Výroba uzeného lososa: Nejdřív konzervace, potom uzení
Tahle dravá ryba s růžovým masem se může udit za tepla i za studena. Obě varianty začínají stejně, a to procesem zvaným konzervace:
- Rozmražené a vykostěné filety se posypou solí a nechají se 12–24 hodin odležet. Sůl z masa vytáhne vlhkost a zabrání vzniku škodlivých bakterií. Čím déle tato fáze trvá, tím více soli losos natáhne.
- Následně se maso opláchne vodou, čímž se odstraní přebytečná sůl, a suší. V této fázi se na filetech vytváří povlak z bílkovin, který umožňuje kouři lépe přilnout k povrchu masa.
- Poté přichází uzení. Losos uzený za tepla se musí udit v minimální teplotě 63 °C a proces musí trvat alespoň 30 minut, aby se ryba opravdu uvařila.
- U lososa uzeného za studena se teplota v udírně pohybuje mezi 10 a 32 °C a proces trvá cca 20–24 hodin. Za studena uzený losos neprochází varem, proto je potřeba věnovat velkou pozornost konzervaci, aby se eliminovalo riziko vzniku bakterií.
- Na pultech prodejen najdete většinou lososa uzeného za studena, který má hladkou texturu a jemnou chuť, zatímco ten za tepla uzený chutná více kouřově.
Uzený losos ozvláštní snídani, svačinu i hlavní jídlo
Uzený losos je dražší než ten čerstvý, ale také nejde o surovinu, které byste měli sníst 300 gramů na posezení. Připravit z něj můžete různé předkrmy, vyšperkovat s ním polévky či různá hlavní jídla.
- Ke snídani vyzkoušejte bagel potřený smetanovým sýrem a ozdobený plátkem uzeného lososa.
- Uzený losos báječně chutná společně s vejci na všechny způsoby. Přidejte natrhané kousky lososa do míchaných vajec, bazalkové frittaty nebo jím nahraďte plátky opečené šunky ve vejcích Benedikt.
- Jako svačinka nebo předkrm báječně poslouží trojúhelníčky z toustového chleba s jogurtovo-sýrovou pomazánkou s koprem a uzeným lososem.
- Pokud chcete připravit originální jednohubky na oslavu či posezení s přáteli, potřete plátky salátové okurky zakysanou smetanou nebo čerstvým smetanovým sýrem a ozdobte kouskem uzeného lososa.
- Nebojte se uzeného lososa použít tam, kam byste jindy dali opečenou slaninu. Například k nokům se špenátem, do hráškové polévky nebo chřestového rizota.
- A abychom nezapomněli, uzený losos si báječně rozumí s jakoukoli zeleninou. Vylepšíte s ním zeleninový salát i avokádový chléb.
Pozor na vyšší obsah soli
Uzený losos nabízí stejný obsah bílkovin, tuků a dalších živin jako ten čerstvý, ale najdete v něm mnohem více soli.
- Pro srovnání, 100 g uzeného lososa obsahuje cca 3,6 gramů soli, zatímco stejná porce čerstvého lososa obsahuje pouze 0,17 gramů soli.
Zdroje informací: Healthline, Mashed, STOBklub