Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Aby těsto nakynulo...

testo
ZDROJ: Pixabay.com
sdílet:

Představujeme dvě hlavní kypřidla oblíbená v české kuchyni.

Droždí

jsou lisované buňky kvasinek druhu Saccharomyces cerevisiae, které ke svému rozmnožování potřebují cukr. Tyto živé organismy mají schopnost přeměňovat přirozené cukry přítomné v mouce na alkohol a oxid uhličitý. Právě ten způsobuje kynutí těsta. Čerstvé pekařské droždí musí být skladováno při teplotách 1–10 °C, při této teplotě nepracuje a uchová si svoji kvalitu.

Při přípravě těsta mějte na paměti, že kvasinky můžete zabít, když je vystavíte přímému kontaktu se solí nebo teplotám nad 55 °C (pozor třeba na horké máslo!).

Čerstvé droždí se dá i zamrazit (rozdělte ho na čtvrtiny, pak ho zamrazte a před použitím ho nechte povolit v důlku z mouky zasypané cukrem). Čerstvé droždí můžete v klidu nahradit i sušeným – jeden sáček odpovídá kostce čerstvého droždí (tj. na 500 g mouky).

Kypřící prášek

se dává do pečiva pro zvětšení objemu a odlehčení textury. Prášek je nutné vždy promíchat s moukou – pokud byste ho nasypali rovnou do tekutiny, předčasně by začal reagovat. Obecně platí, že se na 200–250 g mouky přisypává 1 lžička kypřicího prášku.

Pokud těsto obsahuje nějakou kyselou složku (podmáslí, jogurt, citrusy nebo med), je dobré nahradit polovinu prášku jedlou sodou – těsto by totiž mohlo mít chemickou pachuť.

Více rad a tipů pro nadýchané dezerty z trouby najdete v kuchařce Moučníky. Třináctou knihu z Edice Apetit koupíte od 27. srpna.

Související články

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín