Výtečné! Takové budou vaše zvěřinové hody, když při koupi a přípravě masa dodržíte několik základních pravidel. Tady jsou tipy od profesionálů!
Vždy pátrejte po původu
Vyhlášený řezník Jaroslav Klepiš doporučuje při nákupu sledovat lístek původu a veterinární vyšetření zvěře. Podle lístku původu poznáte, kdo a kde zvíře střelil – to znamená, že se dostalo do evidence a nepochází od pytláka. Nikdy nekupujte maso bez veterinárního vyšetření. Nezkontrolované maso totiž může obsahovat parazity přenositelné i na člověka.
Respektujte odlišnosti
Kromě důkladné kontroly je třeba respektovat také to, že zvěřina vynikne v různé přípravě.
- Při koupi kančího žádejte maso ze samice a spíš mladší kus. Starší kusy a maso samců mohou být výrazně cítit a mít příliš silnou chuť.
- Je skvělé pečené nebo na guláš.
- Srnčí kýta je výborná na svíčkovou, žebírka nebo plecko zase na ragú.
Nepřebijte chuť
Přípravě zvěřiny věnujte čas a péči. Kuchař restaurace Stará Myslivna Lukáš Vokřál doporučuje nakládat maso divočáka do vývaru divokého koření – maso díky tomu ztratí pachuť. Tu sice odstraní také majoránka nebo česnek, zároveň však úplně přebijí chuť zvěřiny.
Použijte skvělé víno
Nejen u zvěřiny platí, že jaké víno na přípravu pokrmů použijete, takovou chuť získáte. Na tmavé maso doporučujeme co nejkvalitnější, suché a pokud možno těžší červené víno.
- Do kančího guláše jsou ideální vína z Chile, která mají skvělé modré odrůdy Cabernet Sauvignon či Merlot a ty si s divočákem krásně rozumějí.
- Ke zvěřině podávejte jako přílohu knedlíky: houskové, bramborové nebo karlovarské.