0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Flexitariánství: Proč není na škodu jíst méně masa?

Celozrnný chléb s avokádem, vejcem a piniovými oříšky
ZDROJ: Foodie Factor/Pexels
sdílet:

Maso z jídelníčku lidé vyřazují často z etických a enviromentálních důvodů, neznamená to tedy, že by jim nechutnalo. Pro některé může být vegetariánství náročné. Možná i proto se dnes těší stále větší popularitě další alternativní stravovací směr –⁠ flexitariánství. Maso z jídelníčku nemusíte zcela vyřadit, ale výrazně ho omezit. Ať už ze zdravotních nebo enviromentálních důvodů.

Co to je flexitariánství?

Označení flexitariánství je spojením slov flexibilní a vegetariánství, což mluví samo za sebe. Tomuto směru se také říká částečné vegetariánství nebo částečně bezmasá strava.

 • Jedná se o typ jídelníčku, ve kterém převládá rostlinná strava, ale je povoleno konzumovat malé množství masa.
 • Není přesně dáno, jak často a kolik masa můžete jíst, proto je tento stravovací systém spíše životním stylem, který si může každý člověk přizpůsobit tak, jak mu to vyhovuje.
 • Název flexitariánství použila poprvé v roce 2008 americká dietoložka Dawn Jackson ve své knize The Flexitarian Diet, kde shrnula nejdůležitější zásady tohoto stylu.
 • Do té doby bylo známo spoustu druhů částečně vegetariánských diet, které se lišily druhem povoleného masa. Jako například:
  • Pescetariánství: Kromě rostlinné stravy je povolená konzumace ryb a mořských plodů.
  • Pollotariánství: Kromě rostlinné stravy pollotariáni jedí drůbež, ale vyhýbají se rybám a červenému masu.
  • Pescepollotariánství: Pescepollotarián preferuje rostlinnou stravu, ale může jíst i ryby a drůbež, ale odmítá jíst maso savců.

Flexibilní principy flexitariánství aneb kvalita nad kvantitou

Kouzlo tohoto stravovacího návyku tkví v tom, že je opravdu flexibilní. Než aby něco zakazoval, zaměřuje se na to, co byste do jídelníčku měli zařadit, aby byl zdravější a vy jste se cítili co nejlépe. A jaká jsou doporučení?

 • Jídelníček by měl být postaven zejména na zelenině, luštěninách, ovoci, zdravých tucích a rostlinných bílkovinách (luštěniny, tofu, seitan, tempeh, vejce, mléko a mléčné výrobky).
 • Snažte se jíst co nejméně vysoce průmyslově zpracovaných potravin.
 • Flexitariánství souvisí s uvědomováním si enviromentálních problémů spojených s produkcí masa. Maso, které konzumujete, by mělo tedy pocházet nejlépe z malých farem a volných chovů. 

Proč je dobré omezit konzumaci masa?

Neboli stát se flexitariánem? Jednoduše řečeno, flexitariánství pozitivně ovlivňuje vaše zdraví, ale i zdraví celé planety.

 • K hlavním benefitům patří snížení rizika vzniku srdečních onemocnění, cukrovky 2. typu a prevence rakoviny.
 • Flexitariánství dále přispívá k normální hladině cholesterolu i k normálnímu krevnímu tlaku.
 • Díky jídelníčku, který je bohatý na vlákninu, esenciální mastné kyseliny, vitamíny a minerály, posílíte přirozenou imunitu
 • Podle studie z ledna 2022, publikované v prestižním vědeckém časopise Nature, by přechod od průměrné západní stravy bohatých národů k rostlinnému stravování mohl snížit emise skleníkových plynů až o 61 %.
 • Maso je zpravidla také jednou z nejdražších položek na nákupním seznamu, zatímco některá zelenina, některé ovoce, luštěniny a obiloviny bývají levnější. Za volbu flexitariánství vám tedy poděkuje i vaše peněženka.

Omezená konzumace masa může v některých případech vést k nedostatku vitamínu B12, železa, zinku a vápníku. Správně sestavený flexitariánský jídelníček je ale plný bílkovin, zdravých tuků, sacharidů, vlákniny, esenciálních omega-3 mastných kyselin, minerálů a vitamínů. Ty do těla dostanete i přesto, že maso budete konzumovat například jen dvakrát týdně.

Související články

Jsou všechny sýry vhodné pro vegetariány?
 • Poradna

Jsou všechny sýry vhodné pro vegetariány?

Většina vegetariánů bez problému konzumuje kravské, ovčí či kozí sýry. Ty ovšem nejsou z hlediska vegetariánství tak bezproblémové, jak by se mohlo zdát. V čem může být pro vegetariána zádrhel? ...
Tofu, seitan a tempeh: 3 vegetariánské zdroje bílkovin
 • Zajímavosti

Tofu, seitan a tempeh: 3 vegetariánské zdroje bílkovin

Suroviny, které chceme představit, budou k užitku všem, kteří chtějí hledají alternativní zdroje bílkovin než jen maso. Tofu, seitan a tempeh jsou ideální pro vegany i vegetariány. Všichni si však těmito produkty můžeme zpestřit jídelníček...
Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín

Pochoutky, které by na zahradní party neměly chybět
 • Jak na to

Pochoutky, které by na zahradní party neměly chybět

Připravte pro hosty na zahradní party originální pochoutky, po kterých se budou moci utlouct. Vybrali jsme jich pro vás některé, se kterými nemůžete šlápnout vedle. Od drobných předkrmů pro první návštěvníky, přes hlavní chod...
Jak na konzervování ovoce a zeleniny?
 • Tipy a triky

Jak na konzervování ovoce a zeleniny?

Mohlo by se zdát, že domácí konzervování už patří minulosti. Nicméně naše babičky se na zimu vždy poctivě připravovaly a měly díky němu vystaráno. Tak proč to nezkusit také? Poradíme vám, jak vybrat správnou metodu pro různé druhy ovoce a...
Fare la scarpetta: Vytvoř si botu a vytři s ní talíř
 • Poradna

Fare la scarpetta: Vytvoř si botu a vytři s ní talíř

Šťávy a omáčky často zůstanou na talíři jen proto, že není jak dostat do pusy a neporušit hned několik zásad správného stolování. Taková nesnáz ovšem Italy nezastaví. Vezmou kousek bílého pečiva a talíř jím vytřou do sucha. Tento zvyk je...
6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party
 • Jak na to

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party

Spřádáte plány na následující víkend? Co takhle svolat rodinu či kamarády a uspořádat nezapomenutelnou grilovací party? Chuť domácích burgerů, šťavnatých steaků nebo grilované zeleniny zaručí, že se všichni zúčastnění budou olizovat až za...
Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět
 • Zdraví a výživa

Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět

Potraviny s označením keto a stejnojmenná dieta jsou momentálně velkým hitem a valí se na nás ze všech stran. Keto propaguje celá řada celebrit a influencerů jakožto rychlý a spolehlivý způsob, jak docílit vysněné figury. Seznamte se s...

Obchod Apetit