Hořické trubičky umíme povětšinou zařadit mezi známé regionální pochoutky. Zrovna tak jako například lomnické suchary či štramberské uši. Ale co miletínské motlitbičky? Ochutnali jste je někdy? Znáte jejich příběh? Zavede vás do hlubin perníkářského řemesla a kraje Karla Jaromíra Erbena!
Cukroví s náboženskou tématikou
Název miletínských modlitbiček vznikl podle modlitebních knížek kapesního formátu s křížkem na přední straně. Ty míval kdysi každý správný věřící neustále u sebe a to nejen o bohoslužbách. Originální ztvárnění perníkové cukrovinky vymyslel cukrář Josef Erben, příbuzný slavného Karla Jaromíra. Do té doby se vyráběly nejspíš jen perníky z těsta vymačkávaného do dřevěných forem.
- Krájené a slepované perníčky začal Erben péct na miletínském náměstí v roce 1864 u příležitosti miletínské pouti.
- Tehdy byly miletínské modlitbičky zdobené marcipánem a cukrovou polevou s mandlí na vrchu.
- Erbenovým konkurentem se od roku 1902 stal i druhý místní cukrář Josef Laušman, který pekl tzv. Miletínky.
- Výrobek se později dodával nejen po celých Čechách, ale třeba i do Rakouska, Německa a Francie. Od roku 1913 jsou pak modlitbičky chráněny ochrannou známkou původu.
Netradiční perníky z Miletína
Základem miletínských modlitbiček je perníkové těsto, které musí nejprve přibližně šest týdnů zrát. Těsto se následně vykrajuje do obdélníčků o rozměrech cca 7×5 cm a upeče. Hotové perníkové pláty se plní směsí z pražených vlašských a lískových oříšků a přikryjí druhým plátem z vyšlehaných bílků se skořicí.
- To celé se na závěr dozdobí cukrovou polevou a půlkou mandle, coby symbolem křížku na deskách modlitební knížky.
Pochoutka pro významné osobnosti
Na miletínských modlitbičkách si dost pravděpodobně kdysi pochutnával Karel Jaromír Erben, jelikož pocházel právě z onoho stejného rodu jako perníkář Erben.
- V červenci 1926 navštívil Hořice a Miletín prezident T. G. Masaryk a miletínské modlitbičky samozřejmě nemohl vynechat.
- Na perníkovou pochoutku s mandlí pak vzpomíná ve své tvorbě i básník Jaroslav Seifert např. ve slavné knize Všechny krásy světa.
Miletínské modlitbičky dnes
V roce 1991 obnovil syn Karel Erben výrobu modlitbiček podle původní receptury, kterou udržuje dodnes, stejně tak můžete stále ochutnat i produkty cukráře Laušmana.
- V roce 2020 Erbenova cukrárna oslavila 200. výročí své existence.
- Firma Erben s r.o. dnes produkuje jak cukrářské výrobky pro vlastní prodejnu, tak i široký sortiment perníkářského zboží, včetně oblíbených Modlitbiček, jež jsou i v současnosti originálním a vyhlášeným suvenýrem z Podkrkonoší.
- Erbenovy Miletínské modlitbičky se prodávají v 200 g balení a v krabičce je najdete vždy po čtyřech. Jejich složení tvoří pšeničná mouka, včelí med, drcená jádra lískových a vlašských ořechů (13,8 %), vejce, skořice, vanilkový cukr, sušené mléko, cukr, aroma a mandle.
- Miletínské modlitbičky od Laušmana se prodávají v balení po pěti (250 g) a obsahují pšeničnou mouku, cukr, vejce, med, lísková jádra, vlašské ořechy, sušené mléko, mandle, skořici, perníkové koření, amonium a vodu.
- Modlitbičky si vychutnáte ke kávě nebo odpolednímu čaji. Kombinace oříšků a perníkového těsta má rozhodně něco do sebe, jen je potřeba modlitbičky zkonzumovat včas, protože nemají na rozdíl od průmyslově vyráběných perníků příliš dlouhou trvanlivost.
Zdroje: Miletin, Oplatky-trubicky, Cuketka