Milujete lososa a ještě jste nezkoušeli gravlax? Je načase to změnit. Skandinávská delikatesa ze syrového lososa je totiž vynikající způsob, jak si na tomto lahodném a výživném rybím masu pochutnat. A navíc, jak uvidíte v našem video návodu, jde o velmi jednoduchý recept, který zvládne opravdu každý!
Gravlax je tradiční skandinávský pokrm, jehož základem je losos marinovaný v soli, cukru a kopru. Podle regionálních zvyklostí se metody přípravy mohou lehce lišit – do marinády se může přidat také pepř, citronová kůra či alkohol jako například aquavit, gin nebo vodka.
- Tradičně se gravlax jí jako předkrm a často se s ním setkáte na oslavách nebo jiných slavnostních příležitostech – Skandinávci si na něm pochutnávají i během vánočních svátků, na Štědrý den i na Silvestra.
- Obvykle se podává s plátkem čerstvého chleba nebo na toastu společně s hořčično-koprovou omáčkou zvanou gravlaxsås, která se k takto marinované rybě skvěle hodí a dodá jí příjemně pikantní „tečku“. Připravuje se z dijonské hořčice, čerstvého kopru, medu, bílého vinného octa, majonézy, olivového oleje, soli a pepře.
Pohřbený losos po skandinávsku
Kořeny gravlaxu sahají až do středověku, kdy bylo potřeba uchovávat potraviny nejrůznějšími alternativními metodami, protože sůl (konzervant) byla velmi drahá.
V severními Švédsku ve 14. století rybáři objevili techniku zvanou „gravad lax“, od které získal pokrm svůj dnešní název a v překladu znamená „pohřbený losos“. V praxi to probíhalo tak, že se do země vykopala jáma, která se obložila březovou kůrou a mechem, a dovnitř se uložily filety lososa se solí. Nakonec se jáma zakryla, aby se do ní nedostala divoká zvěř. Takto zakonzerované výsledné filety dost silně zapáchaly a podobaly se spíše surströmmingu než gravlaxu tak, jak ho známe dnes.
- Metody přípravy gravlaxu se však postupně vyvíjely až do aktuální podoby. Například v Norsku se k marinování brzy začala využívat směs soli, pepře, medu, lihovin a kopru, která už velmi připomíná moderní recept.
Jak na gravlax snadno a rychle?
S naším receptem vám příprava téhle skandinávské pochoutky zabere pouhých pár minut – počítejte však s delším časem marinování (minimálně 24 hodin). Dále je velmi důležité, abyste pracovali s maximálně čerstvými ingrediencemi – to platí hlavně u lososa, který neprochází tepelnou úpravou, proto je klíčové sehnat co nejčerstvější maso.
TIP Apetitu: Gravlax můžete připravit i ze pstruha lososovitého. Vyjde vás to levněji a výsledek bude stejně dobrý.
V následujícím videu vám ukážeme, jak krok za krokem připravit gravlax v pohodlí domova. Mimo jiné se dozvíte, jakým způsobem a jak dlouho rybu marinovat, abyste dosáhli perfektní chuti a konzistence této lahůdky:
Zdroje informací: House of Hegelund, The North Kitchen