Suroviny, které chceme představit, budou k užitku všem, kteří chtějí hledají alternativní zdroje bílkovin než jen maso. Tofu, seitan a tempeh jsou ideální pro vegany i vegetariány. Všichni si však těmito produkty můžeme zpestřit jídelníček a připravit si chutné pokrmy.
Tofu
Bílá kostka pocházející z Asie si našla místo v kuchyních vegetariánů i veganů. Jídelníček si jím můžeme zpestřit všichni. Z čeho se tofu vyrábí a jaké jsou jeho přednosti?
- V Číně znali postup již ve druhém století před naším letopočtem. Později se jeho obliba rozšířila do Japonska, Vietnamu, Thajska i Koreji.
- Tofu se vyrábí srážením nápoje ze sójových bobů s potravinářskou sádrou, tedy síranem vápenatým.
- Nejprve se sójové boby propláchnou a zbaví nečistot, poté se nechají bobtnat. Po dostatečném nabytí na objemu se boby i s vodu rozmixují. Vzniklá velice jemná kaše se vaří při teplotě nad 100 stupňů Celsia. Následuje proces pasírování, kterým vznikne sójový nápoj. Pro výrobu tofu je třeba nápoj vysrážet, poté se zatíží a přebytečná voda odteče. Výsledkem je přírodní tofu.
Dnes ve specializovaných obchodech můžeme sehnat několik druhů tofu. Ochucené bylinkami, uzené, ale také měkké či tvrdé.
- Měkké tofu má konzistenci pudinku, můžete jím zahustit například omáčku nebo jej použít při pečení.
- Tvrdé se hodí na grilování, vaření, nakládání a vizuálně připomíná sýr.
Tofu je velice oblíbenou surovinou kvůli svému vysokému obsahu bílkovin, snadné stravitelnosti a všestranné použitelnosti.
- V tofu nenajdeme nasycené mastné kyseliny ani cholesterol, jak je tomu u masa. Naopak své tělo obohatíme o vlákninu, vitaminy skupiny B, vápník, hořčík a železo.
- Tofu se vyrábí z vysráženého sójového nápoje. Zbylá sójová drť po vysrážení zvaná okara je odstraněna a s ním i nežádoucí látky.
Z tofu se připravuje tzv. tofunéza, tedy neživočišná majonéza, jeho využití v pokrmech je všestranné, inspirujte se některým z receptů pod článkem, a posuďte sami.
Tempeh
Z indonéské Jávy k nám doputoval potravinový produkt, který tvoří fermentované sójové boby. Nazývá se tempeh nebo tempe a je označován jako „jávské maso“.
- Základem tempehu jsou jako u tofu sójové boby, zde se však využívají fermentované a celistvé.
- Při fermentaci boby prorostou ušlechtilou plísní a získají pevnou strukturu. Díky této úpravě se znásobí obsah prospěšných látek.
- Přidáním tempehu na svůj jídelníček tělu dodáte vysoký podíl bílkovin, vlákniny a vitaminu B. Na rozdíl od tofu má tempeh své specifické aroma.
- K dostání je přírodní, uzený či marinovaný. Tempeh se hodí na grilování, vaření, marinování i pečení.
Seitan
U vegetariánů, veganů i makrobiotiků se těší veliké oblibě rostlinný bílkovinný produkt z pšeničného lepku - seitan. U běžných potravin je spojení lepku a škrobu pro trávící systém zatěžující, seitan je dobře stravitelný a výživný především v kombinaci se zeleninou. I přesto je s rostoucí intolerancí na lepek diskutovanou náhražkou masa.
- Jeho využití v kuchyni je univerzální a široké.
- Seitan se vyrábí plavením škrobu z pšeničné mouky. Škrob se opakovaně proplachuje stále větším množstvím vody. Vzniká lepkavá hmota, která se tvaruje – na kostky, nudličky, karbanátky a další.
- Seitan se chuti masu ze všechn zde zmiňovaných podobá asi nejvíce.
Jeho předností je snadná výroba v domácích podmínkách.
- Potřebovat budete 1 kilogram hladké mouky a půl litru studené vody.
- Zpracujte suroviny na lepivé a hladké těsto, zalijte horkou vodou a nechte 15-45 minut odpočívat.
- Poté přichází na řadu vymývání. Těsto vložte do mísy se studenou vodou, pomocí rukou promývejte tak, aby se hmota stále držela v celku. Ručně hněťte, dokud se nezačne uvolňovat obilný škrob.
- Voda získá bílou barvu, těsto bude menší a začne se trhat. Tento proces opakujte, dokud voda nebude úplně čistá, tedy asi čtyřikrát.
- Těsto se nakonec zmenší asi na třetinu a jeho konzistence bude podobná gumě, získáte tak čistý lepek neboli gluten.