Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Retro ikonická sladkost: Dříve žvýkačka Pedro evokovala chuť vysněné Ameriky, dnes vyvolává vzpomínky na dětství

Pedro žvýkačka
ZDROJ: Pedro
sdílet:

Žvýkačky Pedro, ikonická sladkost, která je neodmyslitelnou součástí dětství mnoha z nás, jsou dodnes oblíbeným pamlskem. Ponořte se s námi do příběhu legendárních žvýkaček, které dokázaly překonat čas a dodnes přinášejí radost malým i velkým.

Žvýkačky Pedro se na trhu objevily na konci 60. letech a rychle si získaly srdce dětí i dospělých po celém Československu. Díky svému typickému obalu a nezaměnitelné ovocné chuti si žvýkačky Pedro vydobyly čestné místo v obchodech a školních bufetech. Typický růžový drážkovaný kvádřík v obalu s obrázkem kluka v sombreru mezi dospělými dodnes vyvolává vzpomínky na dětství.

Historie žvýkaček Pedro

Žvýkačka, to byla novinka, která se v našich končinách objevila již před první světovou válkou. Neuchytila se ovšem okamžitě. Po prvních ne zcela vydařených pokusech představit tuto sladkost i zákazníkům v Československu přichází v roce 1957 výroba žvýkací gumy Roleta a v roce 1968 pak konečně i žvýkačky Pedro.

  • Růžová pochoutka za socialismu evokovala příchuť vysněné Ameriky a žvýkání se postupně stalo svébytnou součástí životního stylu.

Žvýkačky se tak nadlouho staly jednou z vůbec nejoblíbenějších „pochoutek“. Jako malý bonus se v 90. letech do žvýkaček Pedro přidávaly samolepky s obrázky chlapce Pedra či některého z jeho přátel (dnes sází výrobce na dětská tetování). Žvýkačka dosáhla takové populatity, že v dobách její největší slávy dosahovala výroba objemu až 900 tun ročně.

Druhý život Pedra

Po revoluci se ale vše změnilo. Výrobu převzala firma Nestlé a po několika letech ji ukončila. Značku Pedro však o několik let později odkoupila firma Candy Plus, která se pokusila legendární žvýkačky oživit. Kvůli konkurenci nových domácích i zahraničních cukrovinek však firma přistoupila k novým strategiím. K těm patřilo i rozšíření portfolia Pedra o další produkty:

  • bonbony
  • želé cukrovinky
  • gumové pendreky
  • ovocné pásky

Tyto sladkosti se dnes prodávají lépe než původní tradiční žvýkačky a na některých z nich si mimochodem pochutnají i vegani. Na pochoutky značky Pedro dnes běžně narazíte v supermarketech i večerkách a dokonce můžete zavítat do některé ze specializovaných prodejen Pedro, které najdete například ve Zlíně nebo v Brně.

Stálice českého trhu

O přetrvávajícím úspěchu žvýkačky Pedrp svědčí i skutečnost, že je u nás k dostání už více než padesát let. Přestože jsou obal i receptura údajně stále stejné, nevyrábějí se dnes tyto sladkosti v české Velimi, ale v africkém Maroku. To však nemění nic na tom, že podobně jako Pribináček nebo Kofila patří žvýkačky Pedro dodnes k nejoblíbenějším retro sladkostem, které dokážou každého dospěláka spolehlivě vrátit do dětských let.

Zdroje: MojePedro, Lidovky, Idnes

Skryt pre seznam

Související články

Autor: petra.badalec

Apetit magazín

Jaké želírovací prostředky použít na přípravu džemu
  • Tipy a triky

Jaké želírovací prostředky použít na přípravu džemu

Jahodový, višňový, malinový, meruňkový, rybízový nebo třeba švestkový. Příprava domácích džemů je na spadnutí, a tak není divu, že se v obchodech opět poohlížíme po vhodných želírovacích prostředcích. Pokud se zavařováním džemů a marmelád...