0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zelený čtvrtek na talíři

Zelený salát
ZDROJ: Heather Barnes/Unsplash
sdílet:

Svátky jara jsou krásnou příležitostí, jak si připomenout velikonoční tradice a vychutnat si jídla, která by nás obvykle nenapadla. Co si dát na Zelený čtvrtek?

Zelený čtvrtek získal svůj název zkomolením německých slov. Z původního Greinendonnerstag, tedy „lkavého čtvrtka“, se stal Grünner Donnerstag, náš tradiční Zelený čtvrtek. Křesťanská tradice ho pojímá jako pátý den Svatého týdne a připomíná si Ježíšovu poslední večeři se svými učedníky, jeho modlitbu v Getsemanské zahradě a následné zajetí. Zelený čtvrtek má být dnem milosrdenství a darů. V tento den také „odlétají zvony do Říma“ – umlkají a znovu se rozezní až na Bílou sobotu.

Ať už byl původní název jakýkoliv, tradice jíst v tento den zeleně se zachovala. Naši předci nejčastěji vařili ze zelí či kapusty, hrachu a zeleného listí, která už na jaře stihlo vyrašit. Připravovaly se různé polévky či kaše z jarních bylin, které slibovaly zdraví po celý rok.

Špenát, bylinky a další jarní lupení

Při zeleném vaření se nemusíme soustředit jen na obvyklý špenát. Vybírat můžeme z bohaté nabídky salátů a dalšího lupeníŘeřicha je jedna z prvních jarních bylinek, kterou si snadno vypěstujeme i doma na parapetu. Osvěží polévku i pomazánku. Na jaře se ke slovu hlásí také pažitka a medvědí česnek. Milovníci lokálních surovin se místo po špenátu v obchodě poohlédnou po kopřivách, které v tomto období bujně raší téměř kdekoliv.

Zelený čtvrtek v novém pojetí

Jestli milujete asijskou kuchyni a českou tradici chcete ctít jen tak napůl, uvařte si božské zelené kari s rybou nebo jinou variantu rychlého jídla z jednoho hrnce. Pokud se vám nechce pouštět do vaření, namixujte si hned k snídani zelené smoothie. O barvu i porci zdraví se postará čaj matcha, dužina kiwi a listy špenátu.

Důstojným zástupcem zeleného jídla na talíři bude také miska s avokádem, salátem a fazolkami edamame nebo třeba mexické guacamole. O kousek blíž k českým zemím pak bude jakýkoliv salát ze zeleného lupení s vařeným vejcem. Snadné, rychlé, výživné, a navíc přesně v duchu tradice. A protože na Zelený čtvrtek reagují svojí nabídkou i pivovary, můžete tohle všechno zapít zeleným pivem.

TIP:
Vyzkoušejte krásně zelené špenátové lívanečky
. Nechte rozmrazit 100 g špenátu. V míxéru promixujte se 150 ml mléka a 2 vejci. Přidejte 125 gramů hladké mouky, 1 lžičku prášku do pečiva, 1 lžičku krupicového cukru, 25 g změklého másla a 1,5 lžíce Kikkoman přirozeně fermentované sójové omáčky. Smíchejte, vytvořte hladké těsto a nechte 10 minut odpočívat. Na lívanečníku či pánvi vytřené rostlinným olejem opékejte lívance. K podávání připravte dip smícháním 150 zakysané smetany, 1 lžíce nasekané pažitky a 0,5 lžíce Kikkoman přirozeně fermentované sójové omáčky.

Sladká tradice

K Zelenému čtvrtku patří nejen špenát a vše zelené, které nám má zaručit pevné zdraví po celý rok, ale také jednoduché sladkosti. V tento den se tradičně pekly jidáše. Nadýchané bochánky se pečou z kynutého těsta, které se stáčí do různých spirál. Jejich tvar má údajně symbolizovat provaz, na kterém se oběsil Jidáš poté, co zradil Ježíše.

Upečené pečivo se jí jen tak nebo se může podávat pokapané medem či sypané mákem. Sladký med symbolizoval milou povahu, kterou propůjčil tomu, kdo sladké jidáše pojedl. Také měl chránit před štíry, hady a žihadly vos. Mák pak značí nové zrození – ze zrníčka vzklíčí nový život.

Oslavte jaro skvělým jídlem podle našich receptů.

Související články

Autor: Jana Kopřivová

Apetit magazín

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti
  • Zajímavosti

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti

Pozitivní účinky kombuchy na lidský organismus jsou známy již tisíce let. Jedná se o fermentovaný nápoj, který je díky živým kulturám bohatý na probiotika, antioxidanty a mnoho dalších prospěšných látek. Jak si kombuchu připravit doma? ...
AD
Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!
  • Nakupujeme

Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!

Věděli jste, že domácnosti jsou odpovědné až za 53 % potravinového odpadu? Tento alarmující údaj, zveřejněný organizací Zachraň jídlo, nám může posloužit jako odrazový můstek ke změně. Naučíme-li se lépe hospodařit, bude to mít pozitivní...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč