyky, které propuknou počátkem prosince s první adventní svíčkou. V dnešním článku jsme se zaměřili na symboliku tradic, připomeňte si s námi ty nejdůležitější.
Adventní věnec
Na přelomu listopadu a prosince začíná adventní čas a kolem nás se pomalu line vánoční atmosféra. Mezi jeden z prvních adventních zvyků, které odpočítávají čas do Štědrého dne, patří příprava a umístění adventního věnce. Kreativitě nejsou kladeny žádné meze, každý má možnost vyrobit nebo si pořídit věnec dle vlastního vkusu. Co však věnci vtiskne ducha adventu jsou čtyři svíčky, které postupně zapalujeme s každou následující adventní nedělí až do Štědrého dne. Světlo svíček je spojováno se symbolikou očekávání příchodu Ježíše Krista.
Pečení cukroví
V Čechách hluboce zakořeněný zvyk, který s radostí dodržuje mnoho domácností. Pečení vánočního cukroví symbolizuje dle pohanské tradice oslavy slunovratu. Vůně vánočního koření, perníčků, lineckých koleček nebo vanilkových rohlíčků linoucí se z kuchyně přivane s sebou kouzelnou vánoční atmosféru. Cukroví bohatě ozdobí štědrovečerní tabuli a dodá Vánocům to správné kouzlo. Podívejte se na naše tipy, jak efektivně skladovat cukroví, aby dlouho vydrželo.
Barbory a Barborky
Další adventní tradice připadá na svátek sv. Barbory, kdy je zvykem oříznout pár větviček kvetoucích stromů. Když pak doma do Vánoc rozkvetou, mají dle tradice přinášet štěstí a dívkám na vdávání předpovědět brzký příchod ženicha. Ještě před několika lety také chodívaly “Barbory” do domácností, bouchaly metličkami na okna či dveře a hodným dětem přinášely drobné dárky.
Mikuláš, čert a anděl
V mnoha domácnostech dnes stále oblíbený zvyk nesoucí si svůj původ z Malé Asie ze 4. století. Legenda vypráví o biskupovi sv. Mikuláši, známém pro svou dobročinnost. Dnes po boku Mikuláše najdeme i čerta a anděla. Čert symbolizuje pekelný život, anděl ten nebeský. Toto trio klepe na dveře slovanských rodin již po dlouhé generace a přináší dětem sladkosti za dobré skutky a kázání za zlobení. Děti často recitují či zpívají a Mikuláš je obdaruje sladkostmi a drobnými dárečky. V mikulášské nadílce by určitě neměl chybět adventní kalendář, který dětem pomáhá odpočítávat dny do Štědrého dne. Podívejte se na naše tipy, jak dětem připravit domácí mikulášskou nadílku.
Lucie noci upije
“Lucie noci upije, ale dne nepřidá” - heslo, které si připomínáme každoročně v den 13. prosince, kdy Lucie slaví svůj svátek. Lidový svátek Lucie je spojován s tradicí předení lnu, kdy byl v tento den vyhlášen přísný zákaz předení. Lucky (ženy zahalené v bílých pláštích, aby nebyly poznat) obcházely domácnosti a kontrolovaly, zda náhodou nějaká žena nepřede. Nutno však dodat, že tento zvyk se konal hlavně pro potěšení a zábavu.
Vánoční stromeček
V adventním období si české domácnosti často zdobí domov vánoční výzdobou. Aby však ježíšek mohl nadělit dárky, neobejdeme se bez vánočního stromečku. Čas pro zdobení si volí každá rodina dle svého. Zatímco někomu svítí vánoční světýlka na stromečku již s první svíčkou na adventním věnci, jiní zdobí stromeček až těsně před Štědrým dnem a vůni smrkových či jedličkových větviček si užívají až do března. Dle tradice se však vánoční stromeček zbavuje ozdob na Tři krále, tedy 6. ledna.