Tradiční mazanec
Více než dvě hodiny
Snadné
K Velikonočním svátkům patří tradice, jako jsou barvení vajíček nebo vyšlehání pomlázkou. Nevíte, co vařit a péct na Velikonoce? Máme pro vás tipy na sladké tradiční pečivo, připravit si s námi ale můžete i speciality ze zahraničí.
K Velikonocům neodmyslitelně patří tradiční sladké pečivo jako je mazanec, jidáše nebo velikonoční beránek či zajíček. Víte, co symbolizují?
Tak jako na vánoční tabuli nesmí chybět vánočka, na velikonoční je to mazanec. Obě tyto pochoutky se připravují ze stejného kynutého těsta, jen mazanec není pletený, ale má tvar klasického bochníku.
Jidáše představují sladké pečivo z kynutého těsta slazené medem, svůj původ mají v křesťanství. Jidáš byl jedním z dvanácti apoštolů, který zradil Ježíše Krista za 30 stříbrných. Sladké jidáše tuto zradu symbolizují.
V křesťanství se beránek peče od středověku jako symbol obětování Ježíše Krista za lid a spásu světa. Beránek tak představuje nevinnost i záchranu. Uvádí se také, že Ježíš při poslední večeři s apoštoly jedl právě beránka. Proto tradiční beránek k Velikonocům patří.
Chcete-li na letošní Velikonoce vyzkoušet i něco nového, inspirujte se třeba britskou tradicí. Na tamní velikonoční tabuli nesmí chybět takzvané Hot Cross Buns neboli horké překřížené bochánky.
Inspirovat se můžete také ve španělské gastronomii, kde se u příležitosti velikonoční pouti do Santiaga de Compostela peče lahodný koláč s mandlovo-citronovou náplní zvaný Tarta de Santiago. Povrch koláče je zdoben křížem ve tvaru meče, který symbolizuje rytířský řád svatého Jakuba z Compostely.
Nechce se vám barvit vajíčka pro koledníky? Upečte hnětýnky nebo velikonoční sušenky ve tvaru vajíček. Krásně vypadají a skvěle chutnají.