Každý druh masa má svá specifika, je dobré také vědět, které části se na grilování hodí a které si raději připravit v hrnci. Pro intenzivnějších chuť a gurmánský zážitek doporučujeme maso 1 až 3 dny před zažehnutím grilu připravit a naložit do marinády. Skladujte jej v lednici. Nezapomeňte však maso alespoň hodinu před pokládáním na rozpálený rošt vyndat z lednice, aby mělo pokojovou teplotu.
Hovězí maso
Výslednou chuť ovlivňuje vyzrálost masa. Na pultech v řeznictví najdete z drtivé většiny čerstvé hovězí, které sem doputovalo ihned po porážce. Je tedy třeba poohlédnout se po vyzrálém kousku. Maso díky zrání změní své vlastnosti, potřebuje tedy jeden až dva měsíce, aby v něm proběhly veškeré procesy. Za velice kvalitní hovězí můžeme považovat to z Jižní Ameriky, ale pochutnat si můžete také na českém hovězím.
Na grilování zvolte vysoký roštěnec, který bývá nejčastěji využíván právě ke grilovačkám. Má dostatečné množství tuku ve svém středu, zajistí tak šťavnatost upečeného steaku (tzv. rib eye steak). Z hovězího pupku připravíte tzv. flank steak, pozor si však dejte na jeho náchylnost ke ztvrdnutí. Hovězí veverka zajistí šťavnatý flák masa, je krásně křehká a ke grilování jako stvořená. Pokud si chcete dopřát opravdový luxus, sáhněte po svíčkové. Vysoká cena zajistí jemné a chutné maso. Nízký roštěnec vyžaduje více zkušeností, pokud si však troufáte, odmění se vám svou texturou.
Bylinky k hovězímu masu
Hovězí maso si zaslouží byliny s intenzivnější vůní. Skvěle se doplňuje s rozmarýnem a tymiánem, které se vyplatí použít pospolu. Estragon dokonale podtrhne vůni masa i žár z grilu. Královnou hovězího steaku může být také na první pohled nenápadná petržel. Její svěžest plná vitaminů a minerálů dokonale podtrhne zemitost hovězího masa.
Vepřové maso
U vepřového masa nemusíme čekat na dokonalou zralost, za to mu však více sluší pořádná marináda. Nejoblíbenějším kouskem vepřového je bezesporu krkovička. Díky tomu, že je prorostlá, si zachová svou šťavnatost. Kdo ještě nikdy neochutnal grilovaný vepřová bok, měl by to co nejdříve napravit. Ačkoli je bůček velice tučný, na chuti mu to rozhodně neubírá. Připravit si můžete také kotletu, které sluší řízná marináda. Kotletu je dobré grilovat i s kostí, drží lépe tvar a je přidán další rozměr chuti. Pro pořádné jedlíky tu jsou vepřová žebírka, která se bez marinády neobejdou, připravte si nejlépe pořádně pikantní.
Bylinky k vepřovému masu
Kombinace tymiánu a rozmarýnu nádherně provoní i vepřové maso. Skvěle si také rozumí s méně obvyklou bylinkou, a to šalvějí podporující trávení, tučnější vepřové vám díky ní tedy žaludek tolik nezatíží. Do marinády se nebojte přidat ani sušenou majoránku, vykouzlíte tak tradiční chuť vepřové pečínky. Dalšími vhodnými bylinkami je petržel, pažitka či svěží máta.
Kuřecí maso
Během grilování kuřecího masa musíme dávat pozor na nežádoucí vysušení. Drůbeží je k vysušení velice náchylné, také má méně výraznou chuť, která si přímo říká o pozvednutí pomocí bylinek. Užitečný tip, jak předejít vysušení, je využití jogurtové marinády, která masu dodá dostatek tekutin a chrání před všetečnými plameny pod roštem. Na grilování se hodí kuřecí prsa nezbavená kůže, i ta chrání maso před rychlým vysoušením. Výborně chutnají i kuřecí křidélka či paličky, které pozvednete sladko-pálivou marinádou. Na grilu lze připravit také kuře v celku, to však potřebuje pomalé a mírné grilování pod poklopem.
Bylinky ke kuřecímu masu
Do marinády na kuřecí maso se nebojte přidat také jogurt. Z bylinek se hodí mořem vonící bazalka, ze které se dají vykouzlit i chutné dipy. Chuť kuřecího masa doplní také libeček, stačí ho však malé množství. Chybu neuděláte ani s petrželkou, estragonem, mátou, koriandrem, majoránkou, či tradičním dvojicí tymián a rozmarýn.
Pro další inspiraci na bylinkové marinády jsme vám umístili recepty pod článek.