Pokud jste se někdy zapojili do sporu, jestli je guláš původně rakouský, maďarský nebo český, nebudete úplně vedle, když řeknete, že jde o výdobytek rakousko-uherské kuchyně. Ve které zemi se tato pikantní pochoutka uvařila poprvé a v jakých podobách si můžeme guláš dopřát?
Samotný název pokrmu, tedy guláš, pochází z maďarského slova gulya, což znamená stádo dobytka. Gulyás pak označuje směs masa, cibule a koření, která se dlouze vaří. Jedná se o původní jídlo uherských nájezdníků a pastevců. V maďarském podání jde ale spíše o polévku.
Správný maďarský guláš je pikantní, přidává se do něj rajčatový protlak, smetana a sladká paprika. Maďarský guláš se nezahušťuje a někdy v něm můžete najít drobení csipetke, které dodá směsi hustou konzistenci. Někdy se do něj přidává ještě mrkev.
Maďarská polévka
Maďarský guláš je sice spíš polévka, ale považuje se za hlavní jídlo. Pokrm, který známe pod názvem guláš v Česku, se spíš podobá maďarskému perkeltu. Ten je hustší než gulyás a servíruje se s přílohou, většinou s nočky csipetke, s knedlíkem nebo těstovinami. Na všemožných variantách perkeltu si pochutnávají nejen Maďaři, ale také Turci, Bulhaři a další národnosti, které potřebovaly při svých cestách rychlá a sytá jídla vhodná pro úpravu v kotlíku nad ohněm.
- Traduje se, že do tohoto pokrmu se zamiloval císař František Lotrinský, který perkeltu dodal uhlazenost vídeňského dvora, a právě díky němu se guláš často servíroval při dvorských událostech jako milá výstřednost.
Vítězné tažení jednoho jídla
Z vídeňského dvora to byl už jen krok ke světové oblíbenosti řízné omáčky a jemného masa.
- V Anglii narazíte na podobný pokrm, jmenuje se stew.
- Ve Francii si pochutnáte na dušeném hovězím mase s omáčkou, ale v lehce sofistikovanější variantě s červeným vínem - hovězí po burgundsku.
- Poláci mají také recept na guláš, do omáčky přidávají citron, řepu nebo rajčatový protlak.
- Němci guláš milují a přidávají do něj čerstvou papriku.
- V Mexiku se zase setkáte s chili con carne, tedy s dušeným hovězím masem s fazolemi.
Jak servírovat guláš
Toto jídlo má obrovskou výhodu ve své univerzálnosti. Guláš je možno servírovat tradičně s knedlíky, noky, bramborovými lokšemi či s pečivem, někdo má rád guláš s těstovinami nebo servírovaný v chlebu.
Variace na guláš
Pokud jste vegetarián, jistě oceníte hlívový guláš, pokud milujete variabilitu jednoho pokrmu, připravte si segedínský guláš. Také můžete místo masa použít pouze klobásu, nebo udělat guláš z ryb.
Mezi tradiční české recepty patří také skromný bramborový guláš. Všechny varianty jsou povoleny a všechny jsou skvělé. Prohlásit totiž jen o jednom způsobu přípravy, že to je ten správný, je prakticky nemožné.
Tipy pro dokonalý guláš
Mimochodem, víte, že nejlepší guláš je ten z hovězí kližky a tažený až 12 hodin? Případně pečený v troubě po stejně dlouhou dobu? A aby jeho chuť byla dokonalá, nezapomeňte na to, že maso a cibule musí být vždy v poměru 1:1.
Který z receptů se přibližuje vašemu guláši nejvíce? Nechte se inspirovat, další recepty vám přikládáme pod článek. Tak tedy, jó étvágyat – neboli maďarsky dobrou chuť.
Zdroj: časopis Apetit