Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kterou si dáte: whiskey nebo whisky? Tipněte si, v čem tkví rozdíl

whiskey
ZDROJ: Bienemaja9500/Pixabay
sdílet:

Že v tom není žádný rozdíl? Omyl. Skotové a Irové vědí nejlépe, jak velký rozdíl mezi whiskey a whisky je. Až si příště budete v restauraci tento zlatavý alkoholický nápoj objednávat, dobře si rozmyslete, co skutečně chcete.

Je whiskey kvalitnější než whisky?

Výraz whiskey vznikl ze starého gaelského výrazu uisge beatha, v překladu "voda života". Přepisem výrazu do angličtiny vznikly dvě varianty, jediný rozdíl mezi nimi byl v písmenu "e". Skotové zastaralý výraz přepsali jako whisky, Irové jako whiskey. Proč? Vysvětlení je prosté.

V historických pramenech se uvádí, že irský alkoholický nápoj byl mnohem kvalitnější než jeho skotská varianta. Proto se Irové chtěli odlišit, a tak přidali do názvu whiskey písmeno e. V této verzi se whiskey rozšířila díky irským migrantům i na americký kontinent.

  • Výrazy whiskey a whisky se dochovaly dodneška. Nejspíš znáte i tradiční výraz „skotská“, ten se ale se nesmí používat, pokud whisky nebyla skutečně vyrobená a lahvovaná ve Skotsku.
  • V Americe se však dodnes zástupci nejznámějších značek přiklánějí spíše k výrazu whiskey, přestože i na tomto kontinentu najdeme zaryté zastánce výrazu whisky. Většinou jsou to zakladatelé místních značek se skotskými kořeny. 

I japonská whisky pochází ze Skotska

Málokdo ví, že existuje rovněž japonská whisky, avšak i ta má svůj původ ve Skotsku. Říká se, že japonskou whisky vynalezl mladý Masataka Taketsuru, který se v roce 1918 vydal na studia do světa a zakotvil právě ve Skotsku.

V zemi prožil dlouhá léta, bedlivě pozoroval a učil se, a když se vrátil do rodného Japonska, rozhodl se své znalosti zúročit. Pracoval v japonské palírně Yamazaki, pak si otevřel vlastní, která je dnes známá pod názvem Nikka.

Kde se vzal bourbon?

Aby toho nebylo málo, vedle whiskey a whisky se také často v nápojových menu po celém světě objevuje bourbon.

  • Ten se od prvních jmenovaných liší zejména složením a lokalitou, v níž se vyrábí.
  • Zatímco skotská či irská whiskey se vyrábí z ječného sladu, na bourbon se používá kukuřice
  • Počátky bourbonu sahají do osmnáctého století, kdy se v americké státě Kentucky snažili místní farmáři zužitkovat nadbytek vypěstované kukuřice. Fermentovaná kukuřičná zrna vypálili a tak vznikl bourbon s jedinečnou chutí. Sladší než whiskey či whisky a s medovější barvou i chutí.
  • Bourbon se vyrábí pouze ve Spojených státech, nemusí však nutně pocházet přímo z Kentucky. Zároveň zraje alespoň dva roky v opálených sudech z bílého dubu. 
  • Aby se bourbon mohl nazývat bourbonem, musí obsahovat 51 až 81 % kukuřice. Současně s kukuřicí se do bourbonu přidává buď žito, pak je bourbon sušší a kořenitější, nebo pšenice, která bourbonu zase dodává jemnost a lehkou oříškovou chuť.

Jak je to s Tennessee whiskey?

Ti zasvěcenější vědí, že Jack Daniel’s Tennessee Whiskey samozřejmě není skutečná whiskey, ale bourbon. Obsahuje 51 % kukuřice a zraje v dubových sudech. Podobně je na tom i kanadská whisky.

A co si vyberete vy? Whiskey, whisky nebo bourbon? Pravděpodobně nebude rozhodovat název ani původ alkoholického nápoje, ale především to, co vám chutná.

Zdroj: Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Michaela Dočkalová

Apetit magazín