0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

6 stravovacích zlozvyků, které vám ubírají energii

Stravovací návyky
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Dobré stravování, které do těla přináší živiny, nám může zajistit kvalitní život. Přesto o svůj organismus často nedbáme a doufáme, že to nějak dopadne. To je ale škoda, protože stačí jen trochu přemýšlet. Jaké zlozvyky vám ubírají nejvíce energie?

 

1. Nesnídáte

Jídlo je palivem vašeho těla. Během noci vaše tělo spálí, co sníte večer, a ráno potřebuje nový přísun kalorií. Nedivte se, že si ráno připadáte jako zpomalená zombie, když nejíte. Dejte si včas snídani a uvidíte, jak vás skvěle nastartuje. 

Tip výživové specialistky: Ideální snídaně by měla obsahovat celozrnné cereálie, bílkoviny a zdravé tuky. Tohle všechno se chutně snoubí ve smoothie. Krémový koktejl můžete přelít do lahve a vzít s sebou na cestu do práce.

2. Nepijete dost vody

Když pijete málo, cítíte se unaveně. Dokonce i lehká dehydratace zásadně ovlivňuje hospodaření s energií v těle. Důvod? Nedostatek tekutin snižuje objem a tlak krve. Ta je hustší, srdce pracuje méně efektivně a trvá mu déle, než dopraví kyslík a živiny ke svalům a orgánům. Důležité je pít průběžně po menších objemech po celý den.

Náš tip: Kupte si krásnou skleněnou karafu. Ráno ji vždy naplňte vodou, doplňte pár plátky citrusu a lístky bylinek. Budete vědět, kolik vody jste už vypili, a navíc to i krásně vypadá! 

3. Pijete moc kávy

Jedno povzbuzující kafíčko k snídani, cappuccino místo zákusku po obědě, mezi tím pár kávových přestávek – kofein umí pěkně rozhodit spánkový režim a hospodaření těla s energií.

Dobrý tip: Poslední kávu si dejte nejpozději šest hodin před tím, než jdete do postele.

4. Milujete fast & junk food

Hranolky, smažené kuře, bagety se šunkou, sladká limonáda – ano, přesně tyhle dobrůtky vytváří ve vašem těle pěknou neplechu, protože mají na svědomí kolísání hladiny cukru v krvi. K obědu si raději dejte kuře s celozrnnou rýží, lososa nebo salát.

SOS svačinka: Plánujte a nenechte mslnou, aby vás dohonila. Mějte vždy po ruce oříšky, banán, sušené maso nebo třeba celozrnné sušenky. 

5. Jíte málo železa

Znáte pocit zpomalenosti, podrážděnosti a slabosti? Možná vám chybí železo, které pomáhá kyslíku a živinám docestovat do svalů. Zvýšeným příjmem tohoto minerálu se vyhnete riziku chudokrevnosti i neustálé únavy. 

Co jíst: Dopřejte si hovězí maso, fazole, tofu, vejce, tmavou listovou zeleninu, ořechy a arašídové máslo a kombinujte je s vysokým obsahem vitaminu C. ‚Céčko‘ pomáhá účinnému vstřebávání železa. 

6. Pijete alkohol před spaním

Myslíte si, že se vám po jedné, dvou skleničkách vína dobře spí? Opak je pravdou. Alkohol narušuje váš spánkový režim. Nejprve působí jako sedativum, následně se s ním však váš metabolismus vypořádat. Kvůli tomu produkuje tělo adrenalin, což je důvod, proč se budíte uprostřed noci, když jste předtím pili alkohol.

Náš tip: Poslední skleničku si dejte nejpozději čtyři hodiny před tím, než půjdete spát.

Zdroje informací: Health, Healthline, BBC Good Food

Související články

Autor: Apetit

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč