Naším retro okénkem se dnes podíváme do kuchyní domácností 70. let. Pod pokličkou najdeme poklady jako kuře à la bažant nebo okurkovou omáčku. Některé z receptů už z českých domácností téměř vymizely, na jiné dodnes nedáme dopustit. Inspiraci jsme čerpali z kuchařek, které v té doby vycházely.
Lahůdkové toasty
Boom trvanlivého pečiva s sebou přinesl nové možnosti svačin a chuťovek. Lahůdkové zapečené tousty se sýrem nosily děti do školy a někdy je večeřela celá rodina. Chybět nesměla sterilovaná paprika na ozdobu.
Husa po tyrolsku
Pokud si myslíte, že do husy po tyrolsku patří tyrolský špek, jste na omylu. Před pečením se do husy vloží tři nebo čtyři jablka bez jadřinců, naplněná bezinkami a špetkou černého pepře. Další jablka se naplní stejným způsobem a pečou se v pekáči vedle kachny.
Kuře à la bažant
Mezi slogany socialistického obchodu Pramen patří, že kuře je snad jediné maso, ke kterému se hodí všechny přílohy. Oblíbenou úpravou drůbeže bylo kuře ala bažant. Do kuřete nebo slepice se přidá jalovec, bylinkové máslo a celé se obalí slaninou.
Zavináče
Zavináče ze sleďů jsou opravdovou retro pochoutkou. Z pultů lahůdek stále nezmizely. Připravit si je můžete i doma. Potřebovat budete sleďové filety, cibuli, kyselé okurky a suroviny na kyselý lák.
Katův šleh
Katův šleh je pochoutka, která se v restauračních zařízeních objevila pravděpodobně v 70. letech. Nikdo neví, kdo ji vynalezl, ale jedno je jisté – kuchaři za pikantní chuť často schovávali starší kousky masa. Dnes už z restaurací téměř vymizel, vy si ho ale doma můžete připravit de luxe!
Šunka v aspiku
Šunka v aspiku nesměla na rautových stolech chybět. Ať už v podobě šunkové rolky s křenem nebo kousků gothaje a hrášku zalité rosolem. Výjimkou nebyly ani aspikové dorty, do nichž se schovala všemožná uzenina a sterilovaná zelenina.
Pochoutkový salát
Tři rohlíky a deset deka pochoutkového salátu! Na takový oběd jste si mohli dojít do lahůdkářství. ‚Pochoutkáč‘ dodnes nevyšel z módy, často se připravuje třeba na Velikonoce. Patří do něj hrášek, salám, nakládané okurky, cibule a majonéza!
Hovězí plátky po pražsku
Plátky se nejprve podusí na cibulce. Mezitím umícháte do ztuhnutí vajíčka s hráškem a šunkou v horké vodní lázni. Směsí pokladete hotové plátky, které se podávají s čerstvou cibulí.
Kapustové karbanátky
Co se týče zeleniny, kapusta se vždy těšila velké oblibě. Mezi podivuhodnosti patřil třeba smažený kapustový list v trojobalu. Populární ale byly i kapustové karbanátky, které sice znějí jako vegetariánské jídlo, ale přidávalo se do nich mleté nebo uzené maso.
Pudink
Tradiční dezert 70. let – pudink. Nejoblíbenější byl ten vanilkový, navrch patřila šlehačka, kompotované ovoce a trocha sirupu. Když se proložil piškoty, sloužil i jako rychlá svačina pro děti.
Okurková omáčka
Okurková omáčka už dnes strávníky tolik neláká, dříve ale patřila mezi běžná jídla československých domácností. Nejde zrovna o jídlo, které by nadchlo svým vzhledem. Základem omáčky jsou sterilované okurky a smetana.
Hranolky
‚Každý má rád hranolky, ale přece nemůžeme naše ženy nutit, aby celé hodiny krájely brambory. Od toho je tu kráječ hranolek!‘ Ke koupi kráječe na hranolky ve státních a družstevních obchodech a pražském obchodě výrobního družstva Mechanika nabádala televizní reklama v 70. letech.
- Další bramborovou vymožeností byly sterilované předvařené brambory.
Zdroje informací: Kuchyně labužníka a Česká kuchařka Juliany Anny Fialové, Sestřih reklam obchodu Pramen s názvem Retro lahůdky 70. a 80. let v němž divákům Jiřina Bohdalová představuje různorodé recepty (YouTube)