Pomalu přichází čas přemýšlet o tom, jaké druhy cukroví bude letos zdobit váš sváteční stůl. Pokud vás hned napadnou perníčky, tak právě pro vás jsme si připravili spoustu nápadů.
Toužíte po perníčkách, které budou měkké hned po upečení ,nebo je naopak necháváte co nejdéle uležet a baví vás vyčkávat na výsledek? V dnešních tipech jsme se zaměřili na celou škálu vychytávek, aby si každý našel svůj oblíbený recept.
Pusťte se s námi do vánočního pečení bez stresu díky správnému načasování voňavých perníčků!
Perníkové koření váš dům svátečně provoní
Než se pustíte do přípravy perníčků, zaměřte se na perníkové koření.
- Směs perníkového koření si můžete připravit doma – její složení i poměr jednotlivých složek si můžete určit sami. Mezi obvyklá koření do perníku patří: skořice, hřebíček, badyán, anýz. Přidat však můžete i kardamom, sušený zázvor, koriandr, muškátový oříšek, vanilku a citronovou kůru. Koření můžete koupit pomleté a jenom ho smíchat, voňavější však bude, když jeho kusy, tobolky a semínky rozemelete na jemný prášek těsně před přípravou.
- Poohlédnout se můžete i po předpřipravených perníkových směsích. V nich se nachází nejrůznější složky koření, nikdy v něm však nechybí skořice. Každý výrobce nabízí trochu jinou směs.
- Pokud nemáte chuť, čas nebo možnost shánět to nejlepší perníkové koření, poslouží i kypřicí prášek do perníku.
Kvalitní suroviny pro ty nejlepší perníčky
Stejně jako bez perníkového koření, neobejdou se perníčky bez dalších několika důležitých ingrediencí.
- Vedle vůně hřebíčku a skořice je důležité použít při výrobě perníčků také med. Zvolte vždy tekutý, který v těstě plní technologickou funkci a bude se s ním lépe pracovat – těstu dodá tekutiny a sladkost. Pokud vám med zcukernatěl nebo je zkrátka příliš tuhý, stačí, když jej trochu rozehřejete třeba ve vodní lázni.
Nyní se můžete pustit do samotné přípravy perníčkového těsta. Začněte klasickým základním receptem pro tradiční vánoční perníčky.
- Po upečení na odležení vám postačí 2 – 3 dny, ale bez problému v chladu vydrží až do ledna. Jelikož pečení perníčků má dlouhou tradici, vyzkoušejte také náš recept na staročeské medové perníčky inspirované původní tradiční recepturou.
- Pokud vás lákají krásně nafouklé perníčky, zkuste recept na norimberské perníčky s kandovanou citronovou kůrou. Chuť citronu jim dodává zajímavý šmrnc, kterému se dá jen těžko odolat.
- Upečené perníčky stačí ozdobit. Při dekorování můžete potřebovat zbylé bílky, zdobení perníčků bílkovou polevou je tak ideální možností pro zpracování těchto přebytků.
Vyzdobte si dům perníčky
Perníčky se nejen skvěle vyjímají mezi ostatním cukrovím, výborně poslouží i jako pohádková vánoční výzdoba.
- Chcete-li si vytvořit originální ozdoby na stromeček, stačí před pečením vytvořit do pár vykrojených perníčků malý otvor v horní části. Jakmile perníčky nazdobíte, hurá s nimi na stromeček.
- Připevnit je zároveň můžete třeba k adventnímu věnci nebo jimi ozdobit vánoční tabuli.
- S jistou dávkou trpělivosti se nabízí ještě větší kreativní využití v podobě perníkové chaloupky. Zapojte do této činnosti děti a příjemně jim tak zkrátíte čekání na Ježíška.
Jak zachovat chuť a vůni perníčků až do nového roku?
Základem pro správné uchování cukroví je správná teplota a ochrana proti osychání.
- Vybavte se uzavíratelnými krabicemi, které s cukrovím uložte do chladu.
- Pro zachování měkkosti a čerstvosti perníčků se nám nejlépe osvědčilo přiložit k hotovým perníčkům do krabice i pár plátků nakrájeného jablka. Jablíčko působí proti vysychání a perníčky si díky němu udrží tu správnou vláčnost. Na pomoc si ho přiberte i tehdy, pokud jsou perníčky příliš tvrdé. Po pár dnech uvidíte, jak jablko k měkkosti perníčků přispělo.
Zdroj: Apetit