Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak odstranit semínka z dýně a co s nimi? V naší galerii najdete spoustu dýňových receptů

Odstraňování dýňových semínek
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Rozhodli jste se připravit k večeři dýni, ale nevíte, jak si poradit se semínky? Poradíme vám, jak je dostat z dýně a ještě je použít. Získáte tak dokonalou chuťovku, až vás bude honit mlsná. V naší galerii vás navíc čekají recepty, jak semínka využít v kuchyni!

Dýňová semínka jsou tučná a sytá, navíc obsahují vápník, magnesium, zinek, železo, draslík i omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Našemu tělu poskytnou vitamín E a antioxidanty. Jsou bohatá na vlákninu a bílkoviny

Na trhu je spousta druhů dýní. Oblíbená je dýně hokkaido, která se nemusí loupat a rychle měkne. Ovšem, ať už dýni loupete nebo ne, z každé je potřeba nejprve vybrat semínka, která skrývá uvnitř. Víte, jak na ně a co si s nimi počít? 

  • Nejlépe zbavíte dýni semen nerezovou naběračkou na zmrzlinu, která má správný tvar pro bezpracné vydloubnutí. Pokud ji nemáte, můžete použít i polévkovou lžíci

Podzimní chuťovka

Vydlabaná semínka představují vlhkou změť semen a cárů dýňové dužniny, nad kterou můžete bezradností kroutit hlavou. Očistit semínka ale stojí za to! Dostanete totiž skvělý ‚materiál‘, který můžete chroupat u sklenky vína nebo večer u televize. Jak na to?

  • Rukama semínka promývejte a mněte rukama pod tekoucí vodou nad sítem. Nemějte obavu, když část dužniny na semenech zůstane, nic se neděje. Drobné zbytky zaschnou a jen dodají semínkům na chuti.
  • Propraná semínka rozprostřete na utěrku nebo pečicí papír a nechte uschnout.
  • Dýňová semínka pak můžete opražit v troubě nebo na pánvi: Rozložte je v tenké vrstvě na plech a zakápněte je rozpuštěným máslem nebo olejem a pečte v troubě na 130 stupňů 10 až 20 minut. Skvěle se k nim hodí česnek, sůl nebo chilli (nebo všechno), případně kajenský pepř, muškátový oříšek či mletý římský kmín. Získáte tak dokonalou chuťovku k večernímu filmu nebo zobání k vínu. 

Pro další úrodu

Co s vydlabanými semínky, které nesníte? Usušte je a schovejte na příští sezonu! Když je na jaře zasejete (klidně i na balkoně do většího květináče, do truhlíku nebo na kompost), vyrostou vám z nich nové dýně bez práce.

Zdroje informací: GardeningKnowHow, Apetit

Související články

Autor: Apetit

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč